“Haysiyetperver insan küre-i arzdan
değerlidir. ”

CAN DOSTLAR KÜME RAPORU

 

Ortak Eğitim Planımızın Üçüncü Haftasındayız…

 

N.U. (Kırıkkale ) : Ortak eğitim planımızın 3. haftası ile ilgili yazmak istiyorum. Ben ev hanımıyım. Çocuğumu milli ve manevi değerlere uygun büyütmeli ve ona hep anlatmalıyım milletimizi. Günlük olarak artık karantina gereği evlerde olduğumuzdan düzenli bir şekilde işlerimi yapıyorum. Ev düzeni ve yemek meseleleri gibi. Aynı zamanda bu evde kalma günleri bana savaşın içinde yaşamadığımız her gün için, huzurla bize bırakılan bu toprakların her anı için şükretmem gerektiğini öğretiyor. Şimdiki zamanda devletimize, bakanlarımıza, görevli her insana baktığımda gözlerim doluyor, şeref duyuyorum bu topraklarda doğup büyüdüğüm için.

 

 Geçenlerde bir arkadaşım "Nimet abla oğlun ne olsun büyüyünce, her annenin gönlünde bir iş, bir meslek vardır " dedi. Hiç duraksamadan hep düşündüğüm şeyi söyledim: “Milletimin neye ihtiyacı varsa o işi yapsın. Ayakkabıcı mı lazım, ayakkabıcı olsun. Doktor mu lazım, doktor olsun. Yeter ki ne olursa olsun, vatanına ve milletine faydası olsun." Sonra gurur duydum verdiğim cevaptan ve gerçekten de bunu düşünmekten. Çünkü milletimize layık ve yakışan ne ise daha iyisini hem yapmaya, imkanlarım dahilinde hem de öğretmeye çalışıyorum. Bu milletin ferdi olmaktan gurur duyuyorum.

 

D. D.( Ankara) : Yaptığım her işi hakkını vererek, ne için yaptığımı bilerek, kendimi takip ederek yapmaya çalışıyorum. Bir hafta babaannem ve dedeme hizmet ettim. Yaşlılara destek olmak,  hizmetlerini yapmak,  gönül almak ne büyük mutluluk kaynağıymış. Yaptığım her şeyde hep Allah rızasını gözetmeye çalıştım. Beklentisiz yapılan her iş, her çalışma müthiş zevk veriyor. İnsanlara hizmet ederken, elimdeki imkânları kullanırken düşüncelerimde neler oluyor gözlemledim ve olumsuz olanları değiştirmeye gayret ettim. Tüm ülkece olumsuz bir süreç yaşıyoruz ama bir yandan da olumlu olan çok şey var. Olayın olumlu taraflarından bakınca şükrüm arttı. Devletime olan inancım ve sevgim arttı. Yapılan çalışmaları, hizmetleri görüp bol bol şükrettim. Olumsuzluğa kapılmadan kendime ve etrafımdakilere Allah’ın yaptığı her iş de bir hayır vardır telkinleri vererek şükre geçtim.

 

İ.D. (Sakarya) : Milletimiz ve tarafımız adına örneklik yaptığımızı unutmamaya çalışıyoruz. Çünkü çok büyük mesuliyet taşıdığımızı hissediyoruz. Dışarıdayken halimize, tavrımıza daha da dikkat ediyoruz. Çünkü yanlış yaptığım bir iş bana değil, inandığım değerlerime gelecek. Bunlar da Müslüman ama şöyleler böyleler gibi bir söz söyletmek bizi derinden yaralar. Onun içindir ki her hal ve tutumumuza özen gösteriyoruz, tam örneklik yapmak için. Böylelikle bizim gibi tarafı belli olan insanlardan da mesuliyeti bir nevi yüklenmiş oluyoruz. Tarafımızın, milletimizin gücüyle, inancıyla, yaptıklarıyla ilk olarak biz övünüyoruz.

 

Daha ne olabilir ki devletimiz, milletimiz her şeyden önce insan temelli ilerliyor. Kutsal değerlere önem veriyor, kendinden önce bir başkasını düşünen insanlarla dolu memleketimiz. Değer kıymet bilen bir sürü insan var yaşadığımız topraklarda. Bunları takdir edince şükrümüz açığa çıkıyor ve ben de elimden geldiğince milletimin örnekliğini yapmalıyım her sahada diyorum. Okul işlerimizi hakkıyla güzelce sonuçlandırdık. Vakti zamanı geldiğinde milletimizin her insanına da faydalı olalım diye okuduğumuz bir dalda uzmanlık aldık. Sonrasında çalışmalarımız bitmedi. Bizim her konuda bilgimiz ve tecrübelerimiz olmalı diye çeşitli konularda kitaplar okuyarak donanıyoruz.

 

Ülkemizde olanlar, gelişmeler hakkında çok detaylandırıp zihnimizi karıştırmayacak seviyede bilgi sahibi oluyoruz. Gerek ev içi, gerek ev dışı her işi öğrenmeye ve en azından gerektiğinde rahatça, kimseye bağlı kalmadan işlerimizi halletmeye çalışıyoruz. Günlük konuşmalarımızda naklen yıkıcı, karamsar konuşmayıp olumsuzu yaymamaya, reklam yapmamaya çalışıyoruz.

 

Her akşam sağlık çalışanlarına destek için saat dokuzda balkona çıkıp biz de elimizden geldiğince, kendinden önce başkasını düşünen sağlık çalışanlarımızın yanlarında olduğumuzu gösteriyoruz. Aynı zamanda çevremizden yükselen alkış sesleri yanıp sönen lamlalar da milletimizle aynı gayede olduğumuzu görmek, her olayda birbirine kenetlenmiş görmek, bizi daha da gururlandırıyor ve Allah’ım bize nasip ettiğin bu kutsal toprakların hakkını vermeyi de nasip et diye dua ediyoruz.

 

T.G. ( Konya) : Yaşadığımız her şeyin kendimizi geliştirmek için olduğunu fark ediyorum. Tasarruf etmenin ne güzel bir şey olduğunu gördüm. Her durumu kendimizi yetiştirmek için kullanmak ve eğitimimize çevirmek insanı cidden rahatlatıyor ve bilinçlendiriyor. Ve bu da hayatın her anında ve her sahasında eğitime olan inancını sağlamlaştırıyor. İlla bir sorunla karşılaşınca değil, illa aşmak gereken koca bir dağ çıkınca değil; şu an temizlik yapıyorum, yemek yapıyorum, çizim yapıyorum ve eğitim hep benimle. Zihnimizden geçen düşünceleri bile hassasiyetle gözetiyoruz bu vesileyle. Böyle devam ederken bir şey fark ettik. Eğitimin en sert taşlarından birinin “beklenti” olduğunu gördüm. Eğitim iyilik yaparken, yardım ederken, dilimi tutarken bu kadar zor gelmiyor. Ama iş beklentiye gelince daha çok çabalamam, güçlenmem lazım diyorum.

 

Birisinden bir şey beklediğimi ve buna canımın sıkıldığını hissettiğim anda alarm çalıyor, beni uyarıyor sanki. İçimden : “bu sefer de o arasın” mı diyor bir ses.  Hemen ne işim varsa bırakıp ben arıyorum. Bu ihtiyacı sen duyuyorsun, o zaman sen ara karşının öyle bir ihtiyacı yok ki diyorum. Kendi kendimi bilemek yerine, beklentinin önünü kesip harekete geçmek ne rahat bir şey. Böylece beklentiye karşı bir mücadele vermeye başladım. Kazanmak için de hedefimi döne döne tekrar ediyorum. Sen insan olmak istiyorsun, insanca yaşamak istiyorsun. Sen eğitimcini örnek alıyorsun. Ona yakışır bir talebe olmak istiyorsun. Bu mukaddes hedefi ne kadar sağlamlaştırırsan işte o kadar da başarılı olursun.

 

Yılma, pes etme, çalış ve yarış. Kesin karara Allah'ın yardımı mutlakmış. Bugün zorlandığım bir anda bir bacım eğitimcimle görüşmüş ve ondan bir söz aktardı. Tam yerinde ve tam zamanında yetişen ilaç gibi. Ve bir cümlesi bana hemen güç kattı, kendime getirdi. Yeter ki eğitimine içten ve samimi yönel. Rabbim hemen bir yardım yetiştiriyor. Şükrümü nasıl ifade edeyim, ne diyeyim bilemiyorum. Elhamdülillah, elhamdülillah, elhamdülillah...

 

E.D. ( Kırıkkale) : Ne kadar şuan ülkemizde olumsuzluklar da olsa manevi olarak çok güzel bir aya merhaba dedik. İki hafta önce görümcemin kayınvalidesi vefat etti. Tabi herkes cenazeye geldi ve benim evimde kaldılar. Kaldıkları süre boyunca eğitimimize yakışır şekilde hizmetimizi yaptık. Üç-dört gün boyunca bu böyle sürdü. Bedenen ne kadar yorulsak da zihnimiz çok rahattı. Bir de iki gün sonra anneannem ve dedemi ziyarete gidecektim. 1 hafta öncesinden eşimle konuşup müsaade almıştım. Eşim bir hafta kalabileceğimi söylemişti. Daha sonra bu cenaze olayları olunca bizim yaptığımız bu hizmeti gören görümcem eşimle konuşmuş. Bir baktık süre on bir gün oldu. Bak Eda, karşılık beklemeden yaptığın her güzel davranış sana mükâfatıyla geri dönüyor dedim kendi kendime.

 

Anneannemleri ziyaretimizde çok yerinde oldu. Çok fazla ihtiyaçları olduğu bir dönemde gitmişiz. Orada olduğumuz süre boyunca da hep gereklileri görerek yaşadık. Orada da gördüm ki 3 yaşındaki oğlum aynen gördüğünü yapıyor. Bir bakıyorum, ananemin suyunu, bastonunu ya da başka bir ihtiyacını söylemeden getirmiş. Dışarı ortamına çıktığımda buraya fikrime, eğitimcime olan şükrüm bin kat daha artıyor. Evime dönerken bunun şükrüyle döndük elhamdülillah. Tabi ki geride kalanlara da dua ederek. Rabbim bizi çok seviyor ki böyle bir fikir nasip etmiş. Ben de daha çok gayretli olmalıyım dedim kendime. İki haftadır yazılarımı yoğunluktan yazamadığım için rahatsızlık duyuyordum. Bu hafta çok şükür aranızdayım can dostlarım.

 

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz