“İnsan hayatı güven üstüne
kurulmuş bir saraydır. ”

KARAR CİDDİYETİ

 

 

 

Her gün kendimizi bir önceki günden daha ileriye taşıyabiliyorsak kazançlıyız demektir. Peygamber Efendimizin (sav) dediği gibi; “İki günü eşit olan zarardadır”. Sıradan bir insan olmak yerine insanlığın özlem duyduğu, değerleri yaşama gayretlisi olan, müstesna bir insan olmak amacımızdır. Bu amacı yerine getirmek için de eğitimimizi ciddiyetle uygulamamız şarttır.

 

Bu ayın ilk haftasında aldığımız, ibadetlerimizi ciddiyetle yerine getirme kararımızı hiç elden bırakmıyoruz. Günlerin kısalmasıyla birlikte daha erken saatlere gelen ikindi vakitlerini vaktinde kılmak için iş yerimizden başka bir seçenek bulunmamaktadır. Öğle namazlarında karar ciddiyetiyle kazandığımız özgüvenin faydasını ikindi vakitlerinde de düzenli olarak mescidimizde namazlarımızı kılarken gördük. Çok şükür hiçbir vaktimizi aksatmadan bir haftayı daha tamamladık. İlk haftalarda insanların ne diyeceğinden, ne düşüneceklerinden sıkılarak ibadetlerimizi yerine getirirken; şimdi boynumuz dik ve kalp ferahlığıyla devam ediyoruz. Arkadaşlarımız da “neden bizi çağırmıyorsun, olmadı şimdi, biz de gelelim” demeye başladılar. Fark ediyoruz ki etrafımızdaki her insanın gerçekten özlem duyduğu bu değerler insan öz yapısının temelidir. Duyulan bu özlem, karar ciddiyetiyle uygulanmaya başladıkça gerçek mutluluğa ve huzura dönüşmektedir.

 

Karar ciddiyetiyle devam eden uygulamalar da insanın anlayışını açıp, uyguladığı bu değerlerin amaçlısı olarak bir ömür boyu daha da derinliğini idrak edebilme kabiliyetini artırmaktadır. Derinliğini daha çok idrak edebilen insanın değer yargısı çalışır, gövdesel arzularından öte iç dünya arzularını ön plana alır ve ebedi huzura, mutluluğa ve doyuma ulaştıracak değerler adına koşmaya başlar. Bu uygulamalar ve yenilenme esnasında kazanılan güç, yeni bir kararın başlangıcı olmakta, eksikliklerden tamamlanma adına keyifli bir yolculuk başlamaktadır.

 

Karar ciddiyetini sadece insana has değerleri her gün uygulama azminde değil, aynı zamanda önümüze çıkan her fırsatta bu değerleri yaşama arzusunda da yakalıyoruz. Mesela, Türk milletinin gelenek ve göreneklerinde önemle yer alan misafir ağırlama değerinin kıymetini bizim de anlamamız için her gün belki de misafir ağırlama gibi bir uygulama mümkün olmayabilir. Ancak karar ciddiyetinde her an uyanık, ayık yaşayan insan, misafir ağırlayacağı vakit elindeki, yuvasındaki maddi-manevi imkanlar doğrultusunda en güzelini yapabilme gayretini gösterdiğinde karar ciddiyetindedir demektir.

 

Evimizde her gün olmasa da iki güne bir misafirlerimizin olması, kendi evleri gibi gelen insanların rahat etmesi kadar güzel bir duygu olamaz. Atalarımızın da dediği gibi gerçekten yuvamızın bereketinin eksik olmadığını görüyoruz. Üstelik bu misafirler bir de aynı fikirde, aynıinançta, aynı eğitimde ve yaşamlarında aynı Müslümanlık yaşayış çizgilerine dikkat ediyorsa, misafirlik ve bu birliktelik gerçek anlamını bulmaktadır. İnsan ancak bu değerleri uyguladıktan sonra özlü sözlerde bahsedilen kazançların farkına varabilmektedir.

 

İnsan hayatını dikkatlice izlediğinde, olaylar ve kişiler karşısında bazı durumlarda işin içinden çıkamadığını hissetmekte, zaman zaman iç ferahlığının yerine sıkıntı kendine yer bulabilmektedir. Bu gibi durumlarda harekete geçmek ve ters giden işleri yoluna koyabilmek için sarf edilen gayret neticesinde tekrar kalp ferahlığını yakalayabiliyoruz. Durup beklemek, bu durumların kendi kendine düzelmesini temenni etmek, boşa geçirilmiş bir zamandan öteye kesinlikle geçememektedir.

 

Özet olarak bu ay karar ciddiyetiyle neler kazandık:

 

•   İnsanın önemle ihtiyaç hissettiği ve hedef tuttuğu her ne varsa cidden uygulama kararı alıp başlangıç yaptığında mutlak başarıyı beraberinde kazanıp elde edemeyeceği hiçbir şey yoktur. İnsan ancak kendi gücünü karar ciddiyetiyle uygulamaya koyulduktan sonra idrak edebilmektedir.

 

•   Bu uygulamalardan elde edilen güç, yine insanın kendi kendini tanıması ve tamamlaması eğitiminde kullanıldığında israftan kurtulup, gücümüze güç katmaktadır.

 

•   Karar ciddiyetiyle uyguladığımız eğitim ilkeleri ve pratik gereklerimiz her an ölüm-kalım arasındaki çizgi ehemmiyetinde seyretmek zorundadır. Aksi takdirde mahcubiyetten çıkamıyor, kendi kendimize samimiyetten uzaklaşıyoruz.

 

•   Yaptığımız tüm eğitimler, uygulama kararlarımız, aldığımız nefes, ettiğimiz yardım, gösterdiğimiz tebessüm hep Efendimizin (sav) sevgisini, onun takdirini, rızasını ve övgüsünü kazanmak içindir. Onun sevgisini kalbime yerleştirmeden ne yazık ki karar ciddiyetimin derecesi, önüne çıkacak engellere göre dalgalanma göstermektedir. Yüreğimin tek sevgilisi ahbabım ve onun değerler vücudu olana dek, son nefese kadar bitmek tükenmek bilmeyen yolculuk ve amaçlanma devam edecektir.

 

Yeter ki biz, bizi ve bizi bizden daha çok seven ahbabımızı unutmadan yaşama gayretlisi olalım. Bu sayede insanın elde edemeyeceği hiçbir başarı yoktur.

 

 

 

Mert DURGUN

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz