“İnsan hayatı güven üstüne
kurulmuş bir saraydır. ”

İNSAN OLARAK YAŞARKEN

 

 

 

İnsanlığını gerçekleştirirsen, gerçekten yeterlilik ve gereklilik gücünü kendinde bulacak, zekânı güçlendirip yeteneğini geliştirecek, her engeli aşacak, her cefaya katlanıp başarıyla sonuçlandıracak, her güçlüğü yenecek, her istediğini yapabilecek ve her istemediğini de yapmayacak güce ulaşacaksın.

 

İnsanlığını gerçekleştirirsen; dirençli, içten yeterli, uyanık, ayık, gerçek bilgili, tuttuğunu koparan, hiçbir etki ve dış tesir altında kalmadan yalnız özüne dayanıp, kendi inandığın gibi yaşayacaksın.

 

İnsanlığını gerçekleştirirsen; dürüstçe yaşamanın tadını alarak, daima doğruluğu, mertliği, kendine rehber edinip adalet ve ihsan üzere yaşayacaksın. İnsanlığını gerçekleştirirsen; haysiyet, şahsiyet ve şeref sahibi olarak her zaman boynun dik, alnın açık, yüzün ak, özgürce yaşayacaksın.

 

İnsan olarak yaşarken; derinliklerinden güven fışkıran, hiçbir suretle güven sarsmayan, dirençli, güçlü, himaye edici, yönetici, adalet ve güzel düzenlemesiyle yaşatıcılığını sürdüren, maddi değerleri doğru kazanıp, kutsal değerler yolunda harcayan, insanlığı karanlıktan kurtarıp, refaha ulaştırmaya can atan olacaksın.

 

İnsan olarak yaşarken; güçsüzlere güçlenme yolunu gösteren, maddeyi güvenin ardından koşturan, ciddiyetle vücutlanan, anlayışı her an gösteren, kimseden anlayış beklemeyen, her olumluyu her zaman takdir eden, kendisi için takdir beklemeyen, her zaman yardım eden, kendisi yardım beklemeyen, tüm mahlûku ilahiyi sevgi, şefkat ve muhabbetle kucaklayan olacaksın.

 

İnsan olarak yaşarken; akşam geleceksin evine hem de gövdenle birlikte geleceksin, çünkü insansın. Günün sinsi maceralarla geçmedi, zihnini bulandıran bir şey olmadı. Onun için daha çok iş yaptın hem de yorulmadın. Küçük düşmedin, düşürmedin. Düşene, düşürmek isteyene yol vermedin. Erkekçe yaptın ne yaptınsa.

 

Seni kınayan yok, senin kınadığın da yok. Aldanıp aldatmaya paydos demişsin, onun için kazandığının sefasını sürecek, sürdüğün sefayı da duyan olacaksın.

 

İnsan olarak yaşarken; daima neşeli, maddeten de zengin, her istediğini öz be öz kendine uygulayan, hiçbir zorluk çekmeden yaşayan, her mahlûk tarafından sevilen, her varlıktan hürmet gören, her şeyin inceliklerini gören, nezih, hassas, kibar, nazik, vakur, kimseden incinmeyen, kimseyi incitmeyen, bütün güzelliklerle kendini dolduran ve kendi kendini özden saygı ile kabul eden olacaksın.

 

İnsan olarak yaşarken; her bakımdan bağışlayıcı, her gerektiği anda himaye edici, yaşça küçüklere övünç örneği, ortamının güven kaynağı, doğruluk, dürüstlükle sınavını birincilikle veren, sömürme, sömürülme alçalmasının olaylarını değil; lafını bile unutturan olacaksın.

 

İnsan olarak yaşarken; ortamına ve toplumuna haklı başarılar yarışı açan, her davranışıyla efendilik ve nezaket icat eden, toplumunu enerjik ve örnek insan olmaya çeken, içtenliğin ciddiyetiyle her işini, her ilişkilerini yürüten, hayatı boyunca yüzyıllara uzanacak eserler meydana getiren, yurdunun ve milletinin değerlerine değer katan olacaksın.

 

 

 

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz