“İnsan hayatı güven üstüne
kurulmuş bir saraydır. ”

DÜNYANIN EN ZEVKLİ İŞLERİ

 

 

 

İnsan, yeryüzünün tek değeridir. Dünyanın en kuvvetli bu cümlesi, hiçbir şarta ve koşula bağlı değildir. Yani, insan denen düşünen ve eyleyen varlık potansiyel olarak menfi ve müspet doğrultuda istediği her türlü eylemi gerçekleştirebilecek güce ve iktidara sahiptir.

 

İster çalışır, dağları bağ yapar; ister yatar aşağı, bağları çevirir dağa. Bakma öyle sağa sola, senden bahsediyoruz ey yüce insan! Alıştın söylenenleri hep başkalarında aramaya. Kendin hiç mevzu bahis değil, haydi biraz da kendine eğil. Bırak artık başkalarının ne düşündüğünü düşünmeyi. Hakikat bilgisini kuru laf kalabalığı zannetmeyi. Bu nevi bilgiyi internete sorsan inan daha iyi. Okudun üç-beş kitap, eyleme onunla diğer insanlara tepeden hitap. Esas bilgi faydanın bilgisidir. Dur gitme yine küçük aklına. Zannetme faydayı; han, şöhret, yat, kat, araba. Baksana fayda bilginde bile var bir yanlış anlama.

 

Gerçek fayda nedir, bilir misin? Faydanın gerçeği kendi küçük benliğinden başka her mahluka eylediğin iyiliktir. Gerekirse sat evini, öde arkadaşının borcunu. Çaldı mı gece zilin, düşünme bir an uykunu, koş yardım eyle, memnun et komşunu. Gördün mü yolda bir yük taşıyanı, varsa zamanın ve beden gücün, hiç durma-unutma o insanın yükünü canı gönülden taşımayı. Memnun et, enerji saç selamınla, güler yüzünle Allah’ın en değerlilerinin yüreklerine. Yaşama sevinci ver konuştuğun her insana içten cümlelerinle. Bunun tek yolu da muhatabına verdiğin değerde. Makam sahibi misin, kullanma makamını hava-caka satmaya. Bilakis, makamın yükseldikçe azametin büyüsün mütevazılığınla. Gelen insan çat kapı girebilsin odana. Sığınma makamın itibarını korumak lazım gibi anlamsız sözlerin ardına. Ne oldu? Bir insanı rahat ettirdin, serbestçe ve özgürce konuşmasına canı gönülden müsaade ettin, gitti mi makamın itibarı. Vah vah nasıl bir kâğıttan kuleymiş ki, bir basit hareket yıktı koca kuleyi. Korkma korkma; esas itibar diğer insanlarla bir olmakta gizli. Yanına gelen şöyle ferah bir yürekle gelsin odana. Güzel Peygamber buyurmadı mı, böyle bir makam odası aday Cennet bahçelerinden bir köşe olmaya. Tersi bir durumun lüzumu bile yok açılmaya.

 

Dışarıya çıktın mı iki uğraşın olsun. Ya çevrendeki yaratılmışların güzelliklerini görmeye harca enerjini ya da kendi derinliklerindeki hazinelere çevir düşünceni. Bak o zaman gör yaşamak ne tatlıymış. Ancak böyle anlarsın hastalıklar, ölümler, dertler bile büyük hayatın bütününün bir parçasıymış. Bu bahsettiğim birinci uğraşındı, şimdi gelelim ikinci uğraşıya. Gözün açık olsun, gözlemle çevreni, kimin neye ihtiyacı varsa, koş anında bütün gücünle karşılamaya. O zaman anlarsın ne zevkliymiş yaşamak, insanlığın zirvesine çıkmak basamak basamak. Heyt! var mı diğer canlılara faydalı olmak gibisi dünyada zevkli. Bak gör içinden geliyor mu, gelmiyor mu bu şekilde nara atmak. Sıkıntı nedir, zerresi bile gelir mi hiç anlayışın bu boyutuna ulaşmış insana. Cennet olur, kalksan da bu derinlikteki insanı cehenneme koymaya. O zaman anlarsın her şey senin düşüncende başlayıp düşüncende bitiyormuş. Zihnin yorgun olduktan sonra her düzlük sana birer yokuşmuş. Bunun tersi de eğilirsen düşüncene, önem verirsen zihnine, bütün zahmetmiş gibi görünenler döner birer rahmete. Güçlenmenin yolu mücadeledeymiş, hareketin olduğu yere bereket koşarak gelirmiş.

 

Güzellikler âleminden daha söylenecek söz çok ama ne güzeldir tadında bırakmak. Şu hakikati belirterek bitirelim bu sözleri, umarım rahmet olur yaşamında her biri. Bütün bu bahsettiklerimizi yapmanın yolu nedir bilir misin? Merak etme uzun değil, lafı bitiriyorum derken uzatmak değil niyetim. Yukardaki bütün o şölensi eylemlerin güç kaynağı sadece 5 harfte gizli. Söylüyorum aç kulağını dört köşe, evet yanlış duymadın sadece bir kelime. “S-E-V-G-İ”. Ama öyle nesnelere ve durumlara duyulan kısır sevgi değil. Bahsettiğim sevgi yazının başındaki ilk cümlede gizli. Yeryüzünün tek değeri olan insana duyulan sevgi. Ancak budur seni her an düşündürecek diğer insanları. Bunun tek yolu ise sevmekle başlar içindeki yüce insanı, bu birkaç söze sığmaz derin konunun yeri ise olsun bir başka yazı.

 

 

 

 

Serkan DEMİRBAŞ

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz