“İnsan hayatı güven üstüne
kurulmuş bir saraydır. ”

ETLİK GRUBU HAFTALIK GENEL AİLE TOPLANTI RAPORU

 

 

Toplantı Yeri ve Tarihi: Ahmet DEMİRBAŞ Bey’in evi – 18Kasım 2016

 

Konumuz: Sözleri Kendine Konuş, Kendine Dinle 3. Hafta: Ağzımızdan Çıkanı Duymak

 

Aylık Uygulama İlkemiz: Sözleri Kendine Konuş, Sözleri Kendine Dinle

 

Okuduğumuz Kitaplar: * Herkes Kendi Yerine Kitabımızdan (23-32 Sahifeler) * 60 Seçkin Sahabe Kitabımızdan (153-158 Sahifeler)

 

 * Üç İhlas, bir Fatiha okuyarak sohbetimize başlanmıştır.

 

* Kasım Ayı Ortak Eğitim Planımızdan “Sözleri Kendine Konuş, Kendine Dinle” konusunda bu hafta, “Ağzımızdan Neler Çıkıyor” konusu okundu.

 

* Herkes Kendi Yerine Kitabımızdan “Kimin Kalbi Ne İle Doluysa, O Kalbini Dolduranın Dindarıdır " konusu okundu.

 

* 60 Seçkin Sahabe Kitabızdan ise “Ammar B. Yasir’in " Hayatı okundu.

 

A.Bey: İletişimde yazmak, okumak ama en yüksek oran % 75 ile dinlemek geliyor. Bunun içinde kulağımız iyi açık olacak, uyanık ayık olarak dinleyeceğiz. Hayali, zanni, benzetmeli veya yorumlamalı dinleyip de yanlış anlamayalım. Askerdeki emir tekrarı gibi “ne anladın? şunu anladım, peki görevine” diyorlar. Kendi ağzımızdan çıkanı kulağımız duyacak. Ehlullah ne diyor? Söz ağızdan çıkana kadar senindir. Ağzından çıktıktan sonra sen onun esirisin.

 

C.Bey: Bu uygulama bize düzgün ve sakin konuşmayı, boş bulundum, ağzımdan kaçtı gibi durumlara düşmemeyi öğrettiği gibi muhataplarımızla ve kendimizle düzenli yaşamayı da tattırıyor.

 

O. Bey: Fikrimizin eğitim ilkelerini günlük yaşayışta uyguladığımızda bizler ilişkide olduğumuz insanlara güven ve huzur veriyoruz. Yönetimin, bizim iş sahibi ile yazışmaları olmuş, tabii ki iş sahibi yanlış anladığı bir durumu sormadan hakaret edici bir şekilde cevaplamış. Duruma biz vâkıf olunca yöneticiye “kötülüğü yapan o, senin öyle bir niyetin yok, niye bozuluyorsun? Bak şimdi dedikodu, gıybet her şeyi yapmış oluyorsun, ben yarın o kişi ile görüşürüm” dedim. Nasıl olsa bu haftaki eğitimimizde dinlemek, ben yan taraftaki simit kafeye çağırıyım ve güzel bir dinleyim dedim ama başka bir işleri varmış görüşemedik. Müsait bir anda görüşüp yanlış anlaşılmaları düzeltelim diyoruz.

 

Şükürler olsun burada bizler akıl eğitimi, gönül yönetimi yapıyoruz. Aklımızı gönlümüze uyduracağız. Doğru, dürüst, emanet ehli olacağız. Yani vicdan emirlerini duyan ve uygulayan olacağız. Bizler burada sade zihinli nasıl yaşarım, bunun metotlarını öğreniyoruz. Bu hem bize, hem ailemize, hem etrafımıza, yani muhataplarımıza yansıyor ve diyorlar ki, sizinle beraber olunca rahatız, huzurlu hissediyoruz. Biz bir başkası bize teşekkür etsin diye yapmıyoruz. Yaptığımız her işin huzurunu, memnuniyetini biz duyuyoruz. Biz kendi ihtiyacımız için yapıyoruz.

 

A. Bey: Evet başkanım, şu an yıllık izinde olduğum için evdeyim. İş yerinden bir arkadaşım aradı ve tam zamanında izin aldın, ihtiyacımız vardı sana bir yazı düzenlemesi vardı dedi. Bende ne farkeder elektronik posta ile gönder konu ve başlıklarını belirle, ben düzenleyip gönderiyim dedim. Gönderdi, yardımcı olduk gönderdik şükürler olsun, ben yardımcı olmanın huzurunu yaşıyorum. Sonra düşündükçe de Rabbim bu tür yardımları bize nasip etmesine bizi sebep kılmasına da ayrıca memnun oluyor ve Rabbime, Peygamberime, Ustama özel teşekkürlerimi sunuyorum.

 

H. Bey: Kişi kendi ağzından kendini kaçırıyor. Dikkatle izlersek yakalıyoruz. Söyleyenin maksadı dilinin altındadır değil mi? Bir olayın hangi yönünü söylüyorsa kişi kendini ifade ediyordur. Bardağın boş tarafını mı görüyor, yoksa dolu tarafını mı, hemen yakalayabiliriz. Bir röportaj yapmışlar, geçinebiliyor musunuz diye. Dinledim hep şikâyet ama bir de yaşam tarzlarını hafiften gözlemliyorsun, söyledikleriyle görüntüleri bile tezatlık içeriyor.

 

E. Bey: Başkanım biz burada şikâyet etmemeyi, her halimize şükretmeyi öğreniyoruz. “Herkes kendi yerine” adlı kitabımızdan da okuduk. Yetişme tarzımızda, toplumumuz da hep şikâyetlerle, hep beklemelerle yetişmişiz. Vermediler, almadılar, gelmiyorlar, gitmiyorlar gibi hep karşıya kızıp kendimiz ortadan kaybolmuşuz. Şimdi kendimizi ortaya çıkarmaya çalışıyoruz şükürler olsun.

 

Sohbetimize Asr suresi okunarak son verilmiştir.

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz