“Haysiyetperver insan küre-i arzdan
değerlidir. ”

CAN DOSTLAR KÜME RAPORU

 

 

 

Güzel memleketimizin ayrı ayrı yerlerinde olsak da arkadaşlarımızla aynı değerleri paylaştığımız için ayrı değiliz. WhatsApp grubundan oluşturduğumuz birliktelikte her hafta uygulama notlarımızı birbirimizle paylaşıyor, birbirimizin görüş ve tespitlerinden istifade ediyoruz.

 

Bu hafta Anaman kitabımızdan “İhtimal Bohçasını” işledik. Aynı zamanda adet, gelenek ve göreneklerin olması gereken şeklini yaşamaya çalışıyoruz.

 

Tekmile Hanım (Ankara): Eğitim planımızın son haftası olan denetlemeli yaşayışın önemini daha da iyi anladık. Uzun bir nişanlılık dönemi geçirdim. Birçok akıl, birçok ses... Ama şükürler olsun ki hepsine kulağımı tıkayıp eğitimimin, dinimin çizgisinde bir birey olmaya çalıştım. Eğitimcimin hayati değerini de daha iyi anlamış oldum. Onun tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmenin faydasını günden güne gördüm. Nişan, düğün olayında o kadar çok adet adı altında şeyler söyleniyor ki... Şu adet olmazsa olmaz, şu kadar altın olmazsa olmaz, şunu giymen lazım, bunu almaları lazım gibi... Ama hepsine bir dur deyip, Efendimiz (sav) ne tavsiye etmiş, dinim neyi gerektirir, benim eğitimim neyi önemsiyor diye bakıp Allah rızasını hedef alınca 4 yıl süren nişanlılığım kalp kırmadan, gönül incitmeden, sevgiler çoğalarak, saygılar artarak geçti. İnsanların benden çok eğitimime, arkadaşlarıma, bulunduğum bu ortama, hayranlığı arttı. Çünkü ben buranın temsilcisiyim düşüncesini unutmadan hareket etmeye çalıştım.

 

Düğün hazırlığı yaptığımız şu günlerde örf ve adetlerin doğru olanını yapmaya çalışıyoruz. Araştırdığımda, toplumda yapılan dinimizle bağdaştırılan bazı adetlerin Şamanizm’den geldiğini öğrendim. Duru dedemizin bizi uyardığı noktaları daha iyi anlamaya başladım.

 

Başta yadırganan şeylere şimdi insanlar saygı duyup övünüyorlar. Hiç kadın-erkek ayrı düğün yapmayan insanlar, başta nasıl olacak diye düşünürken şimdi biz kadın-erkek ayrı düğün yapacağız diye göğüsleri kabararak söylüyorlar çevrelerine.

 

Bunun en büyük kaynağı, bahçemizde yapılan nişanımda arkadaşlarımın yaptığı hizmet, muhabbet, kucaklama, fedakârlık, yardımlaşmadır. Öyle bir nişan ki yıllardır daha dün gibi hala konuşulup takdir ediliyor. Evet, biz yalnız değiliz, biz kocaman bir aileyiz. Hep beraber iyiye, güzele koşulan; iyide güzelde yarışan, yarıştığı kardeşlerine gayret veren kimseyi geride bırakmayan bir aileyiz. Bu birliği nasip ettiği için Rabbime sonsuz şükürler olsun. Rabbim kadir kıymet bilip hizmet edenlerden eylesin.

 

Habibe Hanım (Yozgat): Denetlemeli yaşayış daha çok kendimize dönme fırsatı verdi. İhtimal bohçası konusunda, ailemizin küçüklüğümüzden beri bize işlediği şeyleri uygularken çok gurur duyuyorum. Bir yakınım ile bir şey yapacağım, dışarıdayız. Üzerine konuştuğumuz şeyi alacağız, yanımda param yok dedi. Kendi kendime sürpriz bir şey değil ki, bir insan yanında parasız gezer mi diye düşündüm. Sonra baktım mahcup olmayayım diye annem hep harçlıklarımızı ayırmamızı, cüzdanımızın bir köşesinde ihtimal fonu olarak bulundurmamızı söylerdi. Kendi kendime “Onun demek ki böyle söyleyen bir annesi yoktu, Habibe yap insanlığını!” dedim. Kendimi özellikle zahiri çevremle muhatap olurken çok şanslı hissettim. Çünkü çantamda küçük boy dikiş setine kadar var. Başımıza her türlü gelen şeye karşı tedbirli olmak, insana kendini güvende hissettiriyor.

 

Ne kadar büyük nimetler içerisinde olduğumuza sürekli şükrederek geçirdiğim bir haftaydı. Kulaktan dolma bir sürü bilgi almışız yıllarca. Ben de içerisine yeni girdiğim ve ilk defa tattığım hamilelik serüvenini en güzel şekilde geçirmek istiyorum. Ve elimden geleni yapıyorum. Fakat öyle şeyler duyuyorum ki hayretlere düşüyorum. Biri diyor ki bu dönemde insan çok kuruntu yapıyor, her şeyden şüpheleniyor, en olmadık şeylere sinirleniyor yani ölçüsüz, tartısız, kontrolsüz bir hale geliyor. Neden diyorum? Hormonlardan dolayı diyor. Gülsem mi, ağlasam mı bilemedim. İçindeki masum yavru senin hormonlarını hep mi kötüye çalıştırır, yaptığı iyi bir şey yok mu yani dedim.

 

Onunla alakalı değil, her hamile böyle diyor. Ben öyle değilim, Allah’a şükür ve olmak da istemiyorum. Ayrıca çevremde de böyle olmayan pek çok insan var, dedim. Çünkü benim kafama takılan bir şey varsa danışacağım bir yer de var.

 

İnsanlar beni anlıyor ve dinliyor çünkü ben de onlara öyle yapıyorum. Olumsuz şeyleri, böyle hassas bir konuyu alet ederek asla gündemde tutmamaya çok özen gösteriyorum. Rabbim de bana mükâfatını veriyor ve sade, huzurlu geçirdiğim zamanlarım hepsinin önüne geçiyor.

 

İnci Hanım (Ankara): Belki en çok uyguladığım ve her uygulamada neticesini aldığım bir bohça. Babam sayesinde alışkanlık edindiğim, cüzdanımın bir köşesinde hiç harcamadığım, gizli yerine koyduğum param vardır. Tam bir şey ödeyeceğim cüzdanım boş, işte o an ne yapacağım dediğimde ihtimal yerim aklıma geliyor, işimi hallediyorum. Evde buzdolabının buzluk bölümünde ani gelen bir misafir için hazırlanacak ikramlıkları koyarım. Bir keresinde akşam bir telefon geldi, misafirimiz gelmek istedi. On dakikanın içinde ihtimal gözünden krallar gibi bir tabak hazırladım. İlk olarak ben çok onurlandım. Eşimin gözünde ki o memnuniyeti ve teşekkürü görmek, misafirlerimizi huzurla uğurlamak beni daha da şereflendirdi. Evimizde hediyelik bölümü oluşturduk. Gördükçe, uygun buldukça birinin işini görür diye aldığımız eşyalar var. Bir yere gidilecek veya birinin bir ihtiyacı gördük ya da muhabbetimi mi artırmak istiyorum, hemen hediye köşesine gidip ona uygun bir hediye seçiyorum ve muhabbetle sunuyorum.

 

Kitabımızda örf ve adetlere dikkat et diyor. Ne kadar hassas bir konu olduğunu anlıyorum. Adetler ve örfler dinimizde varsa ya da bizi daha salih Müslüman yapacaksa uyguluyoruz. Mesela, komşuluk ilişkilerimizde binaca ikram gelen tabakları boş vermiyoruz. Kışlık hazırlıklarımızı en yakın olan kapı komşularımızla paylaşıyoruz. Hayırlı işlerde, doğum, ev alınması gibi ikramımızı yapıyoruz. Hem ilişkiler kuvvetleniyor hem de muhabbetler artıyor. Hacdan geleni ziyaret etme, asker uğurlama, bayramlaşma gibi bizi özümüze yaklaştıracak adetleri uyguluyoruz. Ama doğum günü, sevgililer günü gibi dışarıdan sokulan adetlerin kutlamasını yapmıyoruz.

 

Böyle bir kutsal vatanın sahibi olduğumuz, böyle güzel bir millete sahip olduğumuz için iftihar ediyoruz. Eğitim planımızda da arkadaşlarımız bizler için çok önemli ve kıymetli. Onun için kalplerini kırmamaya, onları incitmemeye çok önem veriyor, bir problem olsa dahi hep muhabbeti temel alarak ilerliyoruz. Her hallerini sineye çekiyoruz çünkü onlar bizim için eşsiz insanlar. Bir düğün mü var, önde bizimkiler. Hizmetini de yapar, oyununu da oynarlar. Bir cenaze mi var, en önde görürsünüz bizimkileri. Gönül mü alınacak, ellerinde ikramları ilk onlar çalar kapınızı. Hep iyi günde değil, sıkıntılı anlarınızda da ilk onlar vardır. Sizi feraha erdirene kadar maddi manevi desteği ilk onlardan görürsünüz. Evinize gelir giderken bir bakmışsınız, ev ilk hali gibi. Mutfakta bir işiniz mi var bir bakmışsınız hepsi yanınızda. Muhabbetin en güzelini onlarla yaparsınız. En güzel gezmeler gene onlarladır. Sizi anlarlar, hoş görürler, korur kollarlar, içten sever sayarlar, yanlarında olduğunuz gibisinizdir, çünkü sizi değiştirmeye çalışmazlar. Yanlarından huzurlu ve hafiflemiş ayrılırsınız. Onlarla hem eğlenir hem de kocaman gülersiniz. Kim mi bunlar, tabiî ki bizim Özden Fikri’nin insanları. İyi ki varsınız. Rabbim ömrümüzün her anından ayırmasın sizi. Çünkü her şey sizinle güzel…

 

Esma Hanım (Eskişehir): İhtimal bohçasını okuyunca daha iyi anladım ki adet denen çoğu şey bize toplumun baskısından oluşturulmuş. Kırkı çıktığında kızımın banyo suyuna bir şeyler atılıp yıkanması gerektiği söylenmişti. Araştırdığımda gördüm ki eski Türklerde Şaman dininin bir getirisiymiş ve yapmaktan vazgeçtim. Eşim ve ben bebeğimize esas Türk geleneklerine uygun, Efendimizin (sav) yolunda Müslüman bir yaşam hayatı sunmaya çabalıyoruz. Bunun şu an tek yolu, bizim yaşayışımızın yansıması olacaktır. Eğitimimiz ve kitaplarımız başlı başına kılavuzumuz çok şükür. Çevremdeki görüştüğüm insanlara daha dikkat etmeye başladım. Kulaktan giren sözlerin aile huzurumu etkilemeye başladığını fark ettim. Bunu eşimle konuşarak, birbirimizi daha öze döndürerek aştık.

 

Ayşenur Hanım (Ankara): Denetlemeli yaşayışa dikkat edip, gün içinde kendime yaptığım güzellikleri hatırlatınca eksiğe takılmak yerine güzeli çoğaltıyorum. Biriyle olan muhabbetim iki gün iyi olsa üçüncü güne sorun çıkıyordu. Anlaşamıyoruz diye düşünüyordum. Baktım, en ufak soruna takılmaktan böyle oluyor. Sonra denetlemeli yaşayışı uygulayıp gün sonunda, “Bak, onun şöyle şöyle güzellikleri de var, ben de şurada anaman kızı gibi oldum, anlayışlı davrandım maşallah.” diye kendimi takdir edip güzelleri görmeye başlayınca baktım, uzun süre hiç de sorun olmadan gayet güzel anlaşıyoruz. “Olmuyor, yapamıyorum” gibi kelimeleri çıkartıp, “Şunu yaptım, bunu da yaparım üstüne düşersem.” diye kendimi gayrete getirebiliyorum çok şükür.

 

Nişanlılık zamanında olunca adetler, örfler havada uçuşuyor. Düğünde bindallı giyip, sonradan gelen bir adet değil de bize ait olan adeti uygulamaya karar verdim. Nikah için ayarlamalar yaparken baktım, şöyle süslü, simli elbise olsun, böyle hediye dağıtayım diye kaptırmışım, şimdikiler gibi davranıyorum. Hemen kendime dönme, yanlışımı düzeltme fırsatı yakaladım. Simliyi, süslüyü, şaşayı geç; güzel, temiz bir elbise giy diye kendimi uyararak başladım. Sonra bu nikahta dağıtılan süsleri araştırırdım, ilk Osmanlı’da çıkan bu adet, şekerle çikolatayla ağız tatlandırmakmış. Farklı farklı süsler yapmayı düşünüyordum ama bunu öğrenince hemen bu isteğim de düzeldi. En sade, en kolay şekilde halledip abartmayacak olmak, ondan bundan gördüğüme uymayacak olmak beni rahatlattı.

 

Eda Hanım (Kırıkkale): Denetlemeli yaşayışımız çok şükür güzel gidiyor. Her an kendini takipli yasayabilmek muazzam bir şey. Şunu fark ettim ki daha önceleri tek bir ilkeyi kendimize ödev alırken şimdi bütün ilkelerimizi ve gereklerimizi kendimize hedef alıyoruz. Demek ki diyorum, herkes de bir gelişim, değişim gayreti var ki eğitimcimizde bunu bize sunuyor çok şükür. Şöyle bakıyorum da eski alıngan kırılgan Eda yok karşımda. Olaylara karşı daha dik ve güçlü duran biri var. Sen yaparsın ilkemizi hayatıma geçirmem cidden çok büyük güç verdi bana. Çok şükür, artık hayatımda yapamam, becerememlere yer yok.

 

İhtimal bohçamızla ilgili olarak geriye dönüp baktığımda evlilik hazırlığında olsun, düğünümde olsun hiçbir yabancı adete yer vermemişim. Geriye dönüp baktığımda çok şükür hiçbir pişmanlığım yok. İnsanın kendine bunu diyebilmesi cidden çok güzel bir şeymiş.

 

Özümden gelen istekleri hiç ertelemeden yapmanın mutluluğuyla bitirdim bu haftayı. Bacılarımdan birine gidecektim. Gitmeden aklıma şöyle bir düşünce geldi. İki tane çocuğu var ve yardıma ihtiyacı var, sen de o zaman dolabında ona götürebileceğin ne varsa çıkar, götür. Hatta sana ikram gelmiş olanı da ikram etmek sünnettir deyip buzluğumdan bir şeyler götürdüm. Gittiğimde çok şaşırdı ve senin de çocuğun var, sen de yapamazsın diye almak istemedi. Biz can kardeşiyiz, ne zaman ihtiyacın olursa her zaman yanındayım dedim. Hatta evinde malzemen varsa çıkar yapalım, atalım buzluğuna bir şeyler. Boş sohbet etmektense biz de iş içinde eğitim yapalım. Gerçekten muhabbetlice yapılan her şey çok güzel. Eve giderken baktım, hemen o da çıkardı buzluğundan bana sarmalar ikram etti.

 

İnsan kendini böyle şeylerle doldurduğu zaman daha bir anlayışlı oluyor. Mesela, eşime daha kolay peki diyebiliyorum ya da hizmetin en iyisini yapabiliyorum. Rabbime binlerce kez şükür ki cidden yalnız değiliz. Ne kadar kan bağım olan bir bacım olmasa da biliyorum ki yerini dolduracak ve en ufak bir şey de yanıma koşacak can bacılarım var. İyi ki varsınız canlarım, iyi ki eğitimcimiz var…

 

Nimet Hanım (Van): Her yerin adeti çok farklı gerçekten. Örneğin, biz adet diye gelen misafir için en az 3-4 çeşit ikram çıkarırız. Bu durum bazen gelen misafir yüzünden benim strese girmeme sebep oluyordu. Kimi zaman hem ev hem ikram, derken çok geriliyordum. Uykumdan fedakârlık ediyordum ama mutlu değildim. Sonra Erciş’e taşındığımızda karşı komşumuza gitmek için bir gün öncesinden haber verdik. Gittiğimizde sadece çay, bayram şekeri (burada çay, bayram şekeri ile içiliyor) ve yanında kaysı kurusu ikram ettiler. İlk tabi şaşırdık biz ama belli etmiyoruz. Öyle güzel bir muhabbet var ki ortamda, yok onu toplamadın, yok bunu koymadın, yok beğenemeyecekler hiçbir olumsuz durum yok. Sadece sıcak çay ve çok samimi bir muhabbet var.

 

Buranın geleneği böyleymiş, misafir yemekli değilse her gün gibi rahat geçiyormuş. Çok hoşuma gitti çünkü zora sokmuyor insanları. El ne der kaygısı olmuyor. Bu olmazsa olmaz demiyorlar ve bu çok büyük rahatlık. Adetler, gelenekler illaki var ama biz kolaylaştırabilmeliyiz diye düşündüm o günden sonra. Mutlaka buzluğuma bir kurabiye koydum. Mutlaka dolabıma ikram edilecek son dakika ürünleri aldım ve ben rahat ettim. Bir de yaşadığım yerde önceden haber vermek diye bir şey yok. Yarım saat önce kapı çalınır ve yarım saate müsaitseniz size geliyoruz denir. Evleri hep temiz, düzenli ve mis gibi. Aslında tam peygamberimize yakışan şeyleri yaşıyorlar. Oranın adeti buranın adeti diye ayırmadan hayatımı kolaylaştıracak çok şeyi örnek almaya başladım. Ve misafir ağırlamayı sevdim, kolaylaşan hayat sayesinde...

 

Duygu Hanım (Ankara): Bu haftaki bohçamız beni mest etti. Her kelimesi o kadar doğru ki... Bilinçsizce yapılan adetler, kulaktan dolma bilgiler ne kadar fazlaymış. Nişanlandığımdan beri sorgular oldum iyice adetleri. Doğru şeyi yapmak için nereden çıktığını, nereye ait olduğunu iyi bilmek lazım. Kendime şimdiden yapmayacağım şeyleri de belirledim çok şükür. Artık kendim de daha çok duruyorum, durdukça da daha çok şeyler fark ediyorum. İnsanlara önceden verdiğim tepkilerle şimdikiler çok değişti. Kendimi frenlediğim yerler beni çok mutlu ediyor. Kendimi maddi olarak da yetiştirme çabasına girdim. Bilmediğim şeylerin üstüne gidip öğrenmeye çalışıyorum. Mutfağa girdim, pasta börek konusunda her şeyi öğrenme gayretindeyim. Kendi kendime bir şeyler başarmak, çok güven vericiymiş. Özellikle yapamam dediğim her şeyin üstüne gitmeye başladım.

 

 

 

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz