“Haysiyetperver insan küre-i arzdan
değerlidir. ”

BİR AMAÇ İÇİN BİR DAVA UĞRUNA ÇALIŞMAK

 

 

 

Çalışmakta amaç, şeref dolu bir yaşama ulaşmaktır. Helal lokma yemek sadece helal kazanmak değil, aynı zamanda kazancı helal şekilde harcamaktır. Çalışmakta böyledir. Çalışmak elbette çok büyük bir değerdir. Ama nereye hizmet ettiğimize de bakmak gerekir. Bir atari salonu çalıştırmakla, bir okul açıp çocukları eğitmek aynı şey midir?

 

Çalışmakta amaç; gövde sağlığı ve maddi ihtiyaçları karşılamakla birlikte, çalışırken işe odaklandığımız için gereksiz düşüncelerden mecburen uzak kalarak kalbimize, insanî duygu ve düşüncelerimize eğilmek ve onlarla yaşamaya alışmaktır. Madem öyle ise en değerli yerde çalışıp da, şerefimize şeref katmak daha akıllıca değil midir ?

 

Bulunduğun ortamın havasını soluduğun zaman, o havada ne varsa düşüncelerine yansıyor. Bizzat tespit etmişim ki dışarda başka işlerde çalıştığım zamanki düşüncelerimle, kalbimle, Güvenilir İnsan Yetiştirme Vakfı’mızın eğitim tesislerinde çalıştığım zamanki düşüncelerim ve kalbim arasında dağlar kadar farklar var. Yani huy nefesle bulaşabiliyor.

 

Hiç, temiz olmayan su içmekle, temiz su içmek bir olur mu? Onun için nereye hizmet ettiğimizin, kimlerin yanında olduğumuzun önemi büyüktür. Bahçemizde çalışırken kendimi kontrol etmişim ki, hangi düşüncelerle çalıştığım zaman neler oluyor iç dünyamda? Çok net görmüşüm, olumlu düşüncelerle çalıştığım zaman, kalbim yumuşuyor, güzel görüyorum, yaptığım iş çok güzel çıkıyor, yorulmuyorum, güzel huylarım kendiliğinden çoğalıyor.

 

Çalışmayı huy edindik. Çok da para kazanabiliriz. Ama bir dava uğruna çalışmadığımız sürece, o paralar çok da olsa, maddi ihtiyaçlarımızı bile karşılamaya yetmiyor. Çünkü bereketi olmuyor. Bereket dediğimiz, gerekli yerlere gerektiği kadar harcamaktır. Ben denedim sonuç bu.

 

Biz tatil bilmeyiz, lüks bilmeyiz, modası geçti düşüncesiyle eşya değiştirmeyiz. Paramız bitecek diye pintilik de yapmayız. Bunları burada öğrendik. Çalışmanın zevk olduğunu da burada öğrendik. Buradan başka dünyada hiçbir güç yoktur ki, çalışmanın zevk olduğunu öğretebilsin. Başkalarının tespiti nedir bilemem ama net bir şekilde görmüşüm ki, Eğitim Bahçemizde güzel duygularla ne kadar çok çalışırsam, iç dünyam o kadar çok rahatlıyor, güzel huylarım o kadar çok çoğalıyor.

 

En büyük dava insanca yaşayabilmektir. İnsanlara güvenilir, çalışkan, temiz, vicdanlı, merhametli, ahlâklı yaşayabilmelerini öğreten ama gerçekten öğreten bir kurumun bireyleriyiz. Herkes güzel duygu ve düşüncelerde. Bu kadar güzel bir ortamda, tüm insanlık gereklerini yaşayan bir insanın olduğu o asude ortamda alınan nefeste tabii ki insana direnç veriyor, tatlı bir güç veriyor. Bizim en büyük şansımız bu. Allah (c.c.) çalışana karşılığını mutlaka veriyor. Ama iş yine kulda bitiyor. Hangi duygularla, ne düşüncelerle çalışır isek kazancımız ona göre şekilleniyor. Sonuçta yine herkes kalbinin meyvesini yiyor.

 

İşin özü, tertemiz düşüncelerle çok çalışanın tertemiz huyları çoğalıyor. Şahsiyet ve şerefli yaşamak yolunda daha sağlam adımlarla emin yürüyor.

 

 

 

BİR YOLCU

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz