“İnsan hayatı güven üstüne
kurulmuş bir saraydır. ”

ORTAK EĞİTİM PLANI UYGULAMALARIM

 

1. HAFTA : Bu teşkilatın bir parçası olduğum ilk zamandan beri gördüğüm; insana insan olduğu için verilen değerdir.Bu teşkilatın içindeysen eğer iyi gününde, kötü gününde arkadaşların yanında olma çabası, seni candan benimsemesi insana yetiyor. Düğünlerimiz oldu, akrabalarımızdan önce rahmetli Lütfiye ablamız, ablalarımız, kardeşlerimiz yanımızdaydı. Kendi işleri kendi düğünleri gibi canla başla ilgilendiler. Bugüne kadar bu destekler candan ve içten bir şekilde sürmeye devam etti,sürüyor da.Böyle bir teşkilatın böyle güzel bir ailenin içinde olmak, insana güven ve huzur veriyor.

Farklı farklı güzellikte ve özellikte insanlarla muhatabız. Dışarıdaki insanlar birbirlerine güvenemezken biz ise arkadaşlarımıza her yönden güvenebilmenin eminliği içindeyiz. Çok şükür, arkadaş arama telaşımız yok. Pikniğe mi gitsek, güne mi gitsek, kimle gitsek, kime gitsek… Bunları yapacak can kardeşlerimiz var.Böyle güzel insanların olduğu bir ailenin içinde bulunmak, bana huzur veriyor çok şükür.

 

2.HAFTA :  Çocuklarımız ve gençlerimiz için teşkilatımızın her cephesinde çok büyük bir uyanış ve farkındalık var.Toplumun düzelmesi için, dinini severek yaşayan insanların çoğalması için, çocuklarımızın ve gençlerimizin İslam dinini gerçek manada sevmesi ve öğrenmesi gerektiğinin farkında teşkilatımız. Bunun içinde aylık eğitim planlarımızla anneleri, babaları bir güzel ahlak eğitimi ve disiplinini sağlamak için uğraşıyor. Büyükler eğitilecek ki çocuklara faydalı olunsun. Bunun için de haftalık toplantılarımız var. Burada Peygamber Efendimizin (sav) o güzel hayatını öğrenme ve hayatımızda yaşama eğitimi, muhabbeti var. Gençlerimizi, çocuklarımızı böyle güzel bir düzene alıştırmanın çabası ve gayreti var. Çocuklarımız toplantılara giderek birliği ve beraberliği görüyorlar. Nerede nasıl davranacaklarını, topluma doğru değerlerle katılmayı öğreniyorlar. Selam vererek konuşmayı, saygı ile davranmayı, insana hizmet etmeyi öğreniyorlar. Ancak böyle güzel davranışlarla sevileceklerini öğreniyorlar. Uygulayarak da bu davranışları pekiştiriyorlar.

Yine yaz okulumuzda insani değerleri çocuklarımıza sevgiyle, fedakarlıkla candan bir şekilde anlayacakları dilden öğreniyorlar. Yine bahçemizde kızlarımız bir hanımın bilmesi gereken yemek, hizmet, düzen, tertip, kışlık hazırlıkları güven ve sevgi saygı ortamında öğreniyorlar. Hayata hazırlanıyorlar.

 

3.HAFTA: Bahçemizin ilk zamanlarında küçük tüplerin üzerinde yemek yapılırken şimdi işleri daha da hızlandıran ocaklarımız, malzemelerimiz var. Salçalık domatesleri elimizde ezerken şimdi domates ezme makinası, özel salça kaynatma yerlerimiz var. Bahçemizde yatılı kalınacak yerlerimiz yokken şimdi daha düzenli, ferah yerlerimiz var. Çok şükür, gönül rahatlığı ile geldiğimiz bahçemiz var.

 

4.HAFTA: Eğitimcimizle tanışmadan önce hep bir huzuru arayış içindeydim ama nasıl elde edeceğimi bilmeden bir arayış içindeydim. Ne yaparsam mutlu olurum arayışı, mutluluk nerede? Maddiyatta mı, maneviyatta mı arayışı, bir bocalama, hayatımda bir netliğin olmayışı... Ne yapsam ki, nasıl yapsam ki, hangisi doğru sorularının içinde kayboluş… Ama o güzel insanın beni ben olduğum için kabul edişi, beni kendine muhatap alması, hayatımı, hayata bakış açımı, algımı değiştirdi.Huzuru bulmanın yolunu açtı. Artık her şey önüme hazır bir şekilde gelmişti, şimdi bana uygulamak kalıyordu.

İşte uyguladıklarım:

 

1. Söz verdiğimde tutarım.

2. Namazlarımı kılarım.

3. Arkadaşlarıma yardım ederim.

4. Alışımda ve verişimde sağlamolmaya dikkat ederim.

5. Emaneti koruma bilincindeyim.

6. Aidatlarımı öderim.

7. Teşkilatın işini elimden geldiği kadar yaparım.

8. Başladığım işleri sonuçlandırmanın gayreti içindeyim.

9. Şaka ve laubaliliği aza indirdim.

10. Toplantılara katılırım.

11. Kurban keserim.

12. Doğru sözlüyüm.

13. Elime genelde sahibim.

14.  Söz verdiğim saatte orada olurum.

15. Mahcup olmaktan çok korkarım.

16. Her derdimi açabileceğim yüce bir dostum var. İnşallah gerçek manada muhatap olabilirim.

Teşkilattaki bütün arkadaşlarım kendini eğitmenin, Allah’a kul olmanın derdindeler.Çok şükür şanslıyım, böyle güzel özden ailesinin içinde olduğum için. Teşekkürler Efendim, sevgilerimle…

 

 

Tuba ERBAŞ

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz