“İnsan hayatı güven üstüne
kurulmuş bir saraydır. ”

ASIL BİZİ MUTLU EDEN ŞEYLER

"Abdulkadir Duru Hazretlerini anma programı yazılarından..."

 

    Öncelikle bu eğitim bildiğimiz gibi hepimize güzellikler kattı. Tabi bunu tespit ettiğimizde daha çok gurur duyuyor ve kendimizi daha da geliştirmek için çabalıyoruz. Hayatımı göz önünde bulundurduğum zaman ne kadar farklı bir ortamda olduğumu anlıyorum. Örneğin, yaz okulumuzda çocuklara bir şeyler öğretirken kendimi eğitimin içinde buldum. Öğrencilerimizin bizlere öğretmenim demesi tarif edilemez bir mutluluk.

   

    Okulda yaşadığımız olaylar beni kendime getiriyor. Onlar bana bir çok konuda örnek oldular. Paylaşma, sabırlı olma, anlayışlı olma, saygılı olma gibi konuları onlarla işlerken bizlerin bile arada dikkat edemediği konular olmasına rağmen, onların özenle dikkat etmesi beni etkiliyor. Bir gün öğrencilerden biri başka ögrencinin sandalyesini istedi. O sandalyede oturan arkadaşımız bunu fark ettiği an bize tek kelime ettirmeden yer vererek bizleri şaşırttı. Öğretmenlerin de birer öğrenci olduklarını tekrar hatırladım. 

 

      Geçenlerde bir ablayla birlikte bulaşık yıkıyorduk. Genelde az bulaşık çıkıyordu ama o gün çok büyük tencereler ve yıkanması gereken bir sürü bulaşık vardı. Beraber muhabbetle yıkarken aklıma sınıf arkadaşlarım geldi. Bu kadar büyük tencere görmemişlerdir diye güldüm. Acaba arkadaşlarım beni bu şekilde görse nasıl olur diye düşündüm. Kendimi o an çok şanslı hissettim. Çünkü onların hiç bilmediği bir dünyanın içindeyim.

     

      Dışardan bakıldığında farklı düşüncelere yol açıyor ama içine girildiğinde, yani o tatlı muhabbeti gördüğümüzde ne kadar güzelliklerle dolu olduğunu anlıyoruz. Belki beni o halde görseler "ne kadar şanslı bir yerde" diye düşüneceklerini sanmadığım için yine güldüm. Neticede her yerim ıslanmış haldeydim. Ama bilinmez ki ne kadar mutluydum… Asıl bizi mutlu edenin rahatlığımız yerine, çabalarımız olduğunu tespit ettim. Buraların dışarıdan bakılarak değil, yaşayarak ve eğitimin içine girerek anlaşılabileceğini fark ettim.

 

          Tabi eğitimin içine girmek demek orada bulunmak değildir. Bir amaç için orada olmaktır. Kendimizi yetiştirme ve insan olma yolunda ilerlemektir. Bunları önceden de biliyordum ama ne kadarını uyguluyordum? Bilginin sözde kaldığı zaman bana faydası olmadığını artık daha iyi anlıyorum. Bildiğim her şeyi uygulamayı ve yalnızca kendime dönmeyi hedefledim. Kendi eksikliklerimi tamamlama yolunda olduğum müddetçe işim her zaman yolunda oluyor. Buradaki arkadaşlık ve amaçlı bir yaşam zihnimi rahatlatıyor. Çünkü amaçlı olunca kafamı, beni ilgilendirmeyen konularla yormuyorum. 

 

            Bu konularda bize örneklik ve öncülük eden ablalarıma ve teyzelerime çok teşekkür ederim. Aynı zamanda her konuda başarılı olma azminde olan minik öğrencilerimize sevgilerimi de eksik etmiyorum. Her zaman yanımda olan, beni azme getiren, iyi güzel davranışlarda yarıştıran akranlarıma da sevgi ve saygılarımla…

Duru dedesini ve Sadettin dedesini çok seven eğitim yolcusu…

                                                                                             

SAADET ŞAHİNGÖZ

 

Şehit Alparslan Yazıcı

Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi

11. Sınıf Öğr.

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz