“Haysiyetperver insan küre-i arzdan
değerlidir. ”

ÖZLENEN BİR SULTANİ AİLE DOĞUYOR

 

 

Özden fikriyle tanışmam, varlığını öğrenmem, eşimle tanıştığımda başladı. Fikir hayatının önemini eşim sayesinde gördüm ve kabullenme sürecim onun davranışlarıyla, anlattıklarıyla kolaylaştı.

 

Evlendiğimde aldığım ilk tavsiyem; “Eşine her durumda PEKİ demelisin.” olmuştu. Biraz garip gelmişti bu durum. Benim de düşüncemin haklı yanı olacak, niye haklıyken ‘peki’ demeliyim ki sorusunu düşünmüştüm. Düşüncelerin bir anlamı yoktu ve uygulama kararı aldım. Uyguladıktan sonra rahatlığını gördüm. Eşimle olan bütün düzen ve hayatım olumlu haller dışına çıkmadan daha huzurlu olmaya devam etti. Eşim sayesinde fikirde ilerlemeye azim gösteriyorum. Şu an Ankara’da yaşamam benim eğitime alışmamı, daha iyi anlamamı kolaylaştırdı ve bu sayede eğitim ilkelerini, eğitim planlarını daha ciddi uygulama imkânı buldum.

 

Sohbetlerin yani fikri eğitimin bana ilk kazandırdığı; korktuğum ve kaçtığım şeylerin üzerine giderek, mücadele edip başarmak olmuştur. Mücadele ettikçe başaramasan bile o işi başarmış gibi güvenin yerine gelip mutlu oluyorsun. Mücadele etmek, iş ciddiyetini meydana getirdi. Başladığım işe tam anlamıyla sarılarak o işi bitirdim ve zihnimi sade bıraktım. İş ciddiyeti kendime olan güvenimi taze tutmamı sağladı. Fikirde her şey, her durum birbiri ile bağlantılı ilerliyor. Fikre girdiğim zamandan sonra ibadetlerin bile güvenilir olmak, ciddiyet, samimiyet sahibi olmak, boş laf etmemek gibi meziyetlerle değer bulduğunun farkına vardım.

 

Beklenti içine girmeden karşındaki insanı kabullenmenin yarattığı iç huzurunu hissettim. Beklentiye girmek aslında kişide oluşan bütün itici davranışların temelini oluşturuyor. Beklentiye girmemenin gücünü burada fark ettim. İyiliklerin kendi içimizde kalması gerektiği, sadece Allah için yapılmasının güzelliği, diğer türlü beklentiye girmekten öteye gitmeyeceği bizlere fark ettirildi.

 

Sohbet grubundaki her bireyin kendinden önce karşısındakini düşünmesi, bana çok güzel bir örnek olmuştur. Bu örnekle ben de onlar gibi olmaya gayret gösteriyorum. Önce karşımızdaki insanı düşünmeliyiz diyerek bencillikten sıyrılıp hayata geniş açıdan bakmaya çalışıyorum. Fikrin bize neler kazandırdığını düşündüğümde ne kadar şükretsem az kalırmış gibi geliyor. Eğitim sayesinde anlayışlı olmanın insanı özündeki hislerden tatmin olmaya götürdüğünü fark ettim. Bu fark bana daha sabırlı olmayı, manevi kuvvetimi daha çok hissetmeyi sağladı.

 

Manevi kuvveti içimde hissettikçe fikir konusunda daha çok şeyler yapmak istiyorum ve çabalıyorum.

 

Fikri çalışmanın önemini en bariz ve somut örneği ile yaşadığımız ev hayatı bize gösteriyor. Kendi çevremde herkes gelin-kaynana ve görümceyle aynı evde yaşamanın hoşnutsuzluğundan bahsederler. Biz bu durumu ters çevirerek insanların özeneceği bir hale geldik ve bunu yaparken ek bir çaba sarf etmedik. Korkulanın aksine çok mutlu, huzurlu, anlayışlı, birbirimizi kendimizden önce düşünen bir yuva kurduk. Bu durumun payı elbette ki içinde bulunduğumuz kişilik eğitiminindir. Bize kattıklarıyla farkında olmadan huzurlu yaşamamızı sağlıyor. Böyle bir fikir ailesi ve sohbet grubuyla tanıştığım ve yaşadığım için kendimi çok şanslı görüyor ve Rabbime hep şükrediyorum.

 

Saygı ve sevgilerimle…

 

 

 

Esma CANDEMİR

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz