“Haysiyetperver insan küre-i arzdan
değerlidir. ”

CAN BACILAR SOHBET RAPORU

 

 

 Bu hafta sohbetimizi Eda Hanım’ın evinde yapıyoruz.

 

Başkanımız nezaretinde salavat-ı şerif ile sohbetimize başladık.

 

ANKARA-ŞUBAT 2019 “İNSAN OLARAK VAR OLMAK” adlı eğitim planımızın 4. haftası olan “Yaptığımızdan Güç Almak–Denetlemeli Yaşayış İle İnsanlığımızda Var Olmak” konusu okundu,  ödevimiz ile ilgili paylaşımlar yapıldı.

 

A.ALANLI Hanım: “Denetlemeli yaşayış ödevi bize yaptığımız şeyleri fark etmemizi sağlıyor. Çok şükür bizde ödevlerle bunları fark eder yere gidiyoruz. Büyük kızımla kitap okuma kararı aldık. İki günde 100 sayfa. “Tamam kızım yaparız.” dedim ama biraz büyük konuşmuşum. Vaktim de çok yoğun geçiyordu. Dün ikinci günüydü ama ben daha okuyamamıştım. Saat gece oniki hemen işlerimi hallettim. Kendimle konuşuyorum. “Bunu bitirmek zorundasın, amaç kazanmak değil, senin sana olan saygını kaybetmemek olmalı” dedim. Çok şükür birbuçuk saat içinde okudum. Muazzam bir güç aldım, zevk aldım, çünkü ağzımdan çıkan sözü yerine getirdim. Bu benim bana olan saygım için şartmış. Belki sabah da kalksam okusam kızımın bundan haberi olmazdı. Ama ben benden haberdarım. Çok şükür bu noktaya geldiğim yerde de yönetenle bir olup, insanlığımda var oluyorum. Bu yüzden şükrediyorum, böyle bir ortamın içinde olduğuma, bize bu değerleri veren Eğitimcimize…”

 

S.TİLAVEL Hanım: “Eğitimcimize, “Denetlemeli yaşayış nedir?” diye sorduklarında “Ölmeden evvel öldüm gibi düşünmektir.” demiş. Bunu duyunca bu ne demektir diye düşündüm. Aklıma nefsimi öldürmek, kusur gözlüklerimi kırmak geldi. İnsan 8, 10, 70 yaşındada olsa eğitim şart. İhtiyaç duyuyoruz. Ama devamlılık olması gerekiyor. Biz bu eğitimle devamlılığını sağlıyoruz. Merhamet birçok insanda var ama sürekli değil. Burada biz değerleri huy haline getirmeye çalışıyoruz.”

 

Size sormak istiyorum? Sizce ne demek istemiş olabilir?

 

A.YİĞİT Hanım: “Efendimizin (sav) yaşayışına göre düşünürsek kişinin nefsi adına yaşamaması demektir. Benliğin yok oluşudur. Efendimizin (sav) davası adına affı yoktur ama şahsı adına olanları da hep affetmiştir. İnsanın kendi ile cihatı büyük cihatmış. Kendimizi eğitim ilkeleri çevresinde eğitmeye çalışıyoruz. Ciddiye aldıkça da nefsimizde ölmüş, insanlığımızda var olmuş olacağız. Bize kızacaklar, darılacaklar, küsecekler ama bizde hiçbir bozulma olmayacak. Bu da ancak eğitimle olur.”

 

Ödevim ile ilgili de “Bu ay “Sen yaparsan olur sen yapmazsan hiçbir şey olmaz.” ilkesi üzerinde durdum. Birinden bir şey beklediğim zaman olmuyor, kalkıp ben yapıyorum. Bu düşünceyi hemen maneviyata çevirdim. “Sevgi istiyorsam, ben seveceğim.” dedim. Bana soru sorulduğunda birkaç cevaptan sonra sıkılırdım aynı samimiyetle cevap veremezdim. Eğitimcimizin bize sabırla, aynı anlayışla yaklaştığını düşününce hemen bu huyumun üzerine gittim. Her defasında aynı ciddiyetle ve samimiyetle cevap verdim. İlk başta zorlandım ama şimdi kendimden memnunum, genişledim çok şükür.”

 

A.CANDEMİR Kızımız: “Benim de böyle bir olay başıma geldi. Bir arkadaşım bana on defa da sorsa ondan beklentim olmadığı için çok anlayışla cevap verdim. Ama annem bana ikinci, üçüncü kez sorduğunda aynı değildim. Çünkü arkadaşımdan beklemezken annemden beni anlasın, anlayış göstersin diye beklentiye girdiğimi fark ettim. Şimdi bu huyumun üzerine gideceğim. Ben ney üflerken kendim çaldığımdan memnun olmazsam kimseye çalmam. Ama çok güzel çaldığım zaman da herkese duyurmak isterim. Maneviyat da böyle. Kendimden memnun oldukça herkese de bunu sunuyorum.”

 

N.DEMİRBAŞ Hanım: “Kızım bana “inşallah ne demek anne” dedi. Ben bir iki cümleyle ona anlatmaya çalıştım. Ama ikna olmadı. Sizin konuşmalarınızdan sonra şunu anladım. Ben ona cevap verirken onun beni önemsediği gibi önem vermediğimi hissettim. Belki cevabım da bu yüzden etkili olmadı. Karşının duygularına göre aynı samimiyetle olmam gerektiğini gördüm.”

 

H.ÇAKICI Hanım: “Başımı yastığa koyunca akşama kadar yaptıklarımı kendime sunmaya çalışıyorum. Bizim en büyük şansımız iç dünyamızı duymamızdır. Yaptığımız hiçbir şey boş olmamalı. Bunun için de ben en yakınlarımdan başlıyorum. Allah hepimize unutmadan, peygamber yaşayışıyla yaşamayı nasip etsin.”

 

Senin bu haftaki tespitlerin ne oldu?

 

F.KARACABEY Kızımız: “Daha önce en yakınına en çok ehemmmiyet vermek derken hep başka insanlara ehemmiyet vermeyi sanırdım. Evet, onlar da var tabiî ki ama bana benden yakın olanı şimdi anlıyorum. Her ilkeyi, ödevi uygulamak için başka insana ihtiyaç duymadan önce kendimden başlıyorum. Bir yakınım bana “haftada 2 gün sohbette ne yapıyorsun?” dedi. Ben de öğrendiğim konuları söyleyince hayretle, “Saatlerce bir konu üzerinde nasıl konuşuyorsunuz?” dedi. Önceden bu sözlerden önce çok etkilenirdim. Şimdi ben kendimi sevdikçe aldırmıyorum. Yine biri bana “çok alıngansın” dedi. Ben de ona “hayır değilim” dedim ama hemen kendimi sorguladım. Baktım gerçekten değilim. Şimdi o başkasının sözünden etkilenmem 10 dakika bile sürmedi. Kendi iç sesime bakmak, benim rotam oldu, tabi eğitimcimizle beraber.”

 

Evet, teyzecim sen nasıl uygulamalar yapıyorsun?

 

M.YUKA Teyzemiz: “Denetlemeli yaşayış çok önemli. Kimseyi kırmamaya, üzmemeye çalışıyorum. Ablam yine bana geldi. Kulağı duymuyor. Elimden geleni yaptım. Çünkü o bana emanetti. Bir yere gitmek zorunda kalsam bile onu düşünerek hızlı hareket ettim. Biriyle konuşurken önce düşünür, sonra konuşurum. Apartmanımızda hasta olan komşuma gidip gönlünü aldım. Namazlarımı kılarım ama namaz dualarımı karışık okurdum. Bu böyle olmaz dedim. Hemen sureleri okunuş sırasına göre hocaya yazdırdım. Namaz kılarken önüme koydum. Şimdi sırasıyla okuyorum. Öğrenmek yaşa bakmıyor.”

 

Ayşe teyze, sen güzel bir şeyler yaptın galiba çok heyecanlısın?

 

Ayşe Teyzemiz: “Geçen hafta çarşamba sohbetinden çıktım. Eve gittim. Bir arkadaş aradı, onunla bir başkası hakkında konuştuk. Sonra telefonu kapattım. Bu kez de başka bir arkadaşla yine böyle bir konuşma yaptım. O ara kızım bana gelip “Anne sen sohbete spor olsun diye mi gidiyorsun, yoksa teyzem gibi insan olmak için mi gidiyorsun?” dedi. O an çok etkilendim. Ben de hemen “O zaman dedikodu yapmama kararı alıyorum, sen de bir abdest al namaza başla.” dedim. O da namaz kılma kararı aldı. Biz artık bu sohbetlere sürekli geleceğiz, kararlıyız. Buradan öğrendiklerimizi de hayatımızda uygulayacağız.”

 

Özgürce yaşamak nasıl olur?

 

İ. DURGUN Hanım: “İlkeleri uyguladığım her an özgürüm. Mesela, staja gideceğim zaman kendime yemek hazırlarken hemen “ben orada yalnız değilim” deyip birkaç kişilik daha yemek ekledim ve özgür oldum. Çünkü bunu yapmazsam tek başıma onların yanında yediğimde kendimi sıkardım. Yine staja gideceğim zaman “Allah’ım benim karşıma eğitimim ile ilgili insanları çıkar” diye dua ettim. O kadar güzel insanlar çıktı ki… Bir yere gidiyordum, gecikme oldu. Birkaç kişi yorum yaparken ben ferahtım. Çünkü benim dışımda gelişen bir olaydı deyip bakış açımı güzele çevirdim. Yine stajdan çıkarken arkamı toparladım. Orada bir hoca beni izlemiş. Bana dedi ki; “Vay be! şimdiye kadar kimse bunu yapmadı” dedi. Ben de içimden “Bana da bu yakışır.” dedim. Bu eğitimim sayesinde böyleyim ve burayı temsil ediyorum. Karşıma her türlü hareket, davranış çıkabilir, ben burada hangi yönümü geliştireceğim diye kendime bakıyorum. Yaptıkça da özgür oluyorum.”

 

K. YUKA: Apartmanımızda oğlumun yaşıtı iki çocuk var. Oğlum uyumlu olduğu için oynamak istiyorlar. Geçen biri bize geldi. Oğlu bizden gitmek istemedi. Annesi de onu ikna etmek için “bak şimdi babası gelecekmiş, hadi gidelim” deyince oğlum gözüme baktı. Çünkü babasının geleceği saat değildi. Ben de orada hemen “Yok, şimdi gelmeyecek.” dedim. O an doğru söylediğim için hem kendimle hem de oğlumla gurur duydum.”

 

E.ANDİŞ Hanım: “Denetlemeli yaşayışa çocuk eğitiminden baktım. Annem asla dedikodu yapmazdı. Ama dedikodu yapılan ortamlarda bulunurdu. Benim zarar gördüğümü fark edince beni o ortamlara bir daha götürmedi. Ben de çocuğuma aynısını yapıyorum. Onu hep koruyorum. Bu sohbette de her bir arkadaşıma çocuğumu gözüm kapalı emanet ederim, çok şükür.”

 

 

Asr suresini okuyarak sohbetimize son verdik.

 

 

 

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz