“Haysiyetperver insan küre-i arzdan
değerlidir. ”

KADİR GECESİ TELEKONFERANS TOPLANTI RAPORU-1

 

          

                             19.05.2020

 

“Kadir Gecesi’nin Önemi” adlı yazı okundu.

 

Arkadaşlarımıza, “Ramazan ayı boyunca neler kazandık, hangi yönlerimize hâkimiyet kurduk? sorumuzu yönelttik. Konuşmak isteyenlerden uygulamalarını alıyoruz.

 

Emre Bey(Konya): Hayatımda en verimli geçirdiğim Ramazan’dı. Namazlarımızı eşimle cemaatle kıldık. Kur’an okumamı geliştirdim. İlahiler eşliğinde sahurumuzu yaptık. 8. sınıfta ailemin yanından ayrıldım. Lise, üniversite dışarıda geçti. Bu sürede çok çeşitli ortamlar ve insanlar tanıdım. Sonra sizlerle tanıştım. Burası benim aradığım bir ortamdı. Sohbetlere katıldım. Huzur kokuyordu bu ortam. Dışarda herkes konuşuyordu ama yapan yoktu. Burada yapan konuşuyor. Kalbimdeki boşluk buymuş. Dilimize hâkim olalım ama nasıl? Öfkemize sahip olalım ama nasıl? Bunu burada sizlerle öğrendim. Arkadaşlarımın tespitlerinden ben de faydalanıyorum. Sizlerin tecrübelerinden ben de olgunlaşıyorum. Eğitimcimizi görene kadar yüreğimi titreten bir şey olmamıştı. Dışarda herkes bana olgunsun diyordu. Buraya geldiğimde neyi niçin yapmam gerektiğini öğrendim. Yaptıklarımı bir eğitim ve bir amaç doğrultusunda yapıyorum.

 

Mert Bey(Sakarya): Kitaplarımızda gelişen insanların dışardaki özelliklerinden bahsediyor. Emre kardeşimi tebrik ederim. İnsanın en büyük özgürlüğü hakimiyetinden geçer. Ramazan ayında insanlar sinirli olur, asabi olabilir gibi bir anlayış olabilir. Dedik ki Ramazan ayı gövdesel arzularımızın bizi yönettiği bir ay değil. Aç kalınca sinirli olma anlayışını değiştirdik. Gövdesel arzularımıza dur diyerek huzuru bulduk. Evde daha çok zaman geçirdik. Ramazan’ı yatma dinlenme olarak geçirmedik, işlerimizi yapmaya gayret ettik. Evimizin içinde başka bir kişi hakkında konuşma geçmedi. Aile içinde birbirimize çok büyük fedakârlık içindeyiz. Dışarda olan arkadaşlarımızla hep birlikte aynı eğitimi yapıyoruz. Mutluluğu ve huzuru hep dışarda zannetmişiz. Ama gövdelerimiz bir olmasa da aynı hedefte birleştik ve muhabbetimizi daim kıldık.

 

Özgüç Bey (8 yaş) Kırıkkale: Orucumu tam olarak tutmaya çalışıyorum. Aç insanların halinden daha iyi anladım. Evimizde her şey dolu dolu, bu da Ramazan’ın güzelliği bereketi olsa gerek. Oruç tutuğum için kendimi daha güçlü hissediyorum. Babamla birlikte kıldığımız namazlarda müezzinlik yapmayı öğrendim. Ailemle birlikte sahur yaptım. Beklemediğim hediyelerin gelmesi beni çok mutlu etti.

 

Âdem Furkan Bey (9 yaş)Kırıkkale: Orucumu düzenli tuttum ve bununla birlikte sabretmeyi öğrendim. Kardeşim yanımda bir şey yerken görmezden geldim, sabrım gelişti. Dedemle telefondan görüntülü Kur’an çalışıyoruz. Teravih namazlarını kılıyoruz, müezzin oluyorum.

 

Bilal Bey(Kırıkkale): Eskiden oruç tutmaz, namaz kılmazdım. O günlere baktığımda bunları da severek yapıyorduk. Halimizden bir memnuniyetsizliğimiz yoktu. Maneviyata yöneldikten sonra, ibadetlerimin hepsini yapmaya başladım. Ve severekte yapıyorum, mutluyum. İkisi arasındaki farkı kıyaslamaya çalıştım. O zaman yaptıklarımı takdir etmiyor yani değerlendirmesini yapamıyordum. Bana faydalı mı, zararlı mı diye bakmıyor, hoşuma gidiyor diyerek duygularıma göre hareket ediyordum. Şimdi takdir mekanizmasını çalıştırıyorum yani değer yargım işlemeye başladı. Yaptıklarım beni mahcup eder mi, başımı önüme eğdirir mi diye düşünüyor, artılarını eksilerini hepsini hesap ediyorum. Örgünöz Fikri’nden kazandığım en büyük güç, takdir etme yeteneğini kazanmaktır.

 

Mustafa (Ankara): Farklı bir zaman yaşadık. Geçen Ramazanları önceden aramıyorduk, bu sefer evimizde de aramadık. Çünkü biz eğitim çalışmalarımıza devam ettik. Eğitimlerimize devam ettik. Evimizde bir doluluk vardı. Bu doluluk olunca da özenecek bir şey aramıyor insan. Geçmişe özenip anılarımızla yaşamadık, yaşadığımız anı dolu dolu geçirmeye çalıştık. Çocuklarımızla ağabey ve ablaları telekonferansla ilgilendiler, takip ettiler. Eğitimcimiz ve arkadaşlarımızın varlığı hayatımızı doldurdu.

 

Bekir Bey(Kırıkkale): Yaklaşık 10 yıl önce bir abimi ziyarete gitmiştim. Bir yazı dikkatimi çekti. “Hayatta en önemli şey, çizgi sahibi olmaktır” diye. O zaman tam idrak edememiştim. Bu Ramazan’da o yazıyı daha iyi anladım. Çizgi sahibi olmaya çalıştım çünkü. Bir değerlerim vardı, hayatımda uygulamaya çalıştığım. Gözüme hâkim oldum. Dilime hâkim oldum. Ramazan boyunca televizyon izlemedim. Haber izlemedim. Gündemi takip etmedim. Malayani yapmamış oldum. Beni ilgilendirmeyen meselelerle ilgili zihnimi karıştırmadım. Telefon kullanmama hâkim oldum. Sosyal medyaya girmedim. Dışarı çıktığımızda gözümüze hâkim oldum. Hakimiyet güdümüm gelişti. Kendime güvenim gelişti. Dedikodu yapmadım. O ortamda bulunmadım.

 

Dışardan aldığım bir sözü içeri getirmedim. Kötülüğü paylaşmamış oldum. Bu sayede evin huzurunu korumuş oldum. İnsan çizgi sahibi olunca huzur da artıyor. Şikâyet ediyorduk. Şimdi etmiyoruz. Eşimle birbirimize daha çok sevgimiz arttı. Boş vakitlerimizi doldurduk. Kitaplarımızı okuduk. Dört yaşındaki oğluma söz verdik parka götürmek için. “Oğlum hani gidecektik?” dedi. “Çok sıcak şimdi çıkmayalım” dedik. Oğlum, “Baba, Müslüman Türk sözünden dönmez, sen bana bunu söylemiyor muydun?” dedi. Biz de haklısın deyip hemen çıktık. Önceden basite aldığımız için bunların bizde bir değeri yoktu. Şimdi bir değeri var kalbimizde. Küçük şeyleri büyük olarak görüyoruz.

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz