“İnsan hayatı güven üstüne
kurulmuş bir saraydır. ”

KARAR CİDDİYETİ

 

 

 

Her gün kendimizi bir önceki günden daha ileriye taşıyabiliyorsak kazançlıyız demektir. Peygamber Efendimiz (sav) dediği gibi “İki günü eşit olan zarardadır” hadis-i şerifinden de sıradan bir insan olmak yerine insanlığın özlem duyduğu değerleri yaşama gayretlisi olan müstesna bir insan olmak amacımızdır. Bu amacı yerine getirmek için de eğitimimizi ciddiyetle uygulamaya çalışıyoruz.

 

Bu ayın ilk haftası içerisinde aldığımız ibadetlerimizi ciddiyetle yerine getirme kararımızı hiç elden bırakmıyoruz. Günlerin kısalmasıyla birlikte daha erken saatlere gelen ikindi vakitlerini vaktinde kılmak için iş yerimizden başka bir seçenek bulunmamaktadır. Öğle namazlarında karar ciddiyetiyle kazandığımız özgüvenin faydasını ikindi vakitlerinde de düzenli olarak mescidimizde namazlarımızı kılarken gördük. Çok şükür hiç bir vaktimizi aksatmadan bir haftayı daha tamamladık. İlk haftalarda insanların ne diyeceği, ne düşüneceklerinden sıkılarak ibadetlerimizi yerine getirirken şimdi boynumuz dik, kalp ferahlığıyla ilerliyoruz. Arkadaşlarımız da neden bizi çağırmıyorsun, olmadı şimdi, biz de gelelim demeye başladılar. Fark ediyoruz ki, etrafımızdaki her insanın da gerçekten özlem duyduğu bu değerler insan öz yapısının temelidir. Duyulan bu özlem; karar ciddiyetiyle uygulanmaya başladıkça gerçek mutluluğa ve huzura dönüşmektedir. Karar ciddiyetiyle devam eden uygulamalar da insanın anlayışını açıp, uyguladığı bu değerlerin amaçlısı olarak bir ömür boyu daha da derinliğini idrak edebilme kabiliyetini artırmaktadır. Derinliğini daha çok idrak edebilen insanın değer yargısı çalışıp, gövdesel arzularından öte iç dünya arzularını ön plana almaya başlıyor ve ebedi huzura, mutluluğa ve doyuma ulaştıracak değerler adına koşmaya başlamaktadır. Bu uygulamalar ve yenilenme esnasında kazanılan güç te, yeni bir kararın başlangıcı olmakta, sürekli eksikliklerden tamamlanma adına keyifli bir yolculuk başlamaktadır.

 

Karar ciddiyetini sadece insana has değerleri her gün uygulama azminde değil aynı zamanda önümüze çıkan her fırsatta bu değerleri yaşama arzusunda da yakalıyoruz. Mesela, Türk milletinin gelenek ve göreneklerinde önemle yer alan misafir ağırlama değerinin kıymetini bizim de anlamamız için her gün belki de misafir ağırlama gibi bir uygulama mümkün olmayabilir, ancak karar ciddiyetinde her an uyanık, ayık yaşayan insan misafir ağırlayacağı vakit elindeki, yuvasındaki maddi-manevi imkanlar doğrultusunda en güzelini yapabilme gayretini gösterdiğinde karar ciddiyetindedir demektir.

 

Evimizde her gün olmasa da iki güne bir misafirlerimizin olması, kendi evleri gibi gelen insanların rahat etmesi kadar güzel bir duygu olamaz. Atalarımızın da dediği gibi gerçekten de yuvamızın bereketinin eksik olmadığını görüyoruz. Üstüne üstelik bu misafirler bir de aynı fikirde, aynı inançta, aynı eğitimde ve yaşamlarında aynı Müslümanlık yaşayış çizgilerine de dikkat ediyorsa, misafirlik ve bu birliktelik gerçek anlamını bulmaktadır. İnsan ancak bu değerleri uyguladıktan sonra özlü sözlerde bahsedilen kazançların farkına varabilmektedir.

 

İnsan hayatını dikkatlice izlediği vakit olaylar, kişiler karşısında bazı durumlarda işin içinden çıkmadığını hissetmekte, zaman zaman iç ferahlığının yerine sıkıntı kendine yer bulabilmektedir. Bu gibi durumlarda harekete geçmek ve ters giden işleri yoluna koyabilmek için sarf edilen gayret neticesinde tekrar kalp ferahlığını yakalayabiliyoruz. Kesinlikle durup beklemek, bu durumların kendi kendine düzelmesini temenni etmek boşa geçirilmiş bir zamandan öteye geçememektedir.

 

Yeter ki biz bizi ve bizi bizden daha çok seven ahbabımızı unutmadan yaşama gayretlisi olalım, insanın elde edemeyeceği hiçbir başarı yoktur.

 

 

 

 

Mert Durgun

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz