“İnsan hayatı güven üstüne
kurulmuş bir saraydır. ”

YALNIZ DEĞİLLER, YALNIZ DEĞİLİZ

 

ÇOCUKLARIMIZ DA YALNIZ DEĞİL

 

İnsan, insan gibi inanıp, bu inandıklarını yaşayarak arzuladığı huzurlu yaşama ortamına kavuşabilir. Bu özlemine kavuşması için; insanın sahip olduğu değerleri görmesini ve kıymetini duymasını sağlayacak, kıymet bilen insanlara ve örnek bir topluluğa ihtiyaç vardır.

Geçen haftaki cumartesi toplantısında Yusuf beraber kılınan yatsı namazında yaptığı müezzinliği, namaz sonunda Amenerresulu’yü okuyarak tamamladı. Namaz sonrası Ahmet ağabeyimiz bana; “Yusuf ne güzel okudu. Kimden öğrendi bu sureyi?” diye sordu. Bende herhalde başkanından öğrenmiştir dedim. Daha sonraları Yusuf’a amcalarının takdirleri ile Ahmet ağabeyimizin sorusunu ilettiğimde bana; “Ben küçükken Huzur Bahçesi’nde geçirdiğim Ramazan ayında 29 gün cemaatle teravih namazı kıldık. Peşinden Amenerresulü okundu. 30. gün bu sure ezberimdeydi ve o gün ben okudum. Sureyi bu şekilde ezberledim”dedi. Gördüm ki Yusuf da yapılan güzelliklerin doğallığında yaşayışımıza geçtiğinin farkında.

 

Yine hafta içinde okuldaki arkadaşlarının “Bu kadar sureyi nasıl öğrendin?” diye sorduklarını ve şaşırdıklarını; namaz kılan arkadaşlarının dahi Tahiyyat duasını bilmediklerini, kendi öğrendiklerinin gururuyla anlattı.

 

Ne güzel tespitte bulunmuş Deniz hocam; “Gerçek değerleri paylaşmadan yaşamanın adıdır yalnızlık.”

Dedesinden torununa kadar; bilgiden yaşayışa güzel ahlak eğitimi yapan ve insan olarak yaşamayı hayatın içinde talim ettiren eşi bulunmaz bir eğitimin içindeyiz.

 

Çocuklarımız,yanı başındakinden  dahi haberi olmayan kalabalıklar içinde yalnız değiller Elhamdülillah. Onların haftada en az üç gün bir araya geldiği; gerçek değerleri paylaşarak yaşadıkları arkadaşları ve ağabeyleri var. Cuma akşamını hasretle bekleyip heyecanla toplanıyorlar. Ertesi gün aynı heyecanla her hafta farklı bir camide sabah namazında birlikteler. Hepsinin gözlerinde bulundukları hâl ve ortamın hoşnutluğundan kaynaklandığı anlaşılan aynı pırıltı.

 

Bir ebeveyn olarak; her yaştaki çocuklarımızın eğitimi ile canı yürekten ilgilenen,onları birbirine dokuyup kaynaştıran, onları her yaşın gerekli bilgi ve uygulamaları ile dolduran ağabeylerine minnet borçluyuz.

 

Çocuklarımız bu sayede ibadetlerini zamanında ve eksiksiz yapmayı, doğru sözlü olmayı, yardımseverliği, cömertliği, vatan sevgisini ve daha nice meziyetleri daha çocukken öğreniyorlar.

 

Kışın evlerimizdeki toplantılarda, yazın ise eğitim bahçemizde çocuklarımız karşılıksızhizmet etmeyi, kendinden önce arkadaşını düşünmeyi, yardımlaşmayı, çalışkanlığı, birlikte hareket etmeyi bizzat uygulama sahasının içinde öğreniyorlar. Birlikte ibadet etmenin, büyüklerine saygı göstermenin ve hizmet etmenin tadını yaşayarak alıyorlar.

 

Yine günlük yaşamın gerekleri arasında, hasta ziyareti nasıl yapılır? Cenazede neler yapmalı? Taziye ziyereti nasıl olur? Düğünlerimizde nelere dikkat etmeli? Bunların gerekleri nedir? Komşuluk ilişkilerinde nelere dikkat edilmeli? Candan arkadaşlık nedir? Nasıl olmalıdır? Tüm bunları çocuklarımız, bu değerleri bizzat yaşayarak aslına uygun şekilde öğreniyorlar.

 

Kendilerine hayat boyu lazım olacak gerçek değerleri en güzel kaynaklardan alıp, öğrenip uygulamak imkanına sahipler ve sahibiz... Yalnız değiller, yalnız değiliz...

 

TAKDİRKÂR BİR VELİ

 

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz