“Haysiyetperver insan küre-i arzdan
değerlidir. ”

BUNLARI BİZ İCAT ETTİK

 

TARİHİ GERÇEKLER-5

Ertuğrul Asiloğulları

 

 -  Kaldığımız yerden devam edelim, İslam’dan önceki 1000 yıllık Roma İmparatorluğu döneminde bilimi etkileyecek ve ona yeni şeyler katacak hiçbir çalışma yapılmamış diyor ve Prof.Dr. Sevim Tekeli’nin “Modern Bilimin Doğuşunda Bizans’ın Etkisi Var Mıdır?” adlı kitabından referans göstererek “Bizans’ın modern bilime katkısı yoktur” iddiasını ortaya koyuyorsun. Bende soruyorum bu bizi nereye götürür?

 

-  Bu konuya geçmeden önce küçük bir açıklama yapalım. Müslüman-Türklerin bilime katkılarından ve icatlarından söz ederken karşı taraf hemen “Efendim bilim bir süreçtir ve bu süreçte bilim birinden diğerine geçer, bazılarının buna katkısı az, bazılarının çoktur” şeklinde görüşler ifade edilmektedir.

 

-  Bunun neresi yanlış, hemen açıklama yapmaya kalkıyorsun.

 

-  Açıklayacağım kesmez isen, aslında söylemek istedikleri,  bilimi bizimde başkalarından aldığımız ve bunun üzerine bir şey eklemediğimizdir. Bu bakış tarzı bilim tarihinde iz bırakmayan toplumlar için geçerlidir ancak bizim gibi tarih değiştirmiş bir millet için geçerli değildir.

 

 

-  Ama bugüne kadar okuduğumuz kitaplarda bilim tarihimizle ilgili konulara rastlanmıyordu.

 

-  Tabii ki rastlanmaz, adamlar bizi bilinçli bir şekilde yok saymaktadırlar, o nedenle  önce bu kitapların yazarlarına ve yayınevlerine dikkatle  bakarsan bunların nasıl maksatlı şekilde yayın yaptıklarını görürsün.

 

-  Nasıl yani?

 

-  Bu yazarları sende araştırabilirsin, geçelim yayınevlerine. Bir yayınevi ticari bir işletmedir ve okunmayan, satılmayan bir kitabın baskısını tekrar yapmaz. Ülkemizde bazı yayınevleri 40 yıldır antikçağ Yunan ve Roma dönemi ile ilgili kitaplar satılmamasına rağmen senelerce baskısını yapıp piyasaya sürmektedirler. O zaman sorarsınız, bu kitapları zarar etmene rağmen neden basıyorsun?

 

-  Bunda ne var canım, bu onun bileceği bir şey değil mi?

 

-  Elbette ki bir yayınevi isterse bedava kitap dağıtır, hatta üstüne de para verebilir ancak bu gerçeklerin öğrenmesini engellemeye yönelik ve bir toplum mühendisliği çalışmasıysa o zaman durup bunu sorgularsınız. Bu tip yayınların amacı ideolojik olup batının kendi politikalarını ve tarihini oluştururken diğer toplumlara da bunu dayatmasıdır. En önemlisi de milletlerin tarihsel hafızalarını yok ederek kim olduklarını unutturup, kurguladıkları tarihin öğrenilmesini sağlamaktır.

 

- Oldukça ilginç bir bakış açısı, en baştaki sorumum cevabını merak etmiştim?

 

-  Bende bu sorunu cevaplamak için öncelikle yukarda belirttiğim hususlara dikkat çektim. Şimdi bunun önemi şu: Müslüman-Türkler bilimin gelişimi ve icatları başkalarının ürünlerini toplayarak yapmadılar, kendileri yeni ürünler ektiler, yeni teknikler buldular, yeni icatlar yaptılar, yaptıkları hayatın tüm yönlerini içine alıyordu ve bunlar halkın refahına yönelikti. Bundan dolayı Müslüman-Türkler insanlık tarihinde özgün bilime katkı sağlayan ve bunu tüm insanlığın hizmetine yönelik sunan tek medeniyettir. Diğer uygarlıklarında özgün katkıları olmuş ancak bunlar hayatın birkaç yönünde halkın yararı için değil, gücü elinde tutanlar için gerçekleştirilmiştir.

 

-  O zaman daha gerilere gidelim, antik Yunan’ın bilime katkılarına ne diyeceksin?

 

-  Antik Yunanın değil bilime, felsefeye bile katkısı olmamıştır, Yunanlar sadece felsefe yapmışlardır.

 

-  Hadi canım sende... Kabul gören görüşlere gene tamamen zıt fikirler söylüyorsun. O kadarda değil.

 

-  Bak maksatlıların yarattığı ve değiştirilemez bir gerçeklikmiş gibi sunduğu görüşleri nasılda onlar adına hemen savunmaya başladın, işte yapmak istedikleri tamda bu.

 

-  O zaman seni dinliyorum.

 

-  Haftaya kaynaklardan bu konuyu anlatalım.

 

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz