“Haysiyetperver insan küre-i arzdan
değerlidir. ”

ŞİMDİ BİR HEDEFİM VAR

 

Bu hafta “günlük en az 2 sayfa kitap okunacak” ilkemizi uygularken zihnim açıldı. Eskiden kitaplarımızı roman gibi okuyormuşum. Daha önce okuduğum yerleri şimdi sanki ilk kez okuyor gibi oldum. Yeni okuduğumu anlamaya başlamışım. “Niye?” diye sordum kendime. Çünkü şimdi okuduklarımın değerini daha iyi görüyorum.  Fikrimin değerini daha iyi kavrıyorum. Şimdi bir hedefim var ve okuduklarımla talim etmeye çalışıyorum.

 

O yüzden ilgim artmış, dikkatim artmış. Kendimi takdir ve tebrik ettim. Önceden bu ilgi başka yerlerde israf oluyormuş. Şimdi kendimle ve eğitimimle daha çok meşgulüm. Bundan dolayı yaptığım hataları, kaydığım yerleri daha çabuk görüp hemen toparlamaya çalışıyorum. Çünkü içimdeki Yaşatan beni rahat bırakmıyor. Telafisini edince de dünyalar benim oluyor. Rahat bir nefes alıyorum.

 

Geçenlerde yemek yiyorduk, hepimiz doyduk ama sofrada misafir yemeye devam ediyor daha yemeğini tamamlayamamıştı. Bende o rahat yesin diye diğer boş tabakları da kaldırmadan bekliyordum. Sonra babam geldi, birkaç tabak aldı ve bana “Sen otur, rahatsız olma, ben toplarım” diye latife yaptı. İlk alındım, içimden alıp verdim. Sofrayı toplayınca çay içecektik. Alındım ya kendi kendime çayı odada ayrı içeceğim dedim. Dışa belli etmiyorum ama içimden bunları yaşıyorum.  Sonra susadım ve oturup besmele çekerek suyu içmeye başladım. Aklıma o an Peygamber Efendimiz (sav) geldi. Sonra onun hoşgörüsü, hemen peşinden “Unutma! Şerefli Sahip İnsansın!” ilkemiz derken su bitti. Yürekten elhamdülillah dedim.

 

Bir sünnet hemen nasılda kendime getirdi beni. Neşeyle işleri hallettim. Çayı, bardakları alıp salona gittim. Sanki Efendimiz (sav) gelmiş gibi çayı ikram ettim, tatlı koyup götürdüm. Babamla güler yüzle muhabbet ettik. Yine bir elhamdülillah. Beş dakikada neler oldu... Başta içim sıkılırken şimdi nasıl huzurluyum... Çünkü derinliklerimden gelen o emre uydum ve hemen harekete geçtim. İnsan kusur görmez, kızmaz, küsmez. Ola ki oldu, hemen kalkar, harekete geçer ve buesaretten kurtulup özgürleşir. En başta alındığın şey nefsindi, benliğindi.

 

Ben ince düşünüp rahatça yemeğiniyesin diye bekliyorum. Sen nasıl bana laf edersin? Nefis efendiye bak sen! Bu kadar inceysen bir söze niye bu kadar darıldın diye sormazlarmı adama. Sordum ve daha da güçlenmem gerektiğini gördüm. Ufacık şey gibi ama nasılda mühim meseleler çıktı altından. O yüzden kendini takibi daha sıkı tutmalısın dedim.

 

Rabbim seviyor ki bunu bana gösterdi. Düşününce o sözü söyleyen babam değil Rabbim dedim. Bana bunu gösteren Rabbim. O suyu içiren, iyiyi, güzeli emreden Rabbim. Benimle iyiyi, güzeli yaptıran Rabbim.

 

Şükürler olsun bize Allah’ı tanıtan, anlamamızı sağlayan, emirlerini yaşamamızı sağlayacak her türlü çalışmayı yapan, hayalden kurtarıp gerçekçiliğe iten bir Eğitimcimiz var. Böyle gerçekçi bir Eğitimimiz var. 

 

Ders kitaplarımın birindeinsanların yaş aralıkları ve dine eğilim oranları verilmiş. Benim yaş grubum en uzak dönemmiş. Sebebi, hayatı yaşama, iş güç, dünya telaşı vs… Ama kendi grubumuzda bakınca hiç de öyle değil. Dünya genellemesine göre bizim durumumuz takdire şayan.  Eğitimimizde her yaşta insan var. Ve biz hep beraber insan olma eğitimi yapıyoruz. Güvenen ve güvenilen insan olmak için yarışıyoruz. Biz dinimizi, eğitimimizi hayatın bizzat içinde yaşıyoruz. En sakin günümüzde, en telaşlı günümüzde, düğünde, cenazede her durumda biz İnsan olma bilinciyle hareket ediyoruz. 

 

Teşekkür ederiz Efendim.

 

Tekmile Candemir

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz