“İnsan hayatı güven üstüne
kurulmuş bir saraydır. ”

YAŞADIĞIMI HİSSETTİRDİNİZ

 

 

 

Neydi beni bu kadar bağlayan, bir anda bir sürü huydan vazgeçmemi sağlayan? İnanç diyorum, önceden de vardı ya da dilimdeydi. Konuşurduk saatlerce, sabır öyle yapılır, böyle yapılır der, anlatırdık o güzel Hz. Eyüp Peygamberimizden.

 

Aslında bir sürü soru işareti yüklenirmiş kalbimize de haberimiz yokmuş. Kendime dönmeye başlayınca çıkıyor tek tek detaylar. Çok şey biriktirmişiz; yaşamadan, hissetmeden, araştırmadan okuyup okuyup doğruluğundan emin bile olmadan kabul etmişiz.

 

Kendimize zorlaştırmışız hayatı, inanmanın kolaylığı varken. Anlattıklarımızı yaşayacak kadar dik durmamışız. Sonrada kırılmışız, kızmışız, küsmüşüz yapmıyorlar diye. Dedim kendi kendime “Eee, güzel insan sen de yapmıyordun, anlatınca bitiyor muydu?”

 

Sonra bir dost çıkar karşına tokat gibi çarpar gerçekleri yüzüne “Ben kimdim? Neydim? Ne olacağım?” dersin. Anlarsın ki araştırmadan her duyduğuna inanmak, her gördüğünü koşulsuz kabul etmek seni sıkıntıya sokuyor.

 

“Tespitsiz hiçbir şeye inanma. Kulağından yönetilme. Sözleri kendine konuş kendine dinle!” der ve dönersin kalbine, bu kadar basitse ben neden bu kadar huzursuzdum senelerdir, hayatımı neden bu kadar zorlaştırmıştım? Yaşamadan anlattığım ve kulağımdan yönetildiğim içindi, basit olanı zorlaştırdığım içindi. Evet, bir sürü tespitler çıkıyordu konuştukça.

 

Eğitimcimizin arkadaşlarını çok şanslı ve kıymetli bulmaya başladım. Ondan gelen bir selam beni canlandırıyordu. Ne kadar şanslıydılar. Dünyada kaç insan var, gözlerinin içine bakınca sonsuzluğu yaşadıkları? Ondan gelen bir sözün binlerce kitaptan değerli olduğu, onları hep doğruya yönlendiren nur yüzlü dostlarının varlığı ne de büyük nasipti onlar için…

 

Şimdi doğru olmayan huyları düzeltme zamanı gelmişti ama huzur vardı içimde. Şanslıydım bende, beni duyduğundan emin olduğum bir dost kazanmıştım.

 

Huzurun içimde, kendimde olduğunu gösteren Eğitimcime şükür vaktiydi. Huzurun tanımı deyince, hali vakti yerinde arkadaşımın kaç milyarlık okula bedava kayıt yaptırdığı hali zannederken, üç liralık çorabı alıp sokakta çorabı olmayan bir çocuğa giydirmenin tadını alınca anladım. Anladım ki bir tarafta benlikle yaşarken, diğer yanda huzurla yaşıyorum. Anladım ki bir arkadaşa mutlu olsun diye elinde telefon varken yenisini almanın huzuru yansıtmadığını, her defasında sadece içimdeki benliğimi beslediğini fark ettim.

 

Huzurluyum şimdi, 10 yıllık arkadaşım ile konuşurken bir anda kalbime giren sızı, sonra oluşan duygu… Evet, sizin etrafınızdaki topluluktan sadece selam verdiğim bir arkadaşım bile daha yakın geliyor, daha çok güveniyorum. Kaç bin liralık hediyeler 1-2 gün mutlu ederdi beni. Şimdi bir kalem ile havalara uçuruyorum. Yaşamak bu kadar güzel miydi?

 

Yaşadığımı hissettirdiniz ve o kıymetli arkadaşlarla tanıştırdınız. Bir sürü eş-dost-arkadaş var dışarda, o kadar kalabalıkta yalnız olduğumu fark ettim. Ben etrafı mutlu etmek için mi nefes alıyordum? Çok yanılmışım, eş-dost-arkadaş-akraba zaten ben mutlu olunca mutlu olmazlar mıydı? Birinin ayıbını görmezden gelmek, sadece ayıbı görmemek için kafanı çevirmek bile senin gün boyu mutlu olmanı sağlıyormuş. Ben mutlu olmak için neler yapardım oysa ki...

 

Size geleni eli boş çevirmezsiniz. Sizinle dost olanlar mutsuz olamaz. Sığındım size, kapınıza geldim. Sizden önceki benden korkuyorum çünkü. Kalpten kalbe bir yol vardır derler. Gerçek insanlığımıza giden bu yolda son nefeslerimizi vermek nasip olur inşallah.

 

Varlığınızla bana yaşadığımı hissettiren size, sizinle tanışmamızı nasip eden Rabbimize şükürler olsun.

 

 

 

 

Sevgi TİLAVEL

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz