“İnsan hayatı güven üstüne
kurulmuş bir saraydır. ”

KADİRŞİNAS KÜMESİ HAFTALIK AİLE TOPLANTI RAPORU

 

 

Aylık Eğitim Konusu: Tanımak

 

Belli gün ve saatte haftalık aile içi toplantımız için bir araya geldik.

 

“Sevgililer Sevgilisi Hz. Peygamber Sallallahu Aleyhi ve Sellem” kitabından sayfa: 62-68 arasını okuduk.

 

Yadigâr Hanım: İmanı olan insan çok cesur olur. Müslümanlar daima kendilerinden sayıca kat kat üstün ordulara karşı sürekli zafer kazanmışlardır. Müslüman başladığı her işte, Allah'ı (c.c.) anar ve kolaylık diler. Böylelikle de tüm işleri kolaylaşır.

 

Yusuf Bey; Bir Müslüman-Türk dünyaya bedeldir.

 

“Değişen Hayatlar” kitabından “Beklemeden Yaşamanın Mutluluğu” başlıklı bölümü okuduk.

 

Şuayıp Bey: Zengin olan biri kimseden bir şey bekler mi? Biz de manen zenginleştikçe kimseden bir şey beklemiyoruz.

 

Yadigâr Hanım: İsmail Erden mutfaktaki dolap kapaklarının tam kapanmadığını görünce, tornavidayı alıp kendisi tamir etti. Herkes kimseden bir şey beklemeden gördüğünü yapıyor ve de yapmalı.

 

“Kendimizi Tanıyalım” başlıklı 1. haftaya dair bölümü okuduk.

 

Yadigâr Hanım: Ben nasıl bir insan olmak istiyorum ? En temel mesele burası. Ben kendimin olmasını istediğim yere gelmesi için ne gerekiyorsa yapmalıyım. Kendini tanımak bence bu.

 

Şuayıp Bey: Yan binaya yeni taşınan komşuya selam verip, hoş geldiniz demiştim. Komşu ertesi gün beni yolda görünce benden para istedi. Hemen aklıma fikrimizin ölçüsü geldi. “Yeni tanıştığı kimseden hemen para isteyen insan kaliteli olamaz.” Komşuma yalana kaçmadan, kıvırmadan para veremeyeceğimi söyledim. Daha sonra bakıyorum, zihnim ne kadar rahat etmiş. Komşum da çok oturmadı. Taşınıp gitti. Aldanıp versem de, geri alamasam, ondan sonra adama kızacağım, küseceğim, dedikodusunu yapacağım. Bir sürü olumsuzluğa kapı açılacak. Tanımak ve ölçülü yaşamak ne kadar önemli… Ya da vereceksin, geri gelip gelmeyeceğine bakmayacaksın. Ama tanıyarak ona göre davranmak en güzeli.

 

Yadigâr Hanım: Öğrendiğimiz bu meziyetleri yapa yapa Peygamber Efendimiz'in (sav) yaşayışına kendimizi uyduracağız. Akşamdan bulaşığın kalmayacak, evin sürekli temiz olacak. Bunların ne faydaları olduğunu eğitim sayesinde fark ediyoruz.

 

“Diri İnsan” kitabından 69-72 sayfalar arasını okuduk.

 

Şuayıp Bey: Ne güzel anlatmış. İnsanın tüm davranışlarının altında bir maksat,

bir inanç var. Neyi, ne için yapıyorum? Bunların üstünde durdukça, kendi maksat ve düşüncelerimi tanımaya başlıyorum.

 

İsmail Erden Bey: Mesela insan neden kinlenir?

 

Şuayıp Bey: Abdulkadir Duru Hazretlerine göre; “Kin denilen hastalık, kişiliği gelişmemiş insanlarda, bir nevi kendine güvensizlikten doğan kuruntudur. Kin: Sevilip sayılmak iddiasının kızışmasıdır. İnsan, insandan umduğu sevgiyi, saygıyı, itimadı, inanı, kıymeti bulamazsa, bu birikintiler, umduğunu bulamamaktan olur. İnsan umduğu saygıyı bulamadıkça, sevilip sayılmak telaşıyla yaşadığı müddetçe kinlidir. “

 

Yadigâr Hanım: Kitaplar Allah'ın (cc) emirlerini yazıyor. Bunların hayatımda uygulamasını bir insandan eğitimle öğreniyorum. Kendimi tanımayı, kendime dönmenin ne olduğunu bana birisi söylüyor. O öğretiyor.

 

Şuayıp Bey: Hastalıkları kitaplar yazmış, ancak bende hangi hastalığın olduğunu, muayene olduğum doktor söylüyor. Ona göre de bana reçete yazıyor. Kitap bende ne hastalık olduğunu söylemiyor.

 

Yadigâr Hanım: İnsan için acziyet yoktur. Ne istiyorsa, neye ihtiyacı varsa, yapısında mevcut. Ben bana faydası olmayan işlerle meşgul olmadıkça kendimi tanımaya zaman ayırabiliyorum. Fikir ve eğitim bana bunu kazandırıyor. Ben kimseyle meşgul olamam. Lüzumsuz ne kadar çok işleri kendime yük ediyor muşum? Şimdi elhamdülillah kimsenin durumu ile zihnimi meşgul etmiyorum. Sorumluluklarımı, sahipliğimin gereğini yerine getiriyorum, ötesi ile meşgul olmuyorum. Kafayı bir yere takarsan, hiçbir yere varamazsın. Harekete geçtikten sonra halledemeyeceğin sorun yok. Bir konuyla alakalanmazsan, toplantıya gittiğinde anlatacak bir tespitin olmuyor. O yüzden zahiri işlerini düzene koymazsan tefekküre zaman kalmıyor ve sen yapmadan hiç bir şey olmuyor.

 

Haftalık eğitim konusu üzerinde bu şekilde sözlü paylaşımda bulunularak haftaya buluşmak üzere toplantıya son verdik.

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz