“Haysiyetperver insan küre-i arzdan
değerlidir. ”

KADİR GECESİ TELEKONFERANS TOPLANTI RAPORU-2

 

Ekrem Bey(Kırıkkale): Kendimde eksik gördüğüm konular üzerinde durdum. Kadir kıymet bilmek, şükretmek, kıymet bilmek idi. En büyük eksiklerimden birisi, şükürlü yaşayamamaktı. Geçen yaz abimle bir olayımız oldu. Otururken Sadettin Bey geldi, arkadaşı öyle bir övdü ki biz de anlam veremedik. Sorduğumuzda o arkadaşınız çok şükürlü de ondan dedi. Ondan sonra düşünmeye başladım. Sahip olduklarımızı sıraladık. Şükretmemiz gereken o kadar çok şeyler var ki. Bunun yanında yardım midemi bu Ramazan’da doyurdum. Afgan ailenin tüm ihtiyaçlarını hallettik. Bir insanın öyle bir evde oturması içime sinmedi ve elimizden geldikçe yardımcı olduk; boya, badana tamir-tadilat, yapabileceklerimizi yaptık. Bahçemizi düzenleme kararı aldım. Rüyamda harç hazırladığımı görüyordum. Dedim ki benim öyle bir hedefim olma ki aynen bunun gibi gece rüyalarıma girmeli.

 

Ömer Bey (12 yaş)Ankara: Günüme mukabele ile başlıyorum. Dedemle makam dersi alıyorum. Ailece teravih namazlarını kılıyoruz. Büyüklerim yanımızda olduğu için daha çok hizmet ettim. Arkadaşlarımızla sohbetimizi devam ettiriyoruz.

 

Ahmet Çağrı Bey (10 yaş)Kırıkkale: Kur’an çalışıyorum ben de. Evde namazlarımızı cemaat yaparken müezzinliği öğrendim. Uysal amcam da çok beğendi.

 

Emrah Bey(Ankara): Bu Ramazan bizi gayrete getirdi. Zenginliklerimizin farkına vardık. Etrafımızdaki incelikleri fark ettik. Aynı davada yürüyünce ahbaplarımızla aynı ritmi tutturuyoruz. Mesafeler var ama muhabbetimiz hiç kesilmiyor. Kızdıklarımızı gönülden affettik. Aile muhabbetimizi güçlendirdik. Komşularımızla daha çok ilgilendik. Yardımlaştık, onlarla ikramlaştık. Komşularımızdan biri tüm binaya pide yaptırdı. Bu hareket çok hoşumuza gitti. Evden çalışırken daha gayretli olmaya çalışıyoruz. Dolu dolu geçiyor çok şükür.

 

Oğuz Bey(Kızılcahamam): Ailede konuştuğumuz şeyleri oğlumuzun fark ettiğini ve öğrendiğini gördük. Biz de oyun içerisinde güzel değerleri vermeye çalıştık. Kutsal gereklerimize daha çok eğildik. Ahmet amcamızdan telefonla Kur’an dersi alıyoruz. Sabrın gücünü anlamaya çalıştık. Ramazan ayında gövdesel arzularımızdan uzak yaşıyoruz. Günahlardan kaçınmaya çalışıyoruz. Arkadaşlarımızı daha yakından tanıdık ve sevdik. Olumsuz gelen sözlere kulağımızı kapattık. İnsana yakışmayacak şeyi tam yapacakken kendimize amacımızı hatırlatarak frenleyip ciddiyetimizi uyandırmaya çalıştık. Ailece yapmak istediğimiz bir şey vardı. Başaramazsak eğer, diye gelen düşünceyi gönderdik. Yaparız deyip başladık. İnsan azmedince yapamayacağı şey yok. Evimizde israf etmemeye dikkat ettik. Mevla’m ne nasip ettiyse ona şükrettik. Hasret bizi bazen duygulandırsa da “yanmayan kamıştan ney olmaz” derler, biz de gelişmemize vesile kıldık. Eğitimcimizin bize verdiği emeklerin karşılığını vermeye gayret ediyoruz.

 

Deniz Bey(Kırıkkale): Evin içini eğitim sahası haline getirdik. Değerlerimizi daha çok evimizde yaşadık. Sahurları, iftarları hep birlikte yaptık. Teravih namazlarımızı kıldık. Eğitilmek derdinde olduğumuzda mevcut şartlar ne olursa olsun insanın gelişmesini etkileyemediğini gördük. Tuttuğumuz oruçlar, bizi özgürlüğe götürüyor. Özgür olmak için en yakınlarımızdan bile bir şey beklememiz gerektiğini gördük. İnsan kendinden öte bir başkasını düşündüğünde insan olduğunu hissediyor. Her açıdan doymamız gerekiyor. Bunların hepsini evimizin içinde karşılıyoruz. Özetle bu ayımızı memnuniyet içerisinde geçirdik.

 

Hakkı Tarık Bey (12 yaş)Ankara: Ben de Ramazan ayı boyunca namazlarımı kılıyorum, oruçlarımı severek tutuyorum. Teravih namazlarımı kılıyorum. Ev işlerine yardım ediyorum.

 

Kudret Bey(Kırıkkale): Bahçemize geçtik. Bahçe işlerini gözümüze büyütmeden hallettik. Kırıkkale’deyken annemler karşı dairemizde olunca eşim her akşam iftar için yemek götürüyordu. Bahçeye geçtiğimiz için annem, "siz zahmet etmeyin biz hallederiz" deyince büyük oğlum, “Olur mu babaanne, babam hep, yaptığın işi tam yap, sonuna kadar götür diyor. Biz getiririz yemeğinizi.” deyince çok mutlu olduk.

 

Ahmet Amcamız(Ankara): Uzun süredir ilk defa ailemizle birlikte Ramazan geçirdik. Çok olumlu kazanımlarımız oldu. Çok feyizli zaman geçiriyoruz. Mukabele okuyacağımız zaman torunum geldi yanımıza dinlemeye. Sekiz yaşındaki torunumuza bir baktık, biz bir şey demeden annesinin yaptığı gibi o da mutfakta bulaşıkları hallediyor. Ömer torunum iftar soframızı hazırlıyor. Ailelerden ne gördülerse onu yapıyorlar. 11 tane evladımızla telefondan görüntülü olarak Kur’an dersi yapıyoruz. Beslenme düzenimize dikkat ediyoruz. Zahiri olarak borçlanmıyoruz. Denk bütçemizi yapıyoruz. Evimizde israftan uzak yaşıyoruz. Bunlarda bizi vicdanımızda özgürleştiriyor.

 

Ahmet Sayın Bey(11 yaş)Kırıkkale: Ramazan içerisinde oruçlarımı tuttum. Namazlarımı kıldım. Kur’an okudum. Kitaplarımızı okudum. Büyüklerimizin ellerinden öpüyorum.

 

Melikşah Bey(Ankara): Bu ayda daha çok mahluksal isteklerimize hâkim olmaya çalıştık. Kararlılarımıza sahip olmanın talimini yaptık. Eğitimcimizin ve arkadaşlarımızın takdirini daha çok yaptık. Artık sokakta oruç yiyen birini gördüğümüzde beğenimsizlik yapmıyoruz. Doğal görüyoruz. Olumsuz sözler konuşmadık. Haberlere bakıyorduk. Baktık tecessüs yapıyoruz, merak ediyoruz, zihnimizi karıştırmamak için artık bakmıyoruz. Şikâyet etmiyoruz. Gövdesel rahatsızlıklarımızı dillendirip çoğaltmamaya gayret ediyoruz. Berbere gittik, randevu aldık. Bizim saatimizde başkalarını almış. Başta kızacakken kendimize eğitim vesilesi olarak gördük. Sabretmenin güzelliğini yaşadık.

 

Faruk Bey(Kırıkkale): Bu Ramazan’da şükretmeyi ve sabretmeyi talim ettik. Karar aldığımızda önümüze engeller çıkabiliyor. Ama biz sabrediyoruz ve sonucunu alıyoruz. Şükrümüzü ve sabrımızı talim edince sonucu çok tatlı oluyor.  

 

 

 

 

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz