“Haysiyetperver insan küre-i arzdan
değerlidir. ”

KARAR CİDDİYETİ

 

 

 

1. Hafta

 

Aldığımız en basit bir kararı bile uygulamadığımızda bu bizde güç kaybı yapıyor. Bunlar çoğalınca da eksilen güç, hayatımıza yansıyor. Sebepsiz mutsuzluklar, sıkıntılar hep bu basite aldığımız kararları uygulayamadığımızdan doğuyor. Bu ayki uygulama konumuz da harika... Hazır daha kararlı, daha ciddiyetli, daha dikkatli yaşamaya karar vermişken bana rehber oldu. Sanki her söz, her cümle bana yazılmış. Başkanım; “Günlük yaşamımıza bakalım, günlük hayatımızda kendimizi kontrol edelim, ufak dediklerimizde kendimizi gözlemleyelim.” demişti. Bu noktalara yoğunlaşınca önemini daha iyi anladım.

 

Aldığımız bir kararı bırakmadan süreklilikle yaptığımızda ise her kararımıza uyuşumuzda bir eminlik oluyor. Yine başardım diyorum. Hiç kimse bilmiyor aslında, ben yaptığımda kendi kendimi takdir ediyorum ve güç kazanıyorum. Bu hafta her kararımda küçük ya da büyük ciddiyetle durdum. Mesela oturarak su içme kararım bir yılı geçti, hiç ayakta su içmedim. Su içmeye başlarken her Bismillah dediğimde, bitince Elhamdülillah dediğimde kendimle gurur duyuyorum. Suyu veren Rabbime her defasında teşekkür edip O’nu anarak başlıyorum, Peygamber Efendimizin (S.A.V) sünnetini yaşıyorum, Eğitimcimin örnekliğini hayatıma geçiriyorum ve çevreme de örnek oluyorum.

 

Aldığım kararları hayatıma oturtmaya çalışırken zorlandığım da oluyor, nefsimle mücadele etmem gerekiyor, eski alışkanlıklarımı bir anda bırakıp yeni bir kararın üstünde sapa sağlam duramıyorum. “Ama öyle ya da böyle ben iyiyi ve güzeli yaşamak istiyorum. Kararlarım da bunun için bana güç veriyor.” deyip pes etmiyorum. Yapa yapa, uyguladıkça kafam daha da açılıyor, zekâm gelişiyor. Karşıma çıkan zorlukları atlatmayı öğreniyorum.

 

Kestirme yollar buluyorum, pratik çözümler üretmeye başlıyorum. Çünkü başardıkça içimdeki huzur artıyor. O huzuru yaşamak için başarmak zorundayım. Aklım yettiğinden beri bulaşık bırakmadan yatmaya gayret ettim. Eğitimcimiz hanımlara bulaşık bırakıp da uyumanın yakışmadığını söylemişti. Ama bunu bir senedir karar olarak uyguluyorum. Aslında hep yaptığım bir şey ama işin içine karar girince, “Niye yıkamalıyız? Yıkamazsak ne olur? Bana faydası ne?” diyerek yaptığımda işin ciddiyetini görmeye başladım. Bulaşıkla başladım ama şimdi gördüğüm her dağınıklığı toplamadan, her yeri kontrol edip düzenlemeden uyumuyorum. Bir işi karara bağlayınca bana başka cephelerde de fayda sağlamaya başladı. Yeter ki neye başladıysam, onu ciddiyetle götürüyüm.

 

Bu haftaki konumuzla kendimizi daha iyi takip etmiş olduk. Eksiklerimi de görmüş oldum. Alınan kararları ertelememem lazım, yoksa karar olmaktan çıkıyormuş meğer. Ciddiyetimi daha da arttırmam gerekiyor. Ciddiyet eksiliğini de ihtiyaç eksikliğinden olduğunu gördüm. O yüzden bol bol eğitimimi, eğitimcimi takdir ettim. Eğitimimiz sayesinde ne güzellikler ile haşır neşiriz. Sağda solda rastgele, günü kurtarmak için değil; kendimi kontrol ile kendimi tanımak ve geliştirmek ile kendi iç dünyamda neler hissediyorum deyip kendimi merakla yaşamaya uğraşıyorum. Benim ömürlük hedefim var. O hedefe ulaşmak için haftalık ve aylık uygulama ödevlerim var. Ben ne kadar derslerimde başarılıyım? Bu hafta, bugün ne tespitlerim oldu? Hangi noktalarda zihnim açıldı? Sürekli olmasa bile bu soruları kendime daha sık sormaya başladım. Özellikle de bu haftam çok verimli geçti. Bu kapıyı açan, bizleri bağrına basan, bize ömrünce hizmet eden bir İnsan-ı Şerif var hayatımızda, sonsuz şükürler olsun. Rabbim O’na yakışır öğrenci olabilmemizi nasip etsin inşallah.

 

 

 

Tekmile Candemir

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz