“Haysiyetperver insan küre-i arzdan
değerlidir. ”

BUNLARI BİZ İCAT ETTİK

BUNLARI BİZ İCAT ETTİK

TARİHİ GERÇEKLER-3

 

Ertuğrul Asiloğulları

 

 - Bir insanın bütün bu bilim dallarında mucit olabileceğini ve hepsinde de aynı anda icatlar yapabileceğine inanıyor musun?

 

-  Neden inanmayayım, bu konularda çalışmaları var.

 

-  Leonardo Davinci kimdir önce ona bir bakalım.Yalnızca iyibir ressam ve heykeltıraştır. Bununla birlikte yetenekli bir taklitçi ve kopyacıdır. Sanatının dışında bir tek tamamlanmış ve ortaya konulmuş eseri ve çalışması yoktur. Sanatıyla ilgili çalışmaları ortadır ancak diğer bilim dallarıyla ilgili çalışmalarının olduğu iddia edilen yalnızca bir defteri mevcuttur. Bu defterinde birbirinden farklı bilim dallarındaki icatlar tek bir sayfayla ortaya konulmuştur.

 

-  Ne var yani adam dahi olamaz mı, bunların hepsini icat edemez mi?

 

-  Elbette deha sahibi insanlar icat ve yeni bir şey ortaya koyan kişilerdir ancak bu icatlarının altında çok uzun bir çalışma, gayret ve araştırmanın sonucu ortaya yeni bir buluş ve icat çıkar. Örneğin 10. yüzyılda Müslüman astronomlar dünyanın 23.5 derecelik eğiminde bir azalma veya artma olup olmadığını araştırmak için Rey şehrinde kurdukları rasathanede 30 yıllık gözlemlerden sonra Dünyanın eğiminin ikibin yılda bir derece azaldığını tespit ettiler. Bu eğimi gök mekaniği 19. yüzyılda ispat etti. (Bilimler tarihçisi Fuat Sezgin sayfa 26)

 

-  Buradan nereye gelmek istiyorsun?

 

-  Leonorda Davinci’nin icat ettiği iddia edilen şeylerin hepsi Müslüman bilim adamlarının daha önce bulduğu ve yaptıkları icatlardır. Davinci’de bunları kaynak belirtmeden kendi yapmış gibi sunmuştur. Bütün bunlar batının olmayan bir kahramanı yaratma çalışmasıdır.

 

-  Bunları neye dayanarak söylüyorsun?

 

-  Bunları ben değil, kendileri söylüyor. Bu konuyla ilgili yapılan çalışmalarda bu hususlar net bir şekilde zaten görülüyor.

 

-  Öyle ama genellikle bu şekilde değerlendirmiyorlar.

 

-  Ne demelerini bekliyordun, “bizden yine buluşçu-icatçı çıkmadı, yine Müslüman Türklerin çalışmalarını ve eserlerini çalarak ben buldum diyen bir adamımız daha mı?” diyeceklerdi.

 

-  Senden bu hususta da belirgin bir örnek istiyorum.

 

-  Davinci’nin gözün görmesiyle ilgili göz anatomisi çizimi vardır ve bu bugünkü tıpın ortaya koyduğuna çok yakındır. Hiçbir tıbbi çalışması ve araştırması olmayan, bu konuda hiçbir zaman çalışmamış bir insanın büyük bir buluş ortaya koyması hayatın olağan akışına terstir.

 

-  Kardeşim buluşun, icadın okulu eğitimi mi olur, adam dahi.

 

-  Bu söylediklerin son derece doğru bir tespit ancak çalışma gayret ve uzun emeğin sonucu dehanın ürünü ortaya çıkar, bunların hiç biri olmadan ancak kopya ortaya çıkar. Nobel ödülü alan insanların hemen hemen hepsi mesleklerinin son dönemlerinde, oda sadece bir konuda derinlemesine yıllarca çalıştıktan sonra ödül alabilecek çalışmalara imza atabiliyorlar. Bak Nobel alan bilim adamımız Aziz Sancar 50 yıllık uzun bir çalışmanın sonucu buluşunu gerçekleştirebilmiştir.

 

-  Bunda ne var, insan bütün bunları düşünemez mi, Davinci göz anotomisini çizemez mi?

 

-  Bilim teknik romanı yazarsanız olur, ancak gözün nasıl gördüğünü açıklayan bir bilimsel sonuç ortaya koyuyorsanız buna nasıl ulaştığınızı ve bilimsel sonuçlarınızı kapsamlı bir şekilde ortaya koymanız gerekir. İmtihanda arkadaşının işleminin sonucuna bakarak sorunun cevabını yazan öğrenci gibi Leonardo Davinci bunların hiç birini yapmamış, bunu İslam bilim adamlarının eserlerinden almıştır. Bunu ortaya koyan batılı bilim adamalarından S.L.Polyak eserinde 17.yüzyıla kadar Avrupalı eserler için çizilmiş olan göz diyaframlarının hepsi, Leonardo Davinci de dâhil olmak üzere İslam kaynaklıdır demektedir.

 

-  Peki,  o halde bununla ilgili delillerin nelerdir?

 

- Onlarıda haftaya konuşalım...

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz