“Haysiyetperver insan küre-i arzdan
değerlidir. ”

NERELERİMİZ DEĞİŞİYOR, GELİŞİYOR BİZ BİLE ŞAŞIRIYORUZ

 

Eğitimcimle tanışmadan önce, gerçekten de başlamadan biten bir hayatım vardı. İki kişinin yanında, iki lafı bir araya getiremezdim. Gerçek bir aşağılık ve eziklik duygusu sarmalındaydım. Kim yüzüme gülse, dost olmadığını bildiğim halde inanırdım. Daha doğrusu inanmış gibi yapardım. İnanmak için çabalardım. Kendime güvenim hiç yoktu. Söz, işimize geldiği kadar değerliydi. Söz verince tutulması gerektiğini bile bilmiyordum. Tertip düzen, temizlik yüzeyseldi. İki yüzlülük çoktu. Dedikodu, beğenimsizlik had safhadaydı. Çok çalışkandım. Ama önüne gelen kullanırdı. Yüzüme gülen kullanırdı. Kullanıldığımı fark etmezdim.

   

Vatan-Millet-Devlet sevgim çoktu. Ama parti anlamındaydı sadece. Kamu malının kendi malımdan önemli olduğunu bilmezdim. Fırsatım olsa da büyük ihtimal affetmezdim. Her anlamda korkaktım. Herkesi çok güçlü, çok zeki, çok akıllı, çok büyük, çok önemli sanırdım. Allah’tan (c.c) çok korkardım, başıma taş yağdıracak, kaza yaptıracak, işlerimi hep ters götürecek diye. Hep başkalarından medet umardım. İhtiyaç sahiplerine, yaşlılara, kimsesizlere hep yardım etmeye çalışırdım. Ama her gördüğüme de anlatırdım. Para biriktirmeyi bilmezdim. Yarını hiç düşünmezdim. Böyle gelmiş, böyle gider sanırdım. Borç yiğidin kamçısı derdim herkes gibi. Birisi söylemeden asla bir şey yapamazdım. Hiçbir işi yeterince tamamlamazdım, hep yarım kalırdı.

 

 •  Ne zaman ki Allah (c.c) yüzüme güldü, Eğitimcimle tanıştırdı, tüm hayatım değişmeye başladı. Gerektiği yerde, gerektiği kadar konuşmayı, az konuşmayı öğrendik. Aşağılık, eziklik duygusundan kurtulduk. Meğer herkes benim gibiymiş, üç aşağı beş yukarı misali. Meziyetlerimizden dolayı, teşkilatımıza hizmetlerimizden dolayı yüzümüze gülenler hariç, kim gülerse gülsün çıkar gülüşleri olduğunu gördük. Gerçekten de kendimize güvenimiz geldi. Biz yaparsak olur, biz yapmazsak kimse bir şey yapamaz doğrusuna inanmaya başladık. Biz istedikten sonra her güzel şeyi yapabileceğimizi gördük.  Artık sözün gerçekten bir değeri var. Mahcup olmaktan çok korkuyoruz. Verdiğimiz sözlerde yüzde doksan beş duruyoruz. Kendimize verdiğimiz sözlerde önceden hiç durmazdık ama şimdi en azından yarı yarıya düzelttik.

 

 •     Tertip, düzen, temizlik konularında çok büyük merhaleler katettik. Kendimizle gurur duyuyoruz. İki yüzlülüğü dışarıya karşı bile olsa yüzde otuz oranında hallettik. Eğitimcimize karşı olan kısmı çok daha önemli aslında. Orada eksiklerimiz var. Ama ilerlemelerimiz var tabiiki. Hiç yoktan iyi. Dedikodu ve beğenimsizliğimiz, kızmalarımız gerçekten azaldı. Hele eskiye göre aliyyülalâyız. Şimdide çok çalışkanım ama artık kimse kullanamıyor. Çünkü teşkilatımızın işleri haricinde, kışa kadar zaten zamanım olmuyor başka işlere. Artık insanların yüzümüze ne için güldüğünü, değer verdiğini az çok seziyoruz.

 

 • Vatan-Millet-Devlet sevgisinin “işin ne olursa olsun engüzel şekilde yap, güvenilir ol, temiz, çalışkan ol, sevgi dolu ol” demek olduğunu öğrendik. Partizanlığımız tamamen bitti. Kamu malına azami hassasiyet gösteriyoruz. Senede bir,bir top dosya kâğıdı, yada temizlik malzemesi alıyoruz işyerine ki, özel işlerimiz için dosya kâğıdı falan kullanırsak devletimizin hakkını yemiş olmayalım diye. Artık başkalarından medet ummuyoruz, aklımıza gelecek gibi olsa bile, içimiz acıyor, kırk tövbeyi bir arada çekiyoruz. 

 

 • İhtiyaç sahiplerine, yaşlılara, kimsesizlere yine elimizden geldiği kadar yardım etmeye çalışıyoruz ama kimseye anlatmamaya özen gösteriyoruz. Artık kimseyi çok güçlü, önemli, akıllı sanmıyoruz. Herkes kendisi için güçlü, zeki, akıllı, önemlidir. Bizim için değil. Kendi gücümüz, zekâmız, akıl aldığımız bize yetiyor zaten. Allah’tan (c.c.) şimdi daha çok korkuyoruz amateşkilatımızdan ayırmasın diye korkuyoruz. Ve bizi çok sevdiğini biliyoruz artık. Ekonomik konularıda burada öğrendik. İlk kez para biriktirmeyi öğrendik. Gereksiz harcama yapmamayı, fon tutmayı, borçlanmamayı burada öğrendik. Artık başladığımız işleri sonuna kadar, tertemiz götürmeye başladık. Bugünün işini bugün halletmenin büyük önemini burada öğrendik. Çalışkan olanın, teşkilatımıza sahip olanın kafasının çalıştığını, taktir yetkisinin güçlendiğini, çok sorunlarının düzene girdiğini burada öğrendik. Güvenilir olma yolunda hızla yol alıyoruz. Artık insanlar biliyorlar ki bunlar tuttuğu eli bırakmaz, yarı yolda satmaz. Bunlardan zarar gelmez.

 

 • Tutamayacağımız sözleri vermiyoruz. Özellikle çocuklara karşı verdiğimiz sözlere daha çok dikkat ediyoruz. Geçenlerde oğlum şekerini arkadaşlarına ikram etmiş. Tebrik ettik ve istediği bir şeker vardı, onu hak ettiğini söyledik. Gerçekten çok yorgun geldiğim halde, kapıda aklıma gelmişti. Tekrar dönüp arayıp buldum. Oğlum gördüğünde ‘’aferin sana baba, sözünde duruyorsun‘’ dediğinde daha çok anlamıştık işin ciddiyetini, takip edildiğimizi.

 

 •  Yardıma ihtiyacı olan arkadaşlarımıza, teşkilatımızın iş durumu müsait olduğu sürece elimizden geldiği kadar yardımımızı esirgemiyoruz.

 

 •   Alışımıza, verişimize çok sağlam bir hale geldik. Otomatik ödemeye müsait kısımları, otomatik ödemeye bağladık. Maaş yatar yatmaz kesilir. Maaşı alınca ilk kalan ödemeleri yaparız, fonlarımızı ekleriz.

 

 •      Emanetten çok korkuyoruz, elimizden geldiği kadar koruyor, dikkat ediyoruz. Maaşı alınca ilk dernek aidatımızı veririz.

 

 • Teşkilatımızın işi her zaman kendi işimiz dediğimiz işlerden önce ve önemli gelmiştir.Şükürler olsun, teşkilatımızın işleri kendi işlerimiz olmuştur. Elimizden geldiği kadar düzenli yapma gayretindeyiz.

 

 • Başladığımız işleri kesinlikle sonuçlandırırız. En azından yüz işin doksan dokuzunu sonuçlandırırız.

 

 • Büyüklerimize karşı saygılıyız, geçen senelere göre bu sene daha dikkatliyiz.

 

 • Şaka ve laubalilik konusunda daha sıkıntılarımız var. Herkese yapmıyoruz ama yaptıklarımıza ya dozunu ayarlayamıyoruz yada kendimizi unutup biraz içine dalabiliyoruz.

 

 • Küme toplantılarına kesinlikle katılırız. Misafirimiz gelecek olsa o gün müsait olmadığımızı söyleriz, başka yerlere gidecek olsak bile, toplantımıza yetişecek şekilde ayarlarız işlerimizi. Sadece iş haricinde hemen hemen toplantılarımızı kaçırmayız.

 

 • İçinde bulunduğumuz eğitim ve eğitimcisiyle birlikte daha çok yönlerimiz değişecek, gelişecek.

 

Minnet ve şükür dolu selam ve saygılarımızla…

 A. E.

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz