“İnsan hayatı güven üstüne
kurulmuş bir saraydır. ”

BUNLARI BİZ İCAT ETTİK

 

TARİHİ GERÇEKLER ve YALANLAR-1

 

Abdulkadir Duru Bey yıllar önce kitaplarında ve yazılarında batının bilim ve tekniği Müslüman-Türklerden aldığını, bugünkü icatların ve buluşların pek çoğunun Müslüman-Türk bilim adamlarına ait olduğunu ve Endülüs medeniyetinden çalınan eserlerle, batının bu icatları kendi yapmış gibi sunduğunu ifade ettiğinde, bunların doğruluğunu o zamanlar kavramakta zorlanmıştım.

 

Yıllar sonra yurtdışında bulunduğum sırada bu konuyu batılı kaynaklarda araştırdığımda Müslüman-Türk bilim adamları hakkında hemen hemen hiç bilgi olmadığını, Osmanlı imparatorluğunun ise görünmezden gelindiğini tespit ettim. Buna karşı batı tarihi, Yunanlılardan başlatılıyor, 8. yüzyıl ile 16. yüzyıl arası atlanıyor 16-19. yüzyıl bilim tarihi ise çok teferruatlı anlatılıyordu. Dikkatimi çeken husus; batı neden 800 yıllık bu tarihi yok sayıyor ve bu zaman diliminde yaşananlardan bahsetmiyordu? Bu dönemde batılıların hoşlarına gitmeyen neler yaşanmıştı? Bu kadar uzun süreçte kendileriyle ilgili gerçek bilgileri neden saklıyor ve özellikle tarihsel çalışma ve araştırmaları bu dönemi neden kapsamıyordu? Bu kadar açık tarihsel ve bilimsel gerçekler neden göz ardı ediliyordu?

 

Bu soruların cevabını aramaya koyuldum. Konuyla ilgili yazılmış kitapları, eserleri okudum, yüz yüze akademisyenler ile görüştüm, Endülüs medeniyetine yoğunlaştım. İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’yle yakın temasım oldu. Kırşehir’deki, Konya’daki Selçuklu eserlerinde çalışmalar yaptım.

 

Bütün bunların sonucu batının bilim ve tekniği Müslüman-Türklerden aldığı bugünkü icatların ve buluşların pek çoğunun Müslüman-Türk bilim adamlarına ait olduğu kesin kanaatine vardım.

 

Bu hususu tamamen bilimsel kaynaklara ve eserlere bağlı kalarak diyalog şeklinde ortaya koymaya çalıştım. Böylelikle konuyla ilgili hiçbir şüphe ve sorunun akılda kalmamasını amaçladım.

 

- Yukarıda ifade ettiğin kanaat bence fazla iddialı.  Buluşların tamamının batılı bilim adamları tarafından yapıldığı doğru değil mi şimdi?

 

- Benim söylemek istediğim bu zaten. Daha başlangıçta Müslüman–Türklerin hiç bir buluş yapmadığı ve hiç bir şey icat etmediği ön kabulü var. Ancak bilim tarihine bakınca bunun tam tersi olduğu görülmektedir.

 

- Nasıl yani?

 

- Gerçekler aslında bunun tam tersi. Bilimin temelleri ve buluşların neredeyse tamamı Müslümanlar tarafından yapılmıştır.

 

-  Bu hususu ispat etmen gerekir.

 

- Bu şekildeki bir iddianın ispatı her iki tarafın ortaya koyacağı delillerin karşılaştırmasıyla olabilir. Bu konuyla ilgili diyoruz ki İslam medeniyetinin altın çağı olan 8. yüzyıl ile 16. yüzyıl arasındaki 800 yıllık süreç içersinde batılıların bilime katkısı olmadığı gibi bir tane batılılar tarafından yapılmış buluşta yoktur.

 

- Yine abarttın? Sana ispatını sormuştum.

 

-  Bunun ispatını önce çok basitinden giderek yapalım. Önce herkesin rahatça erişebildiği internette basit bir sorgulamayla bunu ortaya koymak mümkün. İnternette bu tarihler arasındaki bilim adamlarını ve buluşları araştırın, karşınıza batılı hiçbir isim çıkmaz, diğer taraftan karşınıza yüzlerce Müslüman-Türk bilim adamı ve buluşu çıkar.

 

- İyi o zaman başlayalım da görelim bakalım.

 

-  8. Yüzyıldan itibaren başlıyoruz. İnternete ben 8. yüzyıl Müslüman bilim adamları diye yazıyorum, sende 8. yüzyıl batılı bilim adamları diye yaz, bakalım karşımıza ne çıkacak.

 

İşte bendeki liste onlarca bilim adamı isimleri ve buluşları ve çalışmaları. Cabir Bin Hayyan (Tıp, fizik), Abdülhamid İbni Türk (Matematik), Abdulmelik El Esmai (Zooloji), İbrahim El Fezari (Matematik Astronomi) onlarca isim mevcut.

 

-  Evet senin cevabını bekliyorum... Kimse yok mu? Bir kişi bile?

 

- Gördüğün gibi 8.yüzyılda bir tek batılı bilim adamı yok.

 

- Şimdide 9.yüzyıl’a bakalım, sen ve ben tekrar aynı şekilde internette arama yapıyoruz.

 

İşte benim sonuçlarım sadece yeni bir buluş ve icat yapan Müslüman bilim adamlarının belli başlılarının isim listesi.  Harizmi (Matematik),  Fergani(Astronomi), El-Kindi(Tıp, fizik, kimya), Ahmet Bin Musa (Matematik Astronomi Mekanik), İbn Firnas (Astronomi), Ebu Hanife El Dinaveri (Botanik), El-Yakubi, (Cografya), Sabit Bin Kura (Matematik). Daha onlarca isim var ancak ben buluşları ve icatlarını ilerde anlatmak için burayı doldurmak istemiyorum.

 

Sıra sende, senin sonuçlarını alayım. Yine sende 9.yüzyılda da bir tane batılı bilim adamı yok değil mi? Gördüğüm kadarıyla yine bir isim bile söylemek mümkün değil.

 

-  10.yüzyıla geçelim.

 

Benim aramalarımda karşıma çıkan 10.yüzyıl Müslüman bilim adamları; Battani(Matematik Astronomi), Farabi(Matematik Astronomi), Razi (Kimya), Ali bin Abbas(Fizik, Tıp). Sende yine hiçbir batılı isim yok.

 

-  11. Yüzyıldan sana sadece birkaç örnek EbuNasr Mansur (Matematik), El Kerceci (Matematik), İbn-i Sina (Tıp, Fizik), İbn-i Heysem (Tıp, Fizik), Biruni (Astronomi Matematik), Zerkali (Astronomi), El Bekri (Coğrafya), Yusuf Has Hacib (Edebiyat Siyaset bilim), İbn-i Hazım (Tarih). Bunun gibi daha nice isimleri sayabilirim.

 

-Sessiz olduğuna göre senin bana yine söyleyebileceğin batılı bir isim yok. O halde geçelim bir sonraki yüzyıla.

 

12. Yüzyıl Kaşgarlı Mahmut (Dil Tarih), Fahrettin Razi ( Fizik), İbn-i Bacce  (Astronomi-Fizik), İbn-i Rüşd (Felsefe, Tıp), Feridüddin Attar (Hekim), Şerafeddin ElTusi (Astronomi Matematik). Yine kısa kesiyorum.

Sende bir tek batılı bilim adamı ve buluşu yine yok. Devam edelim.

 

-  Dur bir dakika alsana meşhur bilim adamı Roger Bacon, hani bir tane bile buluşçu yoktu, adamın kitapları ve eserleri var. Buna ne diyeceksin?

 

-  Konu bütünlüğünü bozmamak için detaylı açıklamayı sonraya bırakıyorum. Ancak Roger Bacon, ne bir buluşçu nede bir icatçıdır. Müslüman Kurtuba’da İslam eserleriyle karşılaşmış çok iyi Arapça bildiği için  yazma eserlerdeki bilgileri aynen alarak üzerine kendi ismini yazmıştır. Örneğin İbn-i Sina’nın Kanun adlı eserindeki bilgilerin neredeyse tamamına yakınını aynen alarak kendi yazmış gibi yayınlamıştır. Optikle ilgili kitabı ise kendisinden yaklaşık 200 yıl önce yaşamış optiğin kurucusu İbn-i Heysem’in kitabından alınmadır. Konuyla ilgili Müslüman bilim adamlarının kitapları ile Bacon’un yazdıklarını karşılaştırdığınızda bunu rahatça görebilirsiniz. Zaten bu konularda çalışan tarafsız bilim adamları da çalışmalarında bunları belirtmektedirler.

 

İşte onlardan bir tanesi kapsamlı bir çalışma Fuandationfor Science Technologyand Civilisation tarafından yayınlanan eserin 2010 yılında  Türkçe çevirisi de  “1001 İcat Dünyamızda İslam Mirası” adıyla yayınlanmıştır. Bahsi geçen konulardaki bu görüşler sayfa 323-324’de yer almaktadır.

 

- 13. Yüzyıl Cezeri (Sibernetik), Şemseddin Semerkandi (Astronom- Fizik), Ahmet El Baytar (Farmankoloji Tıp ), Nasrettin Tusi(Astronomi Coğrafya), İbn-i Nefis (Tıp), Nurettin Batruci (Astronom).

 

Yine aynı şekildebir tek batılı bilim adamı bu yüzyılda da yok. Devam.

 

- 14. Yüzyıl Kutbeddin Şirazi (Tıp Fizik), Kemalettin El Farisi (Matematik Fizik), İbnTemiyye (Sosyoloji),  İbni Battuta (Coğrafya), Bursalı Kadızade Rumi (Astronomi Matematik).

 

Bu yüzyılda da aynı durum yaşanmış, geçelim sonraki yüzyıla.

 

- 15. Yüzyıl İbni Haldun (Felsefe Sosyoloji), Bursalı Kadızade Rumi (Astronomi, Matematik). Gıyasettin Cemşid(Astronomi Tıp), Uluğ Bey (Astronomi, Matematik), Ali Kuşçu(Astronomi Matematik), Sabuncuoğlu Şerafettin (Tıp), Akşemseddin(Tıp), Piri Reis (Coğrafya).

 

Yine bu yüzyılda da bilime damgasını vuran batılı bir isim yok. Şaşırmış olmalısın, 8 yüzyıl geçti bir tek isim ve buluş yok, ne kadar ilginç bizlere batıbilimi ileilgili öğrendikleriyle gerçekler arasında ne kadar fark olduğunu burada o kadar net görülebiliyor ki... Müslüman-Türk bilim adamları müthiş buluşlar ve keşifler yapmışlar ve bugün bilim onların mirasını yiyor. Herhalde birazcık da olsun ikna olmuşsundur?

 

 

- Bırak bunları, işte şimdi tezini çürüttüm. Al sana 15. yüzyıl batılı bilim adamları ve buluşları. Kopernik, Galile, Johannes Regiomontanus, MiguelServeto, Realdo Colombo. (küçük kan dolaşımın bulunması) Bakalım şimdi ne diyeceksin.

 

- Nasılda heyecanlandın ama beklersen biraz erken sevindiğini göreceksin. Verdiğin isimlere sondan başlayalım. Kan dolaşımını 12. yüzyılda İbn-i Nefis bulmuş ve bununla ilgili eserler vermiş bir  Müslüman bilim adamıdır. Bu nedenle küçük kan dolaşımını batılı bilim adamları değil İbn-i Nefis  bulmuştur. 

 

- Hep yaptığınız hemen bir isim karşımıza çıkarıyorsunuz?

 

-  O halde bu konuyu tartışalım. Öncelikle bunu İbn-iNefis’in bulduğunun kesin kanıtını ortaya koymakla başlayalım. Almanya’da Freiburg Tıp Fakültesi’nde yazma eserlerin incelenmesiyle yapılan doktora tezinde Muhyyeddin Et Tantavi bu durumu belgeleriyle ortaya koymuştur. Bu sonuç tıp dünyasında büyük yankı yaratmış ve kapsamlı bir çalışma Doktor Max Meyerhof ve Joseph Schacht tarafından TheTheologus Autodidactus of Ibn al-Nafis başlığıylada Oxford üniversitesi tarafından da yayımlanmıştır.

Sana İSBN’sini de vereyim için rahat etsin (ISBN-13: 978-0198151227). Kitabı internetten Amazon co.uk’tan satın alabilirsin.

 

İbniNefis’in orijinal yazma eserleri dünyanın farklı ülkelerinde bulunmaktadır. Vatikan kütüphanesinde, İstanbul Ayasofya kütüphanesinde ve Leinden kütüphanesinde bulunmaktadır.

 

Ayrıca John B. West’in “İngilizcesiIbn al-Nafis, thepulmonarycirculation, andtheIslamic Golden Age” olan makalesini ve kaynaklar bölümündeki  makaleleri okursan ve yabancı bilim adamlarının İbni Nefis ile makalelerini araştırdığında  bunlar seni ikna etmeye yarayacak bilgileri sunmaktalar.

 

Bunlarda seni daha ikna etmedi ise o zaman yine yabancı tıp dergilerinin tıp tarihi bölümlerine küçük kan dolaşımının icadı yazdığında bu konuda tartışmasız tüm tıp bilim adamlarının İbn-i Nefis’i küçük kan dolaşımını dünyada ilk defa bulan kişi olarak kabul ettiğini görürsün.

 

Bütün bu sıraladıklarım 15.yüzyılda bu keşfide Müslümanların bulduğunu göstermektedir. Aradan 1000 yıl geçmesine rağmen bunun üzerine yeni bir keşif yapılmamıştır. Batıda ise bu dönemde hala bir buluş ve keşif yoktur.

 

- Galile Kopernik onları anlatmadın.

 

- Onlarıda haftaya anlatalım...

 

 Ertuğrul Asiloğulları

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz