“Haysiyetperver insan küre-i arzdan
değerlidir. ”

CAN DOSTLAR GRUP RAPORU

 

Bu hafta ki okuyup uygulama kitabımız; “İnanç ve Takdir”

 

E. Demirci: Bu haftaki kitabımızda “Gerçek takdir; yapabilmek, aldanmadan yaşamak için aklın sağlıklı olması şarttır”adlı bölümler dikkatimi çekti. Ben aklımı nasıl sağlıklı tutacağım diye baktım. Bu da ancak Eğitimcimizle müşavere ederek oluyor. Onunla iletişimde olduğum zaman her şey yolunda gidiyor. Ama ne zaman dikkatlerim eğitimimden ayrıldı, o zaman işler değişiyor. İnsanın önce kendine inanıp takdir etmesi lazım. Zaten kendi kendini takdir edince dışarıyı daha kolay ediyorsun. Bu hafta çevremde beni düşünen insanların olması bol bol takdir etmemi sağladı. Fark ettim ki ne kadar çok takdir edersem o kadar çok sevgim artıyor. Daha çok içtenlikle kabul ediyorum. Ve içtenlikle yapılan temizlik bile insanı mutlu etmeye yetiyor.

 

H. Başbuğa: “İnanç ve Takdir” adlı kitabımızda bol bol takdir etmek üzerinde durulmuş. İnsanın kendi olumlarını, çevresini, yani her şeyin takdire değer olduğunu ve bunu yaparsa saadetinin devamlı olacağına değinmiş. Kendime baktığımda sürekli olmasa da yarı şikâyet yarı takdirle geçen bir hayatımın olduğunu gördüm. Kitapta değinildiği üzere gördüğüm, bildiğim çoğu şeyi takdir etme gayretindeyim. Buda tabiî ki kendimi çok huzurlu hissetmemi sağladı. Sürekli bir şükür içerisindeydim, bu şekilde devam edince artık çevremde ki insanların olumsuzlukları gözüme görünmemeye başladı. Her şeyin anahtarı bizdeymiş, bunu daha iyi anladım.

 

N. Ulucan: Bu hafta kendime ve hayatıma baktığımda ne kadar şanslı olduğumu gördüm. Kendime şunu sordum “Ben bu şansın neresindeyim? Kıymetini anlayabiliyor muyum?” Bu hafta gelen o güzel misafirlerimizle de şunu anladım ki, böyle bir eşe, böyle güzel bir fikre ve ustaya, böyle candan bizi kendi çocuğundan ayırmayan ahbaplara sahip olduğum için defalarca şükrettim. Şimdi daha iyi anlıyorum “Çirkin olan hiçde yok, güzel hüküm sürüyor.” sözünü. Bu kadar güzelliğin içinde ben bol bol taktir edip, şükrettim bu hafta.

 

İ. Durgun: Hangi konularda kesin bir inanışımız var orada zerre etkilenmiyor, kimseye bakmıyoruz. İnancımızın kapı gibi, arkasında durabiliyoruz. Etkilendiğim yerlere baktım. Gördüm ki tam emin değilim o konularda, kesin bir inancım olmamış. Böyle olması lazımmış dediğim, toplumdan görüp yaptığım şeyler bana tam lezzet vermediği gibi sağlam da durdurmuyor. Demek ki dedim, benim başta inanmam, vücutlanmam lazım ki oradan güç alayım, özgür olayım, etkilenmeyeyim hatta etkileyeyim. Bunun için de nasıl ki finallerim yaklaştığı için bende bir ciddiyet uyandı. Sıkı çalışmaya başladım. Uykudan, gezmemden fedakârlık yapıp derslere yoğunlaştım. Sonunda ise güzel notlar ile geçeceğim. İşte aynen inanç eğitiminde de ciddiyetle eğilip, öğrenip,ilgileneceğim. Bana verilen dersleri yapacağım, uygulayacağım. Azimkar olacağım, takdir edeceğim ve kesin karara bağlayacağım. Ancak böyle güçlü, hür, gür olabilirim.

 

T. Candemir: Bu haftaki kitabımız, bizim gerçekçi bir şekilde kendimize ne istediğimize ne adına yaşadığımıza bakmamızı sağladı. Öncelikle inandığım değerler adına her türlü gerekliyi yaptığımı gördüm. Aç yaşamamam için yemek yemem lazım. Buna inanıyorum, o yemeği er-geç yiyorum. Maddeten her konuda sağlam inanç sahibiyiz. Peki dedim manevi dünyamız da inanç haline getirdiğim ne kadar değer var? Bu değerler için canım dahi olsa gözümü kırpmadan gerekliyi yapar mıyım? Kendi iç dünyama baktığımda daha çok çalışmam gerektiğini gördüm. Kesin inanç haline getirmem gereken birçok değer var. İşte bunlar da takdir ile olacak. Aç kalırsam ölürüm inancı gibi tecessüs edersem insanlığıma yakışmaz diye anında bu düşünceler gelmeli. Eğitim planında dediği gibi her gün ufak da olsa hedefimiz için bir adım atmalıyız. Hiçbir şey yapmadık mı, kitaplarımızdan okumalı, tefekkür etmeli, zihnimizi bu konularda meşgul etmeliyiz. Ancak bu şekilde takdirimizi harekete geçirmeye başlayabiliriz. Şu an biz büyük akıl sahibi Eğitimcimizin aklıyla küçük aklımızdan çıkmaya çalışıyoruz. Her durumda onun gibi düşünmek zor olduğu için ihtiyaç hissettiğimiz her yerde Ona danışmalı ve tavsiyelere uymalıyız.

 

A. Candemir: Kendimizi geliştirmek istediğimiz her konu eğitime çıkıyor. Aklımızı sağlıklı hale getirip doğru mukayese, doğru takdir yapmak içinde yine eğitime ihtiyacımız var. Takdir ettim, bitti diyemiyoruz. Ama bu eğitimden şimdilik öğrendiğimiz kadarıyla bile takdir etme çabasına girince hayat güzelleşiyor. İyiyle mutlu oluyoruz ama kötüyü görünce de etkilenmiyoruz. Değerlendirme yapıp ben niye gireyim bu kötü hale deyip geçebiliyoruz. İnsanınne kadar güçlü bir varlık olduğunu okuyunca anladım. “Zararlı bir şey bile çok tekrarlanmaktan inanç haline gelir. Kesin kararlı olmazsak miskinlik yapar.” diyor. Bu kadar güçlü bir şey var elimizde, inşallah takdirini iyi yapıp kendi yararımıza kullanabilecek duruma geliriz.

 

D. Demirbaş: Kitapla beraber takdir edecek ne kadar çok şeyimiz olduğunu bir kez daha anladım. Başka insanları biraz gözlemlesem bile yetiyor burayı takdir etmem için. Hayatın tadını almamızı sağlayan şey, takdir edebilme kapasitemiz. Ne kadar çok şükredersem o kadar şükredecek şeylerim artıyor ve hep mutlu oluyorum. Olanı takdir etmek, asla değiştirmeye kalkmadan sadece olanla yetinmek, mükemmel bir erdem. Bu hafta daha çok fark ettim. Karşımdaki insana ne dersem diyeyim o, elindekiyle o kadar mutlu ki zihninin olumsuz taraflarını görmesine asla izin vermiyor ve sadece kabul ediyor. Karşıdan da saygı görüyor tabi ki. Kendime örnek aldım ve takdir edebilmenin kabul edebilmenin ne kadar güzel bir özellik olduğunu daha iyi gördüm.

 

E. Candemir: Takdir etmek insanın temel yapıtaşıdır. Takdir ettikçe insanın inancı sağlamlaşır. İnancı sağlam insanın önünde hiçbir engel duramaz. Takdirimi kaybettiğim zamanlarda boşluğa düştüğümü, ezbere yaşadığımı fark ettim. Bu hafta özellikle ortam değiştirmenin verdiği bir durumla kendimi boşlukta hissediyordum. Kitabımız uyanmamı sağladı. Kalabalık bir ailedeyken çekirdek bir aile ortamına gelmek sanırım boşluğa düşmeme sebep oldu. insanlığıma yakışmayan bir hale girdiğimi, okuduğum kitap ve eşimle yaptığımız sohbetler sayesinde farkına vardım. Silkinip, inancımı tazeleyip, eğitimin ne büyük bir nimet olduğunu tekrar anladım. Kitapta da dediği gibi seni ancak yine senin azim ve kararın kurtaracaktır. İnsan istemedikçe hiçbir şeyin anlamı yok. Fakat yeter ki istesin, o zaman her şey yolunda ve güzel devam eder. Güzel gördükçe güzelleşip takdirimizi ve şükrümüzü arttıralım.

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz