“İnsan hayatı güven üstüne
kurulmuş bir saraydır. ”

SEVDAKAR KÜMESİ HAFTALIK AİLE RAPORU

                                                                                                                    

                                                                         

Konumuz: “Diline sahip olan kurtulur” aylık eğitim planımızın birinci haftasını okuyarak sohbetimize başladık.

 

Handan Hanım: “Okuldaki insanlara bakıyorum, bir zamanlar çok iyi arkadaş olan kişiler araları bozulunca “sen bana böyle yanlış yaparsan ben de senin sırrını söylerim” deyip arkadaşının kendinde ne kadar sırrı varsa söylüyor. Ben işi garantiye almak adına kimseye sır vermiyorum. Bana verilen sırları da kimseye söylemiyorum. Geçenlerde arkadaşımla biraz aram bozuktu. Bana da daha öncesinde bir şeyler söylemişti. Ama bunun sır olup olmadığından, bana söyle veya söyleme deyip demediğinden emin değildim. Arkadaşlarım çok ısrar etmesine rağmen söylemedim. “Size bunu söylesem bana bir daha sırrınızı söyler misiniz?” dediğimde ısrarla devam ettiler ama ben yine de arkadaşımın benimle konuştuklarını onlara söylemedim.”

 

Aybüke Hanım: “Sır vermenin çıkış noktası aslında paylaşmak. İnsanların anlatmaya, boşalmaya o kadar ihtiyacı var ki… Sırlarının söyleneceğini bildikleri halde bu ihtiyaçtan dolayı insanlara her şeylerini söylemek durumunda kalıyorlar. Derdime belki bir çare bulur, bir çözüm üretebilir diye kim olursa olsun sırlarını paylaşıyorlar. Karşıdaki sırrını kaldırabilecek güçte değil belki ama ne yapsınlar, bizim kadar şanslı değiller. Bizim dertlerimizi, sırlarımızı paylaşacağımız sır küpü bir büyüğümüz var. Dedemin söylediklerimi kimseye söylemeyeceğinden eminim. Onun bu hali çok hoşuma gidiyor. Onun için ben de onun gibi sır küpü olmaya çalışıyorum.”

 

Babamız: “Eğitimcimle bir güzelliğimi paylaşıyorum. İçimden bunları birileriyle paylaşmak geliyor. Ama tabi ki yapmıyorum. Bunu söylediğim kişi  anlamaz, ona zararı dokunur diye içimde tutuyorum. Zaten ustanla senin aranda olan şeyler sende kalmalı, sırrı tutmak lazım. Ben de sırlarımı tutuyorum.”

 

Annemiz: “Sır tutmak için o kadar çok nedenimiz var ki… Karşı açısından en önemli sebebi, onun güven zafiyetine uğrayıp boşluğa düşmesine sebep oluyoruz. Kendi açımızdan kendimize saygımızı kaybediyoruz. İkincisi, karşının kıskançlık gibi kötü bir duyguya girmesine sebep olup kendi ihlasımızı da kaybediyoruz. Mesela annemizle bizim aramızda geçen bir şeyi başka kardeşimize anlatınca onun kıskanmasına sebebiyet veriyoruz. Onun için sır tutmalıyız. Üçüncüsü, kötü şeyleri aktardığımız zaman kötünün reklamını yapıp kötünün çoğalmasına sebep oluyoruz. İnsanların sevgisini bozup, sevgi dünyasından çıkmasına sebep oluyoruz. Dördüncüsü ve en önemlisi, kendimizden kopup başkalarıyla yaşıyoruz. Mesela malayani yapmak, dedikodu yapmak, ayıp örtmemek bizi bizden uzaklaştırıyor. Bunları yapmasak, bize gelen bizde kalsa daha çok kendimizle meşgul olma fırsatı buluruz. Ben de bu hafta ayıpları örtücü oldum. Gördüğüm eksiklikleri kimseye söylemedim.”

 

İlmihal işlendi. Kuran okundu.

                                                                                                                  GÜNANA AİLESİ

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz