“İnsan hayatı güven üstüne
kurulmuş bir saraydır. ”

CAN BACILAR KÜMESİ TOPLANTI RAPORU

 

17 OCAK 2018

 

Bu hafta sohbetimizi Kübra Hanım’ın evinde yapıyoruz.

 

Başkanımız nezaretinde salavatı şerifeler ile sohbetimize başladık.

 

OCAK 2018 “KİŞİLİK” adlı eğitim planımızın 2.haftası olan “İcraat Vasıtasıkonusunu okuduk ve ödevimiz ile ilgili paylaşımlar yaptık.

 

E. Hanım: “Kafa yapımızı oluşturan güdümlerimizin olduğunu bu ayki konumuz ile öğrendim. İlk değerimiz de ciddiyetmiş. Gördüm ki üstünde durduğum her şeyde zihnim açılıyor. Yeter ki cidden samimi ilgi ve alaka gösterelim.”

 

D. Hanım: “Yıllarca çırak kalmaya vaktimiz yok. Duru Hazretleri uyuyamıyormuş bile. Çünkü hedef sahibiymiş. Gece ayrı, gündüz ayrı çalışmış. Bizim bu rahatlığımız niye? Birine iyi davranmayı rol olarak bile yapamıyoruz. Bir yapıyoruz, iki yapıyoruz ama üçüncüyü yapamıyoruz. Gerçek imana koşmamız lazım ki çevremize de faydamız dokunsun.”

 

B. Hanım: “Ciddiye aldığımız konularda eksiklerimizi daha iyi görebiliyoruz. Hedef sahibi olursak Allah algılarımızı ve anlayışlarımızı açıyor. Ciddiye almadığımız zaman içinde bulunduğumuz boşluğun bile farkına varamıyoruz. Bu yüzden ilgimizi eğitimimize verip derinleşmeye çalışıyoruz.”

 

E. Hanım: “Eğitimcimiz bize sürekli “sen kendine dön ve sana yakışanı yap” diyor. Dün okulda kızımın Kur’an’a geçiş kutlaması vardı. İkramlar, sunum, temizlik, biz annelere görev olarak verildi. Temizlemeden gitmeyin diye de tembih edildi. Kutlama bitti, hakkınızı helal edin diyen gitti, diyen gitti. Bir de baktım ki bir ben, bir oranın görevlisi birde hocalar kalmışız. Orada eğitimin verdiği değerler devreye girdi. Gidenlere kızmadan gerekliyi de en güzel şekilde yapmaya çalıştım. Neden yapmadan gittiler diye düşünce geldiğinde “Beni doyuracak iç huzurumdur, bu değerleri ben yaparsam ben doyar, özgür olurum.” diye düşündüm. Camiler Allah’ın evi, onlarca insana hizmet veriyor. Orada gövdemi düşünemezdim.”

 

Takdir güdümünü kendimizi tanımak için nasıl kullanırız?

 

A. Hanım: “Kıyas yaparak kullanabiliriz.Takdir, sadece övgü anlamında kullanılmıyor. Değer yargısını işleterek ne, ne kadar değerli onu ortaya çıkarabilmektir. Kızdım ne oldu? Affettim ne oldu? Bunları kendimizde değerlendirerek takdir güdümümüzü işletiriz. Takdir, değerlendirme sanatıdır. Kendi yaptığın ya da sana yapılanları değerlendirip zıttı ile de mukayese edip sonuç çıkarırız. Daha sonra da o konu ile ilgili fikir sahibi oluruz.”

 

Ş.Hanım: “Aklı olan insan şükürdar olmalı. Akıl en büyük nimet. Ama bu aklı da neye ve nereye kullanacağız? Önümüze maddeler konulmuş. Biz aklımızı bunlarla işletirsek yararını görürüz. Beğenimsizlik yapma deniliyor. Bunun için bile ne kadar çaba gösteriyoruz. Ailemiz bizim eğitim sahamız. Eşimin, çocuğumun lafından bozulup etkileniyorsam gölgeyimdir. Ailede bile, eşin başka sen başkasın. Bütün derdimiz kendi eğitimimiz olmalı.”

 

H. Hanım: “Ankara’ya geldiğimizde elişi yapıp eşime destek olmak istedim. Kayınvalidem sen ağa gelinisin yapma dedi. Ben de ağalık orada kaldı, burada destek olmak lazım dedim ve halen de yapmaktayım. Bunu eğitimle öğrendim çok şükür.”

 

Z. Hanım: “Bu ayki konumuz benim için çok önemli. Akıl, kafa yapısı insanın temeli. Güdümlerimiz de bizim nefsimiz için birer kılıç gibi. Allah, kafa yapımızı gönlümüze uydurmayı nasip etsin. Geçmişe geleceğe gidip gelmek, zanna düşmek, önyargı yapmak bizim düşmanımız gibi kabul etmeliyiz. Şu an kafa yapısını eğitmeye çalışıyorum.”

 

D. Kızımız: “Bu hafta ciddiyet üzerinde düşündüm. Bunun en temel örneği de dedem. Her şeyi ciddiyet üzerine. Bence eğitimin yapı taşı ciddiyet. Daha sonra da dikkat. Bir ayakkabı alacaksam bile herkesin ayağına bakarım. Bu istemeden oluyor. Ben ciddiye alınca dikkat de o konuda devreye giriyor. Bunu eğitimime çevirmek istedim. Biri ile buluşacağımda saatimi hiç geçirmem. Ama biri bana bunu yapmadığında da kızardım. Bu hafta böyle bir durum olduğunda “Herkesin aynı derdi olmayabilir, eğitimde olan benim.” deyip bakış açımı değiştirdim ve etkilenmeden yoluma devam ettim.”

 

A. Kızımız: “Konu çok güzel. Ama eğitilme derdine düşmeden de bunları anlayamıyorum. Yıllardır belki de bunlar hep söyleniyor. Ama ben ciddiyetle üzerine eğildim ve dikkatim de orada olduğu için bu konunun önemini hissedebiliyorum.Dikkatimi yoğunlaştırmadığım müddetçe elimde eğitim planım da olsa o değerler işlemiyor. Hedef olmadan yoruluyoruz, boşluktayız. Ne zaman kendime dönüp ciddiye alıyorum, o zaman kafam açılıyor.”

 

E. Kızımız: “Yatsı namazı insanı iç dünyasına yöneltiyor. Bu hafta sınav haftamdı. Gece dört buçuk olmuş yatağa yattım. Namaz kılmadığımı hatırladım. Namaz kıldım, yattım. Kitap okuyacağım geldi aklıma. Kitabımı okudum, bu kez de yazı yazacağım aklıma geldi. Onu da yazdım. Bunları Allah duyurduğu için şükrettim. Allah, benim eğitilmemi istiyor. Bunları duyarsam ve yaparsam rahat ediyorum. Eğer dinlemezsek sonra o iç sesimizi duyamaz hale geliyoruz. Yeter ki biz isteyelim. Allah yolumuzu açıyor. Allah’a giden yolda kişilik eğitiminden geçiyor.”

 

T. Kızımız: “Eskiden bana karışmayın, ben sadece ders çalışayım derdim. Bu hafta sınav haftam olmasına rağmen misafirim de vardı. Ve herkesle de ayrı ayrı ilgilendim. Bu çok hoşuma gitti. Hasta olmama rağmen hiçbir şeyimi ertelemedim. Yaptığım işleri severek yaptım. Onlara gösterdiğim ilgiden ben doydum. Eğitimim bana,“Sen gereklileri yap, Allah kolaylık verir.” diyor. Sınavımda o kadar güzel geçti ki… Demek ki strese girmeden de olabiliyormuş. Sorumluluğumun farkındayım. “

 

M. Hanım: “Perşembe rahatsızdım. Cuma günüde bir arkadaşa gidecektim. Kalkacak hiç halim yoktu. Ama yine de söz verdiğim için gittim. Onlarda çok memnun oldu. Ben de daha iyi oldum. İnsan demenin sözü demek olduğunu bu fikir sayesinde öğrendik.”

 

A.Hanım: “Hafta sonu akraba ziyaretine gitmiştik. Orada kızımın istediği okul ile ilgili konuşmalar oldu. Yapamazsın, çok zor, hiç kolay değil gibi… Ama ne kızım ne de ben etkilenmedik. Kızımın istediği her şeyi yapabileceğini, başarabileceğini söyledim. Eski halimiz olsa etkilenip düşünmeye başlardık. Şimdi etkilenmeyecek güce getiren eğitimimize şükrettik. Ayrıca kendimize de şu sonucu çıkardık. Biz, sözlerimizde daima yapıcı ve teşvik edici olmalıyız…”

 

Asr suresini okuyarak sohbetimize son verdik.

 

Raportör: Arzu Alanlı

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz