“İnsan hayatı güven üstüne
kurulmuş bir saraydır. ”

YILMADAN YOLA DEVAM

 

 

Bu eğitimin bize kazandırdığı en büyük değerlerden biri atalarımıza saygılı olmak, onların her ihtiyacına koşacak yüreğe sahip olmak. Bu konuda şahsiyet ifade ettiğimizi düşünüyorum. İşte insanlıktan kasıt buymuş. Evladını insan da hayvan da seviyor, kolluyor. Ama anne babasını sadece insan sayıyor, sevip, kolluyor. Bu ne güzel eğitim ki bizi bu konuda uyandırdı. Elhamdülillah anamıza babamıza hayırlı evlat olmayı bizlere nasip etti de insan evlat olmanın zevkini, lezzetini tadıyoruz.

 

Diğer bir şahsiyet ifade ettiğimiz konu ise “iş içinde eğitim” konusu. Biz zaten Cuma grubu olarak bir yıldır iş içinde eğitim yapıyoruz. Yaparken muhabbetimizin arttığını, yardımlaşmanın çoğaldığını, kendinden önce arkadaşını düşünecek yere geldiğimizi, senin-benim işim değil, hepimizin işi yerine grupça geldiğimizi görerek bizleri gururlandırıyor. Kızlarımız senenin başında yapmaya üşendikleri, zor gelen işleri artık senenin sonunda kolay yapar hale geldiler. Mantı ve yaprak sarması gibi meşakkatli işlerin hazırlaması konusunda geliştiler. Hem ihtiyacımızı görecek hem de para edecek el işi konularında kendilerini ispat ederek tecrübeli eleman oldular. Şimdi artık grup olarak hiçbir iş bize zor gelmiyor. Ama şunu eklemeliyiz. Biz aramızda çok güzel müşavere yaparız, gönüller alınır, ihtiyaçlar belirlenir, öncelikler verilir yani biz işe başlamadan muhabbetimizle olayı kafada hallederiz.

 

Bu sene de biraz genç annelerden de yardım alıp yeni, bilmediğimiz işlere başladık, içli köfte gibi. İş içinde eğitimi haftada ikiye çıkarttık. Tabi ilk yaptığımız iş olduğu için tutturmakta zorlandık. Ama o muhabbet o kadar kafamızı açıyor, grup arkadaşlarımızın çözüme yönelik fikirleri o kadar değerli ki, kafalar buralarda olunca hemen yöneliyoruz. Bir fikir geliyor irmik katalım, hamur biraz cıvık, yarışıyoruz markete gitmekte. İrmik geldi, katıldı, az çok yaparak kıvama geldi. En ufak muhabbette bozulma yok, devam yapıyoruz. Birimiz etrafı toplamaya geçti, bir yandan da yapılanları kızartıyor. Diğerleri tüm gayretiyle devam ediyor.

 

Aman Allah’ım o çatlak olarak yağa attığımız içli köfteler dağılmıyor, anladık ki içindeki patates tutuyor, dağıtmıyor. Ama bence içimizdeki muhabbet tuttu onu, dağıtmıyor. Bir taraftan çocuklar oynuyor, tabiî ki çocukça, bildiklerince bulundukları oda savaş alanı ama ev sahibinde tık yok. Anneleri biraz sitem edince ‘onlar çocuklar teyzem, bir şey olmaz diyor’. Şu rahatlığa bak çünkü ev sahibi biliyor ki hiçbir şey o çocukların gönüllerinden daha değerli değil, battıysa temizlenir, halı battıysa ne olacak halı yıkamacı bir telefonun ucunda. Taviz vereceğimiz yeri bilirsek muhabbetten ayrılmıyoruz.

 

Biz Allah için bir araya gelmişiz ve bu iş içinde eğitimler kendimizi görmek için bir ayna. Eğer bu grup çalışmasını yapmasaydık nasıl görecektim bu kadar geniş gönüllü olduğumu, insan gönlünü her şeyin üstünde tuttuğumu. Kendimi ne kadar takdir ettim... O savaş alanı gibi ev yarım saatin içinde eski düzenine girdi. Sanki hiçbir şey olmamış gibi. Daha önceki iş içinde eğitimlerimizde bunu tecrübe etmiş olmamızda bizi rahatlatan bir unsurdu. Köfteler pişti, paylaşıldı, saklama kaplarıyla evlere servis edildi. Evlerden çok güzel iltifatlar aldık, bu takdir de bizi gayretlendirdi, yılmadan yola devam…

 

 

 

 

Aysel YİĞİT

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz