“Haysiyetperver insan küre-i arzdan
değerlidir. ”

DENETLEMELİ YAŞAYIŞ 1. HAFTA

 

 

 

Bu ayki ortak eğitim planımızın konusu ile alakalı uygulamalarımı paylaşmak istiyorum.

 

Eğitimcimizin sayesinde, yazdığımız raporlar vesilesiyle her anımızı daha dikkatli ve bilinçli yaşamaya başladık. Bizler için bizden çok uğraşıyor, bizim için mücadele veriyor.

 

Önceden sadece açık öğretim okuyan bir öğrenci olarak görüyormuşum kendimi. Bir sürü boş vakit ve o boş vakitleri de boş işlerle geçiriyormuşum. Şimdiyse Elhamdülillah hiç boş vakit bulamıyorum ve bulunca da fikir kitaplarımızı okuyarak değerlendiriyorum. Şöyle bir baktım, vasıflarım artmış. Eğitimimizde öğrenci, Allah’a kul, eğitimcime talebe, küçüklerime abla, büyüklerime hayırlı evlat olma yolunda mücadele veriyorum. Gün içinde sorumluluklarım arttı. Çünkü ciddiyetle bir konu üzerinde durunca Rabbim bir incelik daha gösteriyor. Ona dikkat etmeye başlıyorum, bu sefer başka bir tane daha çıkıyor. Böylelikle sorumlu hissettiğim yerler artıyor.

 

Babaannemle arkadaşlık ettikçe onun ihtiyaçlarını daha çok görmeye başladım. Önceden arada bir masaj yapardım. Ama şimdi elimden geldiğince masajını yapıp, rahatını yerine getirip, üstünü örtüp yatırıyorum. İlk başlarda “zahmet etme” diye nazlanarak yaptırıyordu. Ama şimdi ben yanına gidince hemen masaj pozisyonuna geçiyor. Parmaklarımdan saçımın teline kadar kurban oluyor ve dua ediyor. Namazlarımı babaannemle kılıyorum. O bile onu nasıl mutlu ediyor.

 

Yaptıklarım karşıya gibi gözükse de ben kazanıyorum. Bugünkü rızkımı da kazandım diye şükrediyorum. Artık bunlar torunluk vazifesi değil; benim sorumluluğum, huzurum, rahatlığım oldu. Babaannemin yanından Allah rahatlık versin deyip, ışıklarını kapatıp çıkınca Elhamdülillah diyorum. Bir günü daha huzurla geçirdim. Kardeşime yardım ediyorum. Annemin işlerini kolaylaştırıyorum. Sanki tüm gün başkaları için didiniyorum ama hepsiyle benim rahatlığımı sağlıyorum.

 

Cumartesi günü sohbette tespitler sunuluyordu. Bir ablam konuştu, ardından başka ablam, ardından başka bir teyzem ve dedim ki bu nasıl bir şey, bir hafta birbirimizden habersiz nasıl bu kadar aynı şeyler için uğraşıp aynı şeyleri hissetmişiz? Aklımdan geçen cümleye kadar aynısını dedikleri oldu. Gerçek birliğin fikir, inanç ve ideal birliği olduğunu böylece tespit ettim. Şükürler olsun haftamı ben de verimli geçirmişim dedim ablalarıma bakınca. Aynı frekansta olduğumuz için yüreğim kabardı.

 

Bir arkadaşım ile görüşecektik. Daha önceki görüşmelerimizden ve benim ciddiyetsizliğimden dolayı boş muhabbet ettiğimiz aklıma geldi. Dua ederken istiyorsun, boş işlerden, boş sözlerden beni alıkoy Rabbim diye. Al, imkân elinde göster kendini dedim. Ve sabahtan hedeflendim. Bugün boş muhabbet etmeyeceğim, dedikodu etmeyeceğim edilmesine de müsaade etmeyeceğim diye. Arkadaşımla buluştuk. Hâl hatır ettik ve bu sene sınava hazırlanıyor. Olumsuzluğa kapılmış, gayretten düşmüş. Nasıl destek olabilirim dedim.

 

Aklıma sabah namazı geldi. Her sabah namazdan sonra uyumazsan şu faydaları elde edersin diye başladım. “sen yaparsan olur” ilkemizi açtım. Kendi başarılarını hatırlattım. Başarılı bir arkadaş geldi aklıma, onun taktiklerini paylaştım. 3-4 saat nasıl geçmiş anlamadık. Ve ayrılırken bana iyi ki görüşmüşüz dedi. Konuşturana şükrettim. Ben hedeflendim, niyetimi belirttim. Rabbim de kapımı açtı, bana kolaylık verdi. Hem ben konuştuklarımı kendi hedefim, eğitimim için değerlendirdim hem de karşımdaki insana faydalı oldum.

 

Rastgele bir yaşayıştan denetlemeli bir yaşayışa geçiş yapmaya başlamışız çok şükür. Her ilkemiz öyle kıymetli ki. Ve bakıyorum gün içinde kendini takipte yaşarsan hepsinin de yeri geliyor. Kızacağın bir şey mi oldu hemen bir ilkemiz aklıma geliyor. Bir laf mı edeceğim, diğer ilkemiz geliyor ve susuyorum. Zor mu geliyor, ilkemizi düşünüp ben eğitimdeyim diyorum. Bu artık zor olmaktan çok insana zevk veriyor, neşe veriyor. Zorluk bile tatlı geliyor. Çünkü başarırsam Rabbimin rızasını kazanacağım…

 

 

 

 

Tekmile Candemir

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz