“Haysiyetperver insan küre-i arzdan
değerlidir. ”

Gölge Tiplerin Zihinleri, İnançları, Cepleri

Gölge tipler inançtan yana açlık içindedirler. Bu açlık, hayatında hiçbir yönüyle emin olmadığının açlığıdır. Asli inancın “A” sını bile duymamış, inanmanın sözüyle bile düşüncesini biçimlendirememiş, dağınık ve karışık düşünceleriyle hayatını kaydırmış.

 

Daha işe başlamadan kazanacakları ve biriktirecekleri tutarı hesap ederler. Şundan uğur geldi, bundan uğurum kaçtı diye ümitlerini başka şeylere bağlarlar. Kedinin miyavlamasından bile medet beklerler. Güvenden eser yok kendisinde. Güvensizliğin boşluğu içinde güçsüz kalmış. Güçsüzlüğünün yüzünden gerçekçilik güdümü felç, ciddiyeti uykuda, anlayışı hassasiyetini kaybetmiş, dikkati taklite kaymış. Değerlendirme güdümü geçim telaşının altında eziliyor. Beğeni güdümü, yerinden fırlatıp yargıdan uzaklaşmış. Bunca hastalığın bir araya gelişi, adalet güdümünü tersine döndürmüş. Kala kala bir kendisini kabul ettirmek kalmış. Tek nefes gibi can çekişen kişi, gölgeden başka neye benzer?

 

Sır yok, ser yok. Kabulleri çolak parmaklı eller gibi. Kendine dönmekten ürküyor sanki. Cesaretin sözünü duysa, kurbanlar kesecek. Her bakımdan korkak, her yanıyla kuşku topu kesilmiş.

 

İçsiz bir heykel gibi. Akıl bir hayal, Akıl hayalden ibaret olunca, daha ne kaldı? Böyle bir maneviyat hastasına gölgeden başka ne denir? Gerçekle yalanı, iyi ile kötüyü, dost ile düşmanı, fayda ile zararı seçecek durumu kalmamış. Dayanacak tek çare, yalan var, böyle bir hasta. İçi sıkılıyor. Kendini neyle oyalasın? Sıkıntılarını nasıl unutsun? Dertlerini meyhaneden başka nereye döksün? Onun için her tutumu ve her davranışı yalancılıktan.

 

GÖLGE TİPLERİN CEPLERİ ve İNANÇLARI

 

Gölge tiplerin çalışanları da daldan dala konan devamsızların da cepleri delik gibidir. Parayı elleri görür, cepleri görmez. Kafalarındaki düşünceler tamamen paraya, kazanca ait hayallerdir.. İşe yarayacak haklı yerlere kuruş vermezler. Yersiz, olumsuz, haksız şeyler için esirgemeden verirler, paraları hayra nasip olmaz.

 

Daha işe başlamadan kazanacakları ve biriktirecekleri tutarı hesap ederler. Şundan uğur geldi, bundan uğurum kaçtı diye ümitlerini başka şeylere bağlarlar. Kedinin miyavlamasından bile medet beklerler.

 

Kendi başarılarına, kendi yapacaklarına ve kendi güçlerine hiç de bakmaz, havadan sudan tedbirler alırlar. Rüyalarından bile etkilenir, gerçekten fazla inanırlar.

 

Gölge tiplerin gerçeklere hiç yaklaşamadıkları da kendilerini tanımaya bir belirtidir. Boş vakitlerini nasıl geçireceklerini bilemez, her şeylerini vakitleri gibi israf ederler.

 

Kim ne dese ona inandıklarından, hiçbir şeye inanmadıkları ortaya çıkar.

 

Korunmak için mavi boncuk, muska, ziyaretlere taparcasına sığınma, oralara buralara para atma, bez bağlama gibi kendi özüne dayanmanın zıtları, tersleri neyse hep ona koşar, boş şeylerden medet umarlar.

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz