“İnsan hayatı güven üstüne
kurulmuş bir saraydır. ”

YÜCE BİR DEFİNE: FİKİR

 

Herkesin gitmek için can attığı, güvenilir, huzurlu, sakin ve kargaşasız bir yer düşünün… Birilerine yer kalmama endişesi barındırmayan bir yer... Aslında hepimizin sahip olduğu ancak bunun nerede olduğunu ve nasıl gidileceğinin bilinmediği bir yer. İşte Örgünöz Fikri bize bunun yerini ve yolunu gösteriyor. Bu nadide ve nezih yerin aslında içimizde olduğunu ve kendimize dost olma yolunu tutarsak buraya ulaşacağımızı öğretiyor.

 

Fikri çalışma ile yaptığımız ise tamamen bir iç yolculuk. Tadını bir alınca hep kaçmayı istediğiniz bir liman orası… Huzurun, dinginliğin sonsuz olduğu, huzursuzlukların huzura dönüştüğü bir mekân orası.

 

İşte, bize oranın yolunu tutturan ve ışık misali hayatımızı aydınlatan fikir ile değişen, gelişen, keşfedilen yönlerimiz:

 

*Bizlere “Unutma şerefli sahip insansın.” diyen, günde beş vakit semaya ulaşan mübarek ezanın manasını hissederek, iç dünyamızda kendi yüceliğimizi duymaya başladık.

 

*Kendi kitabımızı okumayı öğrendik. Okudukça, yaşadığımız tecrübeleri paylaşmayı öğrendik.

 

*Sözleri başkaları anlasın diye değil, kendimize söyledik. Esasen ne söylersek kendimizdeki anlattığımızı ve ne isek, dilimizden onların döküldüğünü öğrendik. Şimdi birilerine bir şey söylemekten çok, kendime dinlemeye çalışıyorum sözleri. Konuşan değil, dinleyen ve yaşayan olmanın değerini duymaya başladık.

 

*Tespitler ve sonunda oluşan kanaat daha kıymetli artık. Hayatımızın sorumluluğunu başkalarının inanış ve takdirlerine göre değil, kendi takdir ve değerlendirmemize göre omzumuza alıyoruz.

 

*İçimizi kavuran bir sıkıntı hissettiğimizde, hayatımıza bakıyoruz: Kaçak nerede diye.  Zira suçlayacak kimse yok dışarıda. Sorun da çözüm de bizde; inanç ve kabullerimizde. Bunları değiştirdik mi, her şeyin değiştiğini gördük... Ve yine görüyoruz ki; nerede eğitim ilkelerinden birini ihlal var, orada kaza yaptığımızı fark ediyoruz. Her türlü sıkıntının “bekleme” hastalığından kaynaklandığını da fikrimiz ile gördük. Böyle bir durumda sakinleşip, sıkıntıyı neşeye döndürecek yollar arıyoruz. Ne bekliyorsak biz yapmaya çalışıyoruz.

 

*Ne istiyorsak onu yapabilecek gücün, kararımıza bağlı olduğunu öğrendik. Olmaz dediklerimizin, kesin kararla nasıl olduğunu gördük. Ciddiye almadığımız her yerde, olabilir olanların köreldiğini gördük. Biz harekete geçmeden kuru kuru isteklerin, istediğimizi sandığımız şeyleri kuruttuğunu gördük.

 

*Devamlılığın ve ciddiyetin, kendimize olan saygıyı beslediğini gördük. Kendimizi sevmeye başladık.

 

*Kendimizde âtıl kalmış güçleri, insanlığımıza kullanmaya başladık.

 

*Zihnimizin değerini fark ettik. En büyük huzur kaynağının, zihin rahatlığı olduğunu gördük.

 

*Dış dünyada ne arıyorsak, âlâsının iç dünyada olduğunu fark ettik. Seyahat etmek, yeni yerler keşfetmek sadece üzerinde yaşadığımız dünyaya has değil. Yolculukların en tatlısının, iç dünyada olduğunu gördük…

 

*Kendimizle meşgul olmanın, bizi tehlikelerden nasıl koruduğunu gördük.

 

*Peygamberimizi (sav) daha iyi tanımaya ve daha çok sevmeye başladık. Ezberik, kitabî bilgilerden öteye geçerek, sünnetlerini yaşamaya başladık. Bu ne büyük bir çalışma…. Kitapta olanları günlük yaşantıya aktarıp, bilgileri hayata nakşetmek ancak bu işe gönül vermiş o nakkaşın eseri aslında...

 

Şükürler olsun, hayatımızda o nakkaş var… Yaşadığımız ve içinden çıkamadığımız durumlarda müşavere edeceğimiz yol arkadaşımız var… Tavsiyeleriyle imdadımıza yetişen, bizlere yolu açan, önümüzdeki engelleri kaldırmamıza yardımcı olan Eğitimcimiz var. Fikri anlamamızı sağlayan, onu örnek yaşantısıyla canlı kitaba dönüştüren Eğitimcimize sonsuz teşekkürler. İnşallah bizler de onun gibi kendini yetiştirmiş, örnek insanlar oluruz. 

 

                                                                                                                                                                               Özden SAYIN

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz