“Haysiyetperver insan küre-i arzdan
değerlidir. ”

HIZIR OLMAK

 

 

Bizlerin küçüklükten beri bir Hızır inancı vardı. İşte hızır. Ak sakallı, kalın demiri büker, taşa yazı yazar, sonsuz hazinesi olup yardım eder, sonra hemen gözden kaybolur.

 

Bizler eğitimcimizin sayesinde uyanık olup, etrafımızdaki olayları görüp, gerekliyi, elimizden geleni yapmanın Allah’ın hızır olma vasfını bizimle yapması demek olduğunu öğreniyoruz. Sahabelerden Hz. Osman’ın (r.a.) Mekke’ye gelen kervanları satın alıp “Allah (c.c.) benimle niye vesile olmasın” deyip kervanları fakirlere dağıtması gibi.

 

Günlerden bir gün, Gölbaşı-Haymana yolu üzerinde bir villada iş yapmaya gittim. İşim gece saat 10:00 a kadar sürdü. Gece eve dönerken, yolda bir araç dikkatimi çekti. Arkadan bir hanım ve bey iterek götürmeye çalışıyorlar. Neyse önlerinde durdum. Geçmiş olsun deyip durumu sorunca “gazlarının bittiğini ve aracı petrole yittiklerini” söylediler. Petrol aşağı yukarı 3 km. “Hemen sizi petrole kadar çekeyim” dedim. Arabaya çekme halatlarını bağlayıp petrole kadar çektim. Halatları çözerken bayan yanıma gelerek, “Abi Hızır gibi yetiştin, bizim çocuk ateşlendi, hastaneye yetiştirecektik.” diye söyledi. Baktım, arabanın arkasında küçük çocuk yatıyor, biraz bekledikten sonra arabaları çalışınca ben de yoluma hareket ettim.

 

İçimizden Allah’a bizi vesile kıldığı için teşekkür ederek yolumuza devam ettik.

 

Her gün evin hanımının dualarıyla, “Bismillah” diyerek evden çıkıyoruz. Arabamıza biniyoruz. Ayetel Kürsi duasını okuyabildiğimiz kadarıyla okuyoruz. Daha sonra ustamızın tavsiyesi “Allah’ım güzelliklerle, güzel insanlarınla karşılaştır.” diyerek yola çıkıyoruz.

 

Yine bir gün Çay Yolu tarafında bir işe geldim. Dönerken yolda bekleyen bir genci gördüm. (Büyük ihtimalle oradan dolmuş geçmiyor, otobüs bekliyordu.) Yine ustamızın tavsiyesi; “İlk aklına gelen düşünce, özünün sesidir.” sözünü hatırlayınca, içimden gelen “bu genci al” sesine kulak verdim ve durdum. “Paşam nereye gidiyorsun?” dedim. O da “Kızılay’a gidiyorum” dedi. Ben de “Ulus’a gidiyorum, seni Ulus’a kadar götüreyim” diyerek genci aldım. Yolda giderken Otobüsün gelmediğini, iş görüşmesine gittiğini, zaman geçince içinden, “Allah’ım güzel bir insanını gönder, beni mahcup etme!” diye dua ettiğini söyledi ve “Ağabey, hızır gibi yetiştin.” diyerek teşekkür etti. İşin önemini anlayarak gideceği yere yakın bir yerde indirdik.

 

Allah’a bizi vesile kıldığı için teşekkür ederek yolumuza devam ettik.

 

Altındağ’da bir işten dönüyorum. Dışarıda da yağmur var. Adamın biri elinde poşet hızlı hızlı yürüyordu. Geçerken baktım, bu Romanlara benziyor, o mahallenin insanları da genelde sabıkalı olduğu için üzerinde durmadan geçiveriyordum ki içimden bir ses, “O Allah’ın insanı değil mi, al!” deyince geri geri gelip, nereye gittiğini sordum. O da “Çıkrıkçılar Yokuşu’na gittiğini” söyledi. “Gel, ben de Konya Sokağa gidiyorum.” diyerek aldım. Arabada konuşuyoruz. “Dükkân kapanmadan yetişmem lazımdı. Hanımın yaptığı el işleriyle geçiniyoruz, onları yetiştirmeye çalışıyordum. Sen de var ya hızır gibi yetiştin abi!” diye teşekkür ederken biz de ona teşekkür ettik.

 

Rabbimize de bizi vesile kıldığı için hamdettik.

 

Ahmet abimizin, abisinin vefatı nedeniyle taziyede arkadaşlar ile buluştuk. Burada arkadaşların önemi anladım, onlarsız eğitimin yarım olacağı ortaya çıktı. Büyük ağabeylerimizin, bulunduğumuz yerin, ustamızın değerini, yaptığımız eğitimin sahabe kardeşliği olduğu, daha çok dikkat ederek yaşadığımız zaman dışardaki insanlara da faydalı olmamız gerektiği bilinci bende iyice pekişti. Ustamızın büyük fedakarlıkla bizim güzel insan olabilmemiz için çabalaması, bize sabretmesi, her konuda bize örnek olması da bambaşka bir şey. İnşallah biz de sizin gibi olma yolundayız. Teşekkürler Efendim, İyi ki varsınız...

 

 

 

 

 

Erdoğan ASİLOĞULLARI

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz