“Haysiyetperver insan küre-i arzdan
değerlidir. ”

HER NEFESTE DEĞER BİLELİM

 

 

 

İyi, güzel ve doğru dediklerinin değerini insan ancak günlük hayatında uygulayınca anlayabiliyor. Bu uygulamaların içinde kendini ciddiyetle takip etmediği zaman, güzel duygu ve davranışların içerisinde olsa da bunları inanç haline getirip, her hâl ve şart karşısında bu güzellikleri uygulayacak gücü bulamıyor.

 

Aslında açıkça görülüyor ki dış dünyamızdan zuhur eden davranışlar; kalbimizi dolduran değerlerin aynasıdır. Küçük yaşlardan beri şükürler olsun, kişilik eğitiminin içerisindeyiz. Gayemiz istediklerimizi yapıp, istemediklerimizi de yapmamak ve sonuç olarak Peygamber Efendimizin (sav) örnek ahlakıyla ahlaklanmaktır. İş yerimizde ziyaretçiler için yapılmış mescidimiz var, yemek molamızda öğle namazımızı vaktinde kılıyoruz. İbadetlerimizi ciddiyetle yerine getirdikçe iç dünyamızın huzurla dolduğunu hissediyoruz. Nasıl ki öğle yemeğinde karnımızı doyurduk, namaz kılarak da zihnimizin sadeleştiğini gözlemliyoruz. Gün içerisindeki iş yoğunluğuna ara verip, eğer oldu da unuttuysak sevdiğimiz ahbabımızı hatırlamak ve öğleden sonrası için yenilenmek kadar keyifli duygular içerisinde olmayı talim ediyoruz. Anlıyoruz ki, yeni yetişen yavrularımızın da bu değerlerin kalben eğitiminin yapıldığı ocaklarda büyümesi ve bu ocaktan küçük yaşlarda aşı alması çok önem arz etmektedir.

 

Apartmanımızın işlerini kamu işi görüp, kendimizden önce başkalarının zihin sadeliğini ve rahatlığını sağlamak, her yönden fedakârlık göstermenin insan öz yapısına uygun değerler olduğunu görüyoruz. Geçtiğimiz hafta sonu asansör mavi etiket revizyon işlemlerini başlatmak için anlaşmalı olduğumuz asansör firmamızı ziyaret ettiğimizde, karşılıklı güven sağlamanın ne kadar önemli olduğunu gördük. Sohbet ederken yetkilinin söylediği “Sizden başka aylık bakım ücretini zamanında aldığımız yönetim maalesef yok.” ifadesi bize şükür vesilesi oldu. Toplumsal ilişkilerimizde her şeyin başında güven değerinin olduğunu eğitim ocağımız olmasa bilemezdik. Her sahada aynı ehemmiyetle takip etmemizin gereğini tekrar anladık. Bu güvenin sonucunda yine apartmanımız kârlı çıktı. Ben daha teklif etmeden yetkili “size indirim yapmam gerek” dedi.

 

Aldığımız işleri sonuna kadar aynı ciddiyetle devam ettirmek ve alnımız açık, yüzümüz ak yapmak kadar değerli hiçbir şey olamaz. Bu değerleri yaşamakla eksikliklerimizi tamamlamak için güç kazanıyoruz.

 

Kırıkkale’deki evimizin üst katındaki komşumuzdan su kaçağı olmuştu. Büyüklerimiz sıkıntı yaşamasın diye, sürekli takip ediyoruz. Kırıkkale’deki bu işleri iş durumumuz nedeniyle takip etmemiz mümkün değildi. Bu hafta içi de ustalar eve girdiler. Aklımıza Ümit Kayalak abimiz geldi ve kendisi şu anda bizim evde ustalarla birlikte, onların her işini takip ediyor. Ne demektir, benden kaç yaş büyük insanın kendi işiymiş gibi ilgilenmesi. Sonsuz güven duygusu ve rahatlık içerisinde biz de buradan dua edip, teşekkür ediyoruz. İnsan böyle kıymetli arkadaşlığı görüp de, bir kenarda kendisini toplumundan ayrı görmesi mümkün olabilir mi? Benim arkadaşlarıma, ağabeylerime sadece benim işimi takip ettiği için saygı duyulmuyor. İnsana, insanlık değerinin yaşanmasına değer verdiği için herkes tarafından saygı duyuluyor.

 

Sonuç olarak, iyi, güzel ve doğru dediğimiz davranışları yapma isteği ve ihtiyacımız; günlük hayatımızda, sahada fiiliyatta görünür kılmaya başladıkça, kendi kendimize olan güvenimiz artmaya başlıyor. Güven arttıkça da kendimizin diğer eksikliklerini tamamlamak için ihtiyacımız olan gücümüz artıyor. Buradan kazandığımız gücü yine bu yolda harcadıkça, bir ömür boyu bu değerleri yaşama ve yaşatma azmi ve gayreti artarak kişilik eğitimine yolculuk başlıyor. İnsan bu değerleri yaşamaya başladıkça, sevdiğine benzemeyle birlikte uzak yakın oluyor, samimiyeti ve ustasına karşı teslimiyeti artıyor. Ona daha da çok ihtiyaç hissettiğini görebiliyor, çünkü artık bir hedefi var. Bu hedefe ulaştırabilecek en büyük güç de ancak ve ancak sevdiğinden aşılanarak alınıyor. Yaptığımız tüm eğitimler, uygulama kararlarımız, aldığımız nefes, yaptığımız yardım, gösterdiğimiz tebessüm, hep ustamızın sevgisini, onun takdirini, rızasını ve övgüsünü kazanmak için oluyor. Yüreğimin tek sevgilisi ahbabım. Onun değerler vücudu olana dek, son nefesime kadar yolculuk ve amaçlanma, bitmek tükenmek bilmeden devam edecektir.

 

 

 

 

Mert DURGUN

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz